Хебър не можа да дублира Суперкупата, Нафтата ни я взе

10.10.2020 19:53

СОФИЯ. Хебър загуби прекия спор с Нефтохимик за Суперкупата на България. Волейболистите на Атанас Петров сдадоха трофея, който спечелиха миналата година след 0:3 гейма (25:22, 25:23, 25:20). Двукратните носители на купата на България от Пазарджик бяха подкрепяни от многобройна и гласовита агитка, но това не бе достатъчно. В зала "Христо Ботев" на трибуните бяха и спортният министър Красен Кралев, и шефът на волейболната федерация Любо Ганев.

Хебърци дръпнаха с 4 точки преднина в началото на двубоя с 8:4, след заслон на Александар Ляфтов. Нафтата обаче поведе с 11:10 след троен блок срещу атака на Ляфтов. Последваха много силни изяви на Тодор Алексиев, а когато Денис Карягин проби успешно нашата двойна блокада от зона 4 за 14:12, бившият капитан на националния отбор Алексиев вдигна многобройните фенове в на Хебър в залата на крака след като първо спаси топката с крак в защита, а след това и отигра успешно в атака за 14:14. Мачът продължи да върви точка за точка, а след като канадският диагонал на Хебър Брадли Гънтър успя да изравни резултата при 21:21, треньорът на шампионите Николай Желязков направи прекъсване за шампионите. Това му донесе успех. След успешни намеси на Денис Карягин Нефтохимик стигна до геймбол при 24:22 след остра атака на Илия Петков в центъра. Треньорът на „тигрите“ Атанас Петров взе прекъсване за Хебър, но Ляфтов не можа да пробие двойната блокада на Илия Петков и Мирослав Градинаров - 25:22.

В началото на втората част бургазлии поведоха с 4:0, а след това дръпнаха с 6:0 след атака на Валентин Братоев и единичен блок на Илия Петков срещу атака на Николай Къртев. Треньорът на пазарджиклии Атанас Петров смени разпределителя Любо Агонцев с Иван Станев, но Нефтохимик поведе с 8:1. След глътка въздух във второто прекъсване за „тигрите“ Николай Къртев намали резултата до 5:9. Нефтохимик поведе с 11:6, след като Денис Карягин реализира през тройната блокада на нашите. Нефтохимик прекъсна играта при 15:11, а след добри изяви на Мирослав Градинаров бургазлии поведоха със 17:12. Мощните „бомби“ на Брадли Гънтър скъсиха дистанцията в резултата на 3 точки - 15:18, а двоен блок спря атака на Валентин Братоев за 19:21. Хебър успя да изравни при 23:23. След блокаут на Мирослав Градинаров обаче при 24:22 Нефтохимик стигна до геймбол, а след това спечели мача при силна атака на Карягин от зона 4 - 25:23.

В началото на третия гейм волейболистите на Хебър поведоха с 4:2 в началото на третата част и запазиха преднината си, макар и крехка, до кота „8“. При 8:9 срещата бе прекъсната за няколко минути, защото Теодор Тодоров стъпи на крака на Илия Петков и получи контузия. Николай Николов изравни за 10:10 след атака през центъра, но „летящият канадец“ Гънтър отново даде аванс на жълто-сините „тигри“ - 12:10. Мирослав Градинаров изравни при 12:12 и от тук нататък шампионите вече бяха водещи, а хебърци трябваше да ги догонват. Успяха да го сторят за 15:15, но след това крехката преднина на бургазлии от една точка не само се запази, но и се удвои при 20:18. Оттам до края мачът отново влезе в руслото, зададено от Нефтохимик и до края водените от Ники Желязков състезатели показаха по-добра игра и не направиха грешна стъпка. След поредица находчиви попадения на Валентин Братоев и успешен блок срещу атака на Спас Байрев Нефтохимик затвори третата част с 25:20, а с това и мача. И по този начин съперниците ни взеха реванш за миналогодишната загуба със същия резултат, когато Хебър спечели историческата Суперкупа.

Състави: Нефтохимик - Георги Братоев, Мирослав Градинаров, Денис Карягин, Валентин Братоев, Илия Петков, Николай Николов – Теодор Салпаров-либеро.

ХЕБЪР - Иван Станев, Брадли Гънтър, Тодор Алексиев, Александър Ляфтов, Николай Къртев, Теодор Тодоров – Петър Каракашев-либеро (Мартин Симеонов, Иван Станев, Пламен Шекерджиев).