Хебър отпадна достойно от Зенит и от турнира за Купата на CEV

15.12.2020 20:06

ПАЗАРДЖИК. Волейболните „тигри“ на Хебър играха на максимума си и достойно отпаднаха от символичния домакин - руският Зенит (Санкт Петербург), а с това и от европейския турнир за Купата на  CEV. Момчетата на Наско Петров се "захапаха" здраво със съперника и загубиха  осминафинала с 1:3 (26:24, 24:26, 14:25, 11:25), като до третата част показваха напълно равностойна игра на един от европейските колоси във волейбола.

Организацията на двубоя в зала „Васил Левски“ бе перфектна, а мачът започна „на кантар“. С отлична игра на Тодор Алексиев успяхме да поведем с аванс от 4 точки, а съперникът на хеърци грешеше основно в атака (Зенит  имаше и най-много непредизвикани грешки в мача – цели 11, за разлика от останалите части). Много силни изяви имаше Виктор Полетаев от Зенит. Резултатът се „завърза“, когато резервата Александър Дячков изпълни техничен начален удар, който се закачи за мрежата и ас – 21:21. Атанас Петров взе второто си прекъсване в първата част. Хебър поведе след отлична комбинация между Иван Станев и Теодор Тодоров - 22:21. На финалната права играта вървеше точка за точка, но Брадли Гънтър игра с блокадата за 25:24 за Хебър, а в следващата атака нова мощна негова изява затвори гейма - 26:24.

В началото на втората част домакините поведоха с  5:1 и за кратко удържаха преднината си, но Егор Клюка и Виктор Полетаев  върнаха интригата, а руснаците след това влизаха епизодично и за кратко в ролята на догонващи. Атанас Петров взе прекъсване, когато Александър Дячков заби ас и Зинит дръпна с 21:20.  Тодор Алексиев и Ляфтов държаха Хебър в играта, Зенит стигна до геймбол при 24:23. „Тигрите“  изравниха при 24:24, но след като  Тодор Алексиев атакува в аут от пайп и не успя да вкара в игрището Зенит спечели втория гейм  с 26:24.

В третата част волейболистите на Зенит поведоха с 5:2, а постепенно авансът им стигна до 5 точки при 14:9. Последва серия тежки сервиси на Виктор Полетаев с два поредни аса и резултатът набъбна до 16:10. Руснаците продължиха с добрите отигравания, а поредица от неотиграеми сервиси регистрираха и Клюка, и Яковлев… Така Зенит поведе с 22:14, а после добави още три точки, но интригата в гейма бе убита още преди това.

Четвъртият гейм показа защо зенитчиците са отбор от световна класа с космически бюджет. Те вече бяха набрали скорост и мощ, а психологическото предимство бе в тяхна полза. Ние се опитахме да ги затрудним доколкото можем, но и това, което тази вечер показахме, заслужава адмирации и уважение.

Състави: ХЕБЪР:  Иван Станев, Брадли Гънтър, Тодор Алексиев, Александър Ляфтов, Теодор Тодоров, Николай Къртев – Петър Каракашев-либеро (Любомир Агонцев), старши треньор Атанас Петров.

Зенит: Антоан Бризар, Виктор Полетаев, Кирил Урсов, Егор Клюка, Иван Яковлев, Игор Филипов – Сергей Мелокзьоров-либеро (Александър Дячков), старши треньор Туомас Самелвуо.