Четвъртък, 10 Фев 2022

Регионът

Момчетата от ВУИ-Ракитово с блестящо представяне на Държавния шампионат за деца и младежи в риск

09.11.2021 14:11

СОФИЯ-РАКИТОВО. Децата от ВУИ „Ангел Узунов” – Ракитово се представиха отлично на 36-я Държавен щампионат за деца и младежи в риск и заслужиха правото си да са на линия и догодина. Вече стана традиция възпитаниците на ракитовското училище-интернат да участват във всички зонални турнири за деца и младежи в риск в Стара Загора, Благоевград, а вече втора година в Пазарджик. Доброто класиране на училищните отбори и постиганите високи резултати гарантират място на училището за участие на съответните национални Държавни шампионати за деца и младежи в риск в София.

Преди дни в спортен комплекс „Спортна София 2000” се проведе 36-я Държавен шампионат за деца и младежи в риск, организиран от Българската спортна федерация за деца и младежи в риск (БСФДМР)  с ръководител Анатоли Илиев. За първи път имаше международно участие – група деца в неравностойно положение от Република Турция. От България в шампионата участваха момчета и момичета от клубовете „Широко сърце”, Домове за деца лишени от родителски грижи (ДДЛРГ), Центрове за настаняване от семеен тип (ЦНСТ), Социални учебно-професионални центрове (СУПЦ), Регистрационно-приемателни центрове (РПЦ - центрове за бежанци) и други институции. Поради наложени мерки за сигурност във връзка с Ковид 19 на този шампионат не се проведоха състезания по бадминтон, тъй като игрището за тази дисциплина е в зала на закрито. Всички останали традиционни дисциплини от шампионата: мини футбол (5+1), баскетбол (3х3), таекуондо, тенис на маса и лека атлетика (800 м. и 1600 м.) бяха на открито.

В групата от ВУИ – Ракитово имаше 11 момчета, водени от Михаил Попчев – учител по физкултура и Латин Ананов – инструктор. Участват: Ферди Чакъров – VІ кл., Ивелин Милушев – VІІ кл., Исус Вълчев – VІІ кл., Чавдар Вълчев – VІІ кл., Мариян Станиславов – VІІІ кл., Борис Митков – ІХ кл., Александър Митев – Х кл., Дамян Дончев – Х кл., Илия Гушмашки – Х кл., Мартин Средков – Х кл., Стефан Тодоров – Х кл.

•          Илия Гушмашки – ІІ място;

•          Александър Митев – ІІІ място.

ІІІ. Баскетбол 3х3:

1.         Момчета – отбор в състав: Борис Митков, Мартин Средков, Чавдар Вълчев:

•          Отборно – І място;

2.         Юноши – отбор в състав: Алесандър Митев, Исус Вълчев, Стефан Тодоров:

•          Отборно – ІІІ място.

ІV. Таекуондо:

1.         Юноши 16-18 г.:

•          Стефан Тодоров – ІІ място.

V. Мини футбол (5+1)

ВУИ – Ракитово участва в турнира за момчета 13 – 15 г. с отбор в състав: Ферди Чакъров, Мариян Станиславов, Ивелин Милушев, Чавдар Вълчев, Исус Вълчев, Борис Митков. В този турнир участват 8 отбора, които са разделени в две групи. В груповата фаза се прилага принципа на елиминиране. Отборът на ВУИ – Ракитово е победител в своята група с две победи:

•          ВУИ – Ракитово срещу ЦНСТ – Пазарджик – резултат 8:0;

•          ВУИ – Ракитово срещу ЦНСТ – Роман – резултат 4:2.

Победител от другата група е отборът на ФК „Конкордия” – София.

Финалният мач между ВУИ – Ракитово и ФК „Конкордия” – София завършва с победа за софиянци с 0:4. ВУИ – Ракитово се класира на ІІ място.

В крайното комплексно класиране ВУИ – Ракитово се класира на ІІ място след ЦНСТ – Роман и преди ЦНСТ – Стара Загора.

Поради необичайната пандемична обстановка веднага започна подготовката за следващия 37-ми Държавен шампионат. На 04.11.2021 г. в Пазарджик се проведе зонален турнир за деца и младежи в риск, организиран от Българската спортна федерация за деца и младежи в риск (БСФДМР) заедно с Младежки спортен клуб „Пазарджик спортува” с председател Ренета Камберова. Участваха над 90 момчета и момичета.

В групата от ВУИ – Ракитово бяха включени 11 момчета, водени от Михаил  Попчев и Латин Ананов: Ферди Чакъров – VІ кл., Ивелин Милушев – VІІ кл., Исус Вълчев – VІІ кл., Чавдар Вълчев – VІІ кл., Асен Демирев – VІІ кл., Борис Митков – ІХ кл., Александър Митев – Х кл., Дамян Дончев – Х кл., Илия Гушмашки – Х кл., Мартин Средков – Х кл., Стефан Тодоров – Х кл.

Както обикновено най-зрелищен бе турнирът по мини футбол (5+1). Участват три отбора: ВУИ – Ракитово, сборен отбор на ЦНСТ – Пазарджик заедно с ЦНСТ – Лесичово и Защитено жилище – Звъничево, ФК „Конкордия” – София. Отборът на ВУИ – Ракитово е в състав: Стефан Тодоров, Ферди Чакъров, Александър Митев, Ивелин Милушев, Борис Митков, Чавдар Вълчев. Мачовете на отбора на ВУИ – Ракитово завършват както следва:

•          ВУИ – Ракитово срещу сборен отбор на ЦНСТ – Пазарджик, Лесичово и Защитено жилище - Звъничево – 4:0;

•          ВУИ – Ракитово срещу ФК „Конкордия” – София – 4:1.

С две победи ВУИ – Ракитово зае І място в зоналния турнир по мини футбол, следван от ФК „Конкордия” – София – ІІ място и сборен отбор ЦНСТ – Пазарджик, Лесичово и Защитено селище – Звъничево – ІІІ място. Особено сладка бе победата над ФК „Конкордия” – София, от когото момчетата от ВУИ загубиха само преди 2 седмици. Голмайстори за ВУИ – Ракитово са: Александър Митев, Исус Вълчев, Борис Митков.

В останалите дисциплини момчетата от ВУИ – Ракитово завоюваха още призови места:

•          Ивелин Милушев – ІІ място.

•          Исус Вълчев – І място;

•          Ферди Чакъров – ІІ място.

•          Асен Демирев – І място;

•          Илия Гушмашки – І място;

•          Дамян Дончев – ІІ място.

3.         Момчета – отбор в състав: Мартин Средков, Чавдар Вълчев, Ивелин Милушев:

•          Отборно – ІІ място.

В комплексното крайно класиране ВУИ – Ракитово заема І място, следван от ЦНСТ – Пазарджик – ІІ място и ФК „Конкордия” – София на ІІІ място.

ВУИ – Ракитово за втора поредна година е комплексен първенец на зоналния турнир в Пазарджик. Освен шампионската купа момчетата печелят и право да участват в следващия 37ми Държавен шампионат за деца и младежи в риск.