Хебър влезе в групите на Шампионската лига! Превзе и Пирея за историята! (обновена)

10.11.2021 20:22

Волейболният шампион на България Хебър продължава да пише история – влезе в групите на Шампионската лига, за да отсрами страната ни в най-престижния европейски турнир след 5-годишно отсъствие! „Тигрите“ от Пазарджик победиха с 3:1 гейма (21:25, 25:23, 25:19, 23:25) гръцкия шампион Олимпиакос и феноменалният успех е налице! Така след две победи с 3:1 над гръцкия шампион вече сме в груповата фаза, където ще търсим излизане от групата в чутовната конкуренция на полския  Ястржебски Вегиел, немския Фридрихсхафен и белгийския Руселаре.  " Хебър " е едва четвъртият български клуб, който ще играе във формациите на Шампионската лига при мъжете. Досега това бяха реализирали единствено " Левски Сиконко " - 6 пъти (2001-2006), ЦСКА - 4 пъти (2008-2011) и " Марек Юнион-Ивкони " - 4 пъти (2012-2015), като само " армейците " са стигали до плейофите - през сезон 2009-2010.

Домакините от Пирея взеха откриващия гейм в зала "Мелина Меркури", макар той да започна равностойно. Гърците поведоха с 6:3 след блокаут на Херманс Еглескалнс. Латвийският диагонал атакува в аут и Хебър намали до 6:8. Тодор Алексиев игра с блокадата за 8:10. Ас на Никола Миялович даде преднина на Олимпиакос с 12:8. Гръцките волейболисти дръпнаха с 5 точки при 14:9. Якопо Масари намали до 11:15 с атака по правата от зона 4. Тодор Алексиев намали до 14:18. Нова успешна атака на Тодор Алексиев от зона 4 - 15:19. Двойна блокада спря атака на Тодор Алексиев - 15:20. Мартин Коста Бланко взе прекъсване за шампиона на България. Виктор Йосифов атакува успешно в центъра за 16:20. Павле Перич завърши успешно пайп за 23:18. Троен блок спря атака на Павле Перич - 20:23. Олимпиакос стигна до геймбол при 24:20. Блокаут на Якопо Масари и 21:24. Двоен блок срещу Брадли Гънтър донесе успеха на Олимпиакос в първата част с 25:21.

В началото на втората част волейболистите от Пазарджик поведоха с 2:1 в началото на втората част. Тодор Алексиев атакува мощно по тройна блокада за 3:2. Якопо Масари атакува мощно от зона 4 за 4:3. Нова атака на Якопо Масари от зона 4 и 5:4 за Хебър. Ален Пайенк атакува в мрежата и тимът от Пазарджик поведе с 6:4. Олимпиакос изравни при 7:7. Брадли Гънтър атакува мощно и изведе българския първенец отново напред с 8:7. Последваха два мощни аса на Николай Къртев за 11:8. Димитриос Казазис взе прекъсване за Олимпиакос. Павле Перич бе хванат на блок. Домакините стопиха разликата след успешна така на Херманс Егелескалнс и при 12:13. Мартин Коста Бланко взе прекъсване за Хебър. Тодор Алексиев атакува успешно от зона 4 за 14:12. Якопо Масари завърши дълго разиграване с атака по диагонала от зона 4 за 16:13. Олимпиакос успя да изравни при 17:17. Мощна атака в центъра на Виктор Йосифов и 20:19 за Хебър. При 20:20 Мартин Коста Бланко пусна Иван Станев на мястото на Брадли Гънтър, а Пламен Шекерджиев на мястото Гьорги Гьоргиев. Павли Перич изведе Олимпиакос напред при 22:21. Виктор Йосифов атакува остра топка в центъра за 22:22. Двойна българска блокада спря атака на гърците за Никола Миялович за 23:22. Димитриас Казазис взе прекъсване за "червено-белите". Херманс Егескалнс успя да изравни при 23:23. Двоен български блок спря атака на Херманс Еглескалнс и геймбол при 24:23. Якопо Масари атакува успешно по диагонала от зона 4 за 25:23.

В третия гейм резултатът пак вървеше точка за точка. Херманс Еглескалнс би сервис в аут и Хебър поведе със 7:5, а минути по-късно успешна атака на Херманс Еглескалнс изведе с едни гърди напред Олимпиакос - 10:8. Блокаут на Брадли Гънтър и единична блокада на Виктор Йосифов донесе равенство при 11:11. Двоен блок на Виктор Йосифов и Тодор Алексиев спря атака на Никола Миялович - 12:11. Тодор Алексиев атакува безкомпромисно по диагонала от зона 4 за 14:12. Николай Къртев заби страхотна блокада и Хебър поведе с 18:15. Димитриас Казазис взе прекъсване за Олимпиакос. Никос Зупани би сервис в мрежата и Хебър дръпна с 20:17. Тодор Алексиев отигра успешно трудна топка от зона 4 за 21:18. Димитриас Казазис взе второто си прекъсване в третата част. Херманс Еглескалнс атакува в аут и отборът от Пазарджик поведе с 22:18. За 23:19 Тодор Алексиев преодоля тройна блокада, а точка добави и Виктор Йосифов след блокада, за да стигнем до историческата стъпка.

В четвъртата част двамата треньори пуснаха на терена съвсем напълно подменени състави, тъй като на всички бе ясно, че мачът просто ще се доиграе. Дори разгорещената агитка на домакините напусна залата и си прибра транспарантите преди последния съдийски сигнал. Мартин Коста Бланко пусна в игра Иван Станев, Петър Каракашев, Стойко Ненчев и Пламен Шекерджиев и остави на пейката Гьорги Гьоргиев, Теодор Салпаров, Николай Къртев и Якопо Масари. Гърците също бяха демотивирани и макар че Олимпиакос поведе с 10:6, окрилените хебърци намалиха до 9:10. Стойко Ненчев изравни при 10:10. Ас на Пламен Шекерджиев и 12:11. Атака в мрежата на гръцките волейболисти и Хебър поведе с 13:11. Дмитриас Казазис взе прекъсване за Олимпиакос. Първенецът на Гърция изравни при 19:19. Атака на Стойко Ненчев донесе 20:20. Мартин Коста Бланко пусна в игра и останалите си резервни състезатели. Блокаут на Мартин Симеон изравни резултата при 23:23. Димитриос Казазис взе второто си прекъсване в този гейм. Хебър стигна до мачбол след блокада на Йосифов и в следващата атака затворихме мача.

Олимпиакос: Костас Стивакис, Херманс Еглекалнс, Никола Миялович, Павле Перич, Ален Паейнк, Никос Зупани Димитрис Циаврас-либеро (Андреас Андреадис), старши треньор: Димитрис Казасис.
ХЕБЪР: Гьорги Гьоргиев, Брадли Гънтър, Тодор Алексиев, Якопо Масари, Виктор Йосифов, Николай Къртев - Теодор Салпаров-либеро (Иван Станев, Пламен Шекерджиев, Мартин Симеонов, Стойко Ненчев, Петър Каракашев-либеро), треньор: Мартин Коста Бланко.