Понеделник, 17 Oct 2022

Пазарджик Спорт

Хебър го направи! За четвърти път ще играе в елита!

21.05.2022 18:42

СИМИТЛИ. Хебър влезе в efbet Лига и превърна Празника на Пазарджик и във футболен празник! Момчетата на Николай Митов победиха с 2:1 местния Септември в мача от последния 38 кръг на Втора лига и стигнаха до директна промоция в елита. Там представителният тим на Пазарджик ще играе за четвърти път в своята 104-годишна история след като последният мач, отворил ни вратата за "А" група бе преди 22 години, когато бихме на стадион "Георги Аспарухов" в столицата Добруджа с 1:0. След изиграните днес срещи "зелените", които в този мач бяха в жълтите екипи, са втори в крайното класиране на втора дивизия, а това бе тяхна пета поредна победа в първенството. Първи е Септември София, а трети - Спартак Варна, като и трите тима са с по 70 точки. Септември Симитли пък изпада в Югозападната трета лига, както стана ясно още преди двубоя на "Арена Симитли".

На полувремето нашите водеха с 2:0 след като през цялото време държаха инициативата и контрола на играта. С опознавателно и предпазливо темпо двата отбора започнаха мача, но инициативата бе за отбора от Пазарджик, макар накъсаната игра да се водеше предимно в центъра. Още в първите минути центрирания на Мартин Михайлов не бяха засечени от неговите съотборници в атака. В 17-ата и в 18-та минута Емануил Манев на два пъти проби, като първия път не се ориентира добре към Чаворски, а след това опита да нанесе изстрел, но той бе блокиран. В 20-а мин. обаче Хебър откри резултата. Съдията Волен Чинков посочи центъра след като Георги Търтов нахлу по левия фланг и центрира в наказателното поле, а там Тодор Чаворски фино овладя и изпрати елегантно топката в десния ъгъл. Минути по-късно Олег Димитров направи пробив и намери Манев, който изпрати топката под напречната греда, а Филип Димитров с последни усилия изби в корнер. В 37-а мин. Търтов излезе иззад гърба на Манев, стреля и провокира нова светкавична реакция на стража на домакините Димитров.

Хебърци направиха резултата 2:0 в 38-та минута, когато Емануил Манев получи в наказателното поле и с успореден пас на голлинията намери непокрития Китан Василев, който отблизо отбеляза в мрежата на бившия си отбор. Това ужили домакините, които пробваха да променят развоя на играта. Те опитаха да отвърнат на новия удар, но в най-опасното им положение изстрел от дистанция на Димитър Благов премина над вратата.

Слезд почивката гостите от Пазарджик намалиха оборотите, но не изпуснаха инициативата, макар да се наложи и треньорът Митов да им подвиква да играят по-динамично и да не се отпускат.  В 53-ата минута Христо Младенов опита удар за Септември, но Дебърлиев без проблем улови. При това намалено темпо на игра обаче домакините от Септември все пак развалиха спокойствието на Дебърлиев, след като влезлият три минути по-рано Чибот вкара от положение, намирисващо на засада. Минута преди това отново французинът накара тъчрефера да вдигне флага при друг негов пробив. Последваха нови безидейни минути за симитлийци и разиграватния от страна на "зелените". В 80-та мин. Тото Чаворски проби отдясно, финтирайки Кристиян Михайлов, но острото му центриране не бе засечено. С всяка измината минута футболистите превкусваха радостта и след последния съдийски сигнал те ликуваха. В продълженията втори жълт картон получи Каракашев и хебърци доиграха мача с 10 души.

Така е ясно, че кметът Тодор Попов ще поръчва осветлението на стадиона, за да е готово то до края на годината.

Влезем ли в елита, правим осветлението на стадион „Георги Бенковски” до края на годината, заяви часове по-рано кметът пред "Знаме". „Аз уважавам труда на всеки и знам какво стои зад всички тези победи на „Хебър” през сезона”, каза Попов.

Състави - Септември: Филип Димитров, Петър Кепов, Димитър Митев, Кристиян Михайлов, Ивайло Иванов, Емил Петров, Филип Ангелов (81 - Ж. да Силва), Тодор Траянов, Георги Божилов (81 - Н. Галванели), Христо Младенов, Димитър Благов (67 - Н. Шибо).

ХЕБЪР: Петър Дебърлиев, Мартин Михайлов, Томислав Папазов (56 - Ивайло Найденов), Радослав Терзиев (46 - А. Бастунов), Георги Търтов, Олег Димитров (69 - Георги Каракашев), Евгени Игнатов, Китан Василев (69 - Октай Хамдиев), Емануил Манев, Тодор Чаворски, Ивайло Михайлов (87 - Ж. Петков).