Понеделник, 24 Апр 2023

За четвърти път! Хебър спечели Купата на България!

22.01.2023 21:16

ПАЗАРДЖИК. Трикратният носител на Купата на България Хебър спечели за четвърти път трофея тази вечер в зала „Васил Левски“. Дея спорт (Бургас) бе на косъм да поднесе изненадата и да си тръгне като победител с Money+ Купа България 2023. "Тигрите" обаче показаха, че неслучайно имат дълга скамейка и след като сътвориха инфарктен обрат стигнаха до изстрадана, но сладка победа с 3:2 (25:15, 25:21, 22:25, 25:18, ). Залата бе пълна с фенове на „тигрите“, а палци стискаха и кметът Тодор Попов, и председателят на МК „Пазарджик спортува“ Ренета Камберова, които изгледаха финала в компанията на председателя на БФВ Любо Ганев.

В първите две части бяхме тотално надиграни. Блокадата на бургазлии работеше безупречно и това бе един от основните им козове, а другият е рожба на школата на Хебър и името му е Николай Учиков. Бургазлии дръпнаха в резултата от самото начало на мача с комфортен аванс и при 6:1. Камило Плачи побърза да вземе прекъсване за Хебър. При 8:1 Дея спорт поведе със 7 точки и преднината продължи да нараства -  12:5, и когато я стопихме до „само“ 4 точки, бомбеният начален удар на родения в Главиница Николай Учиков доведе резултата до 16:9, а после отново той от атака реализира и 17-та точка. На блокадата Валентин Братоев и Стефан Чавдаров неведнъж ни спираха - 20:11. Междувременно Добромир Димитров замени Александер Туш в състава на шампионите, за нас се появи в игра и Трифон Лапкова. Георги Братоев получи удар в коляното и бе заменен от Борислав Николов. Този гейм обаче вече бе загубен. Добри изяви на Стефан Чавдаров и Братоев на мрежата, след което ас на Борислав Николов изведе до геймбол Дея спорт. Последната точка за Хебър в този гейм дойде след ас на Виктор Йосифов - 15:24, след което атака на Валентин Братоев по острия диагонал донесе победното 25:15.

Във втората част Хебър показа зъби и от началото „захапа“ водения от Франческо Кадеду тим. Волейболистите на Дея спорт повеждаха с 6:4, 7:5, 9:7, но нашите неизменно възстановяваха равенството. Джулио Саби изравни за 9:9 след като атакува мощно по блокадата от зона 2, а негов ас за пръв път изведе Хебър напред в резултата - 12:11 Блокада на Тодор Вълчев възстанови равенството - 12:12. Мощна атака на Николай Учиков по блокадата от зона 2 и Дея отново поведе с 13:12. Остра атака в центъра на Виктор Йосифов и ново равенство при 13:13, мачът вървеше „точка за точка“ и при 11:11, 14:14, 16:16… При 21:19 за Дея спорт Камило Плачи поиска тайм аут. Разколебаните редици на шампионите обаче вече нямаше как да спрат бургазлии.  Пайп на Тодор Вълчев - 22:19. Нова атака на Тодор Вълчев по правата от зона 4 23:19. Виктор Йосифов реализира при третата си поредна атака в това разиграване - 20:23. Последва единична блокада на Виктор Йосифов срещу атака на Стефан Чавдаров - 21:23. Джулио Саби атакува в аут и бургазлии стигнаха до геймбол - 24:21. Тодор Вълчев атакува остро от зона 4 и Дея спечели втората част с 25:21.

Камило Плачи направи промени за третия гейм. Добромир Димитров започна като разпределител на мястото на Александер Туш и и освен че внесе свежест и по-разнообразен стил в играта на „жълто-сините“, имаше основен принос за разбиването на защитата на бургазлии. Хебър поведе с 5:2 след блокада на Виктор Йосифов и ас на Николай Николов, но блокада на Валентин Братоев срещу атака на Джулио Саби доведе до равенство 5:5. Ас на Тодор Вълчев и Дея поведе с 6:5. Камило Плачи взе прекъсване за шампионите. Ас на Тодор Вълчев и Дея поведе с 6:5. Камило Плачи взе прекъсване за шампионите. Крехката преднина на Дея спорт бе стопена след единична блокада на Николай Николов срещу атака на Стефан Чавдаров - 9:9, ас на Виктор Йосифов изведе „тигрите“ напред с 11:9. Виктор Йосифов атакува успешно за 16:14. Двоен удар на Якопо Масари и равенство при 16:16. шампионите поведоха с 18:16. На свой ред Франческо Кадеду взе прекъсване за бургазлии. Джулио Саби направи две хубави атаки по диагонала от зона 2 - 21:17. Франческо Кадеду взе второто си прекъсване за Дея спорт, но блокаут на Якопо Масари ни донесе преднина от 5 точки - 22:17. След перфектна комбинация Добромир Димитров - Николай Николов резултатът стана 23:18. последваха 3 поредни точки за Дея спорт, Камило Плачи взе прекъсване за шампионите, а комбинация Добромир Димитров - Николай Николов ни донесе геймбол, след което Масари атакува за победното 25:21.

В четвъртия гейм Добромир Димитров и Мартин Симеонов показаха, че са отлично оръжие на Плачи, хвърлено в боя, докато умората си каза думата и в Дея спорт зачестиха грешките. Домакините напипаха успешния ритъм и отрано поведоха, държейки играта в тяхното русло. Ас на Николай Николов увеличи аванса на 3:1 за Хебър. Мартин Симеонов отигра в атака трудна топка за 5:2. Блокада направи резултата 7:3. Якопо Масари отигра отлично по диагонала от зона 4 за 8:4. Преднината нарасна при 10:5 след като Николай Учиков бе блокиран от Джулио Саби. Хебър поведе с 11:5. Успешен видеочалъндж от Дея за свирена грешка на Валентин Братоев при разиграване – и 11:7. Две феноменални точки, донесени от Добромир Димитров – 16:9, и прекъсване за бургазлии. Ас на Стефан Чавдаров - 11:16. Димитър Дулчев сгреши сервис и Хебър поведе с 19:12, а Стефано Патриарка отигра в атака за 14:19. Николов за пореден път показа класата си – 21:14, след което последва прекъсване за Дея спорт. Таймаут поиска и Плачи при 21:16. Виктор Йосифов донесе геймбол за Хебър - 24:18, а Валентин Братоев оплете топката в мрежата - 25:18.

Равен старт в тайбрека - 2:2. Грешка на Дея даде преднина на Хебър от 4:2. Мартин Симеонов отигра в атака по правата от зона 4 - 5:3. Блокаут на Джулио Саби 6:4. Валентин Братоев се справи в атака  - 5:6. Тодор Вълчев изравни резултата с атака от зона 4 за 7:7. При 8:7 за Хебър двата тима смениха игралните полета. Якопо Масари би сервис в аут - 8:8. Пайп на Валентин Братоев и Дея поведе с 9:8. Камило Плачи взе прекъсване за шампионите. Контраатака и В. Братоев донесе точка аванс за Дея - 8:9, и прекъсване на Камило Плачи. Блокада на Учиков срещу Н. Николов - 8:10. Тодор Алексиев с неспасаяем удар - 9:10. В. Братоев от втора линия и блокаут - 9:11. Саби намали с удар по диагонала - 10:11. При 11:11 последва таймаут за тима от Бургас и дойде поредното обръщане на резултата. Контра на Саби - 13:11. Блокаут на Учиков - 13:12. При 14:12 Тодор Алексиев донесе мачбола, последва последното прекъсване за Дея, което се оказа просто протоколно отлагане на щастливия край на мача с точката на Тодор Алексиев. За играч на двубоя напълно заслужено бе определен Добри Димитров.

Настана празник. В момента тече официалното награждаване на двата отбора-носители на Money+ Купа България 2023 - Марица (Пловдив) и Хебър.

ХЕБЪР, стартов състав: Александер Туш, Джулио Саби, Якопо Масари, Тодор Алексиев, Виктор Йосифов, Николай Николов - Теодор Салпаров-либеро.

ДЕЯ СПОРТ, стартов състав: Георги Братоев, Николай Учиков, Тодор Вълчев, Валентин Братоев, Стефано Патриарка, Стефан Чавдаров - Мартин Иванов-либеро.