БАНЯ. На 16 ноември в панагюрското село се състоя ритуалът по официалното откриване на новия надгробен паметник на поп Груйо Бански. Идеята е осъществена от местния клуб „Традиция“. За събитието присъстваха гости от местни структури на клуб „Традиция“ от Панагюрище, София, Сливен, Златица и от Варна, хора от местното читалище „Пробуда-1872“ и от селото, включително цялото семейство Къркеланови. На паметника е изобразена личната кокарда на поп Груйо, която е уникална. Първата паметна плоча е от годината на смъртта на героя от Априлското въстание – 1908 г., и е заличена с годините.
„От дете го помня този стар счупен кръст, завързан с тел… Отдавна у мен зрееше идеята да направим нов паметник, но не срещах съмишленици. Докато един младеж, който се влюби в село Баня и нашите начинания – Монката, не ми каза, да направим нова надгробна плоча на поп Груйо Бански“, разказа пред „Знаме“ председателят на Регионален клуб „Традиция“-Баня Ангел Вранчев. Така Симеон Петков, когото банци кръстили Рамбо заради мощната му физика, направил проекта по идея на Вранчев, а именно – паметник-кокарда, във вензела на която вместо лъв, Бог Отец и Бог Син бил изобразен ликът на героя от Априлската епопея. Разчистили гроба от храсталаци, внимателно изрязали една акация клон по клон. Събрали нужните средства за паметник...
Сега за ритуала имаше хора, свещи, погача, пшеница, вино, а панихидата отслужи отец Ангел. Но стана и едно малко чудо. Ангел Вранчев, който е доволен, че банският клуб „Традиция“ се обновява с нови и млади членове, го описа за читателите пред репортер на „Знаме“:
„Този гроб сме го чистили толкова много пъти през годините от къпинаци. Но сега видяхме един паднал каменен кръст в храсталака, около метър и половина дълъг, паднал по очи, на крачка от гроба на поп Груйо. И викам на Рамбо, главният настоятел на начинанието, Монка, ти си по-як, я го обърни. И той го обърна. И какво мислиш! Изпаднах в ентусиазъм! На кръста пишеше: „Лулчо Илийов Белоконски“! А Лулчо Белоконски е участник в Априлското въстание – брат на Петко Белоконски, дето е байрактар на четата на поп Груйо! Ето така тук се намеси Божият пръст. Или пръстът на поп Груйо. Пари за новата плоча артисаха и с тях ще облицоваме с мрамор гроба, но дарителите поехме инициатива да облагородим и гроба на Лулчо Белоконски“.
(Зн)