Джудистите на ”Кодокан” са шампиони при юношите, спечелиха 2 титли и 7 медала

05.04.2021 12:51

ПАЗАРДЖИК. Джудистите на „Кодокан“ завършиха първи в класирането по медали, при юношите на държавния личен шампионат в Пазарджик. Домакините спечелиха 2 титли и общо 7 медала. При девойките те са сред призьорите - тук „Локомотив“ (София) спечели златната купа. Първенството предложи много оспорвани и атрактивни битки, а заради големия брой участници схватките продължиха до късно вечерта. В най-многобройната категория при юношите до 66 кг стартираха 59 състезатели, като голяма конкуренция имаше и в тежка категория до 90 кг – 32 джудисти. А при девойките най-много състезателки имаше в категория до 52 кг – 29.

Първенството бе открито от кмета на общината Тодор Попов. Състезателите бяха поздравени от Георги Георгиев - бронзов олимпийски медалист от Атина-2004, президент на СК „Кодокан“ и директор на Спортното училище в Пазарджик. Сред официалните гости бяха Ренета Камберова и вицепрезидентът на Българската федерация Джудо Даме Стойков. В надпреварата стартираха рекорден брой състезатели – 460, като на татамито излязоха 319 юноши и 142 девойки.

Възпиитаниците на  Георги Георгиев бяха 36 души. С титли триумфираха Емил Вълчев (66 кг) след успех над Кирил Мутафчиев (ЦСКА) и Мариян Палев (73 кг), който победи на финала Преслав Николаев (“Биоком”, Сливен).  Двете титли идват напълно очаквано, тъй като и Мариян Палев, и Емил Вълчев имат вече доказани качества и отлично представяне на проведените състезание. Двамата са ученици в Спортното училище, а към тях се присъединява със сребърен медал и друг техен съученик– Христо Вълков (кат. 81 кг). Бронзовото отличие пък отиде при Васил Величков (кат. 50 кг). Андрей Ганчев и Любомир Грозданов също заслужават адмирации с класиране на пето място след оспорвани битки със силна конкуренция. Още една плеяда от възпитаници на „Кодокан“ и Спортното училище намериха място сред най-силните – Георги Дамянов, Станислав Гушков, Виктор Танковски, Ивелин Танковски, Димитър Спасов, Димитър Куртаков, Стефан Ъшък, Божидар Петров и Ангел Славков заеха място в десетката на най-добрите джудисти.

При девойките старша възраст Радина Сербезова показа висок дух и хъс за победа и се класира втора в кат. 63 кг. Мария Малинова (кат. 52 кг) спечели бронзовото отличие, също трета в класирането стана и Лина – Мария Александрова в кат. 70 кг. Яна Джимова и Мария Горева се класираха пети, Лили Михайлова стана седма в кат. 44 кг, Маринела Янева – девета в кат. 63 кг.

„Спечелихме най-трудните си категории, но изпуснахме и медали, а някъде можеше да имаме и титли. Христо Вълков водеше с много на съперника си на финала и 20 секунди преди края сам си направи двубоя сложен и логично загуби. Радина Сербезова получи болки в крака и не можа да изкара докрай финала, а Мария Малинова се поотпусна след като победи най-сериозната си съперничка и допусна елементарна грешка на полуфинал. Но това е спортът. Има защо да сме доволни”, коментира пред репортер на „Знаме” Георги Георгиев.

При юношите пазарджишкият клуб спечели осем седми, две пети и едно девето места, а при девойките - две пети, едно седмо и едно девети места.

След домакините се нареди сливенският „Биоком“ и ЦСКА със същия актив от 4 медала, но с една титла, 2 сребърни и едно бронзово отличие.

Първи на стълбичката за „Биоком“ се качи Никола Ников (57 кг), а за „червения“ клуб – Денис Рушидов (над 90 кг) след успех над съотборника си Кристиян Цветанов. Всъщност ЦСКА доминира в тежка категория, като бронз добави и Ясен Митков. Другият бронз отиде за „Бъдин“ (Видин), спечелен от Николай Ангелов. С 4 медала си тръгнаха и младите джудисти на столичния „Шун джудо“ – сребро и 3 бронза. На финала Виктор Скерлев (60) отстъпи на представителя на „Левски“ Иван Черкезов. Скерлев е син на Свилен Скерлев, личен треньор на най-добрата ни джудистка Ивелина Илиева. При девойките „Локомотив“ (София) оглави класирането по медали също с 2 титли – сребро и бронз. Златото спечелиха Снежина Граматикова (57) и Полина Колева (над 70), победила на финала съотборничката си Мая Наумова. С три финала надпреварата приключи и „Чавдар“ (Троян), като Илияна Маринова триумфира при 44-килограмовите, а Деница Божилова (48) и Деница Георгиева (52) взеха сребро.

Следващото състезание е на 8 и 9 април в Перник. В първия ден ще бъде надпреварата за момичета и момчета, а във втория – за младежи и девойки.