Хебър отстъпи на Шахтьор в петгеймов мач, чакаме реванша в Шампионската лига

20.10.2021 21:02

Волейболният шампион Хебър отспъпи на беларуския Шахтьор (Солигорск) с 2:3 (22:25, 25:15, 25:14, 19:25, 9:15) в драматичен петгеймов двубой. Това бе първи мач между двата тима от втори квалификационен кръг на Шампионската лига. Ттигрите“ не губят шансовете си за продължаване в най-престижния европейски волей турнир, но трябва да бият поне с 3:1 в Солигорск след седмица.

В зала „Васил Левски“ и сега отсъстваше старши треньорът Камило Плачи, който все още лекува здравословни проблеми, но той следеше мача на камерата на статистика, както обясниха за „Знаме“ от жълто-синия щаб на шампионите.

Гостите от Шахтьор взеха първия гейм. В началото Хебър поведе с 8:6, последва изравняване. Якопо Масари игра технично в атака за 11:11, а след това българитедръпнаха с две точки - 14:12. Ас на Павел Авдоченко изравни резултата при 14:14. Мощни атаки на Тодор Алексиев от зона 4 обърнаха резултата 16:15 за Хебър, а ас на Виктор Йосифов ни даде аванс от две точки, но гостите изравниха - 19:19, след което треньорът на „тигрите“ Мартин Коста Бланко взе прекъсване за Хебър. Атака на Артьом Маско даде аванс от 3 точки за Шахтьор при 22:19. Брадли Гънтър атакува успешно от зона 2 и 21:22. Двоен блок спря атака на Брадил Гънтър - 21:23. Шахтьор стигна до геймбол при 24:21. Тодор Алексиев игра по блокадата за 22:24. Виктор Бекша взе прекъсване за Шахтьор. Атака в центъра на Иля Буров сложи точка на интригата в първата част - 25:22 за отбора от Беларус.

В началото на втория гейм хебърци поведоха с  5:3, а единична блокада на Тодор Алексиев даде аванс от 4 точки на Хебър при 10:6. Виктор Бекша взе прекъсване за белоруския тим. Разликата скочи бързо на 7 точки при 17:10 при сервис на Гьорги Гьоргиев. Виктор Бекша взе второто си прекъсване в гейма. Успешна атака на Брадли Гънтър и аут в атак ана Андрей Марченко направи резултата 22:12. Сервис  в мрежата на резервата Евгений Сич  донесе успеха на Хебър във втория гейм -  25:15.

Точка за точка между съперниците вървеше играта в третия гейм. При 8:8 хебърци дръпнаха с 10:8, а ас на Николай Къртев направи резултата 12:9. След дълго разиграване Тодор Алексиев завърши успешно една трудна атака - 14:11. Мартин Симеонов направи резултата 17:12 след зрелищен ас, а успешна атака на Якопо Масари оформи точките на18:12. Николай Къртев направи успешна атака в центъра за 22:14. Якопо Масари изведе Хебър до геймбол при 24:14 и хебърци затвориха тази част с 25:14.

Четвъртият гейм започна с преднина за Хебър с 3:1 след отлична атака на Виктор Йосифов, но гостите изравниха. Тодор Алексиев атакува успешно за 4:3, след което беларусите обърнаха резултата и поведоха със 7:4. Мартин Коста Бланко взе прекъсване за Хебър, но това не помогна след наши грешки (включително две на иначе безгрешния Брадли Гънтър) гостите вече водеха с 11:6. Масари показа блестящ ас и намали резултата до 8:11. Шахтьор поведе със 17:12. Брадли Гънтър атакува мощно по диагонала от зона 4 - 14:18, а след като Иля Буров реализира за 21:16 и Мартин Коста Бланко взе прекъсване за Хебър, развоят на гейма не се промени. Белоруските волейболисти стигнаха до геймбол при 24:17, а точката на спора в тази част сложи Павел Авдоченко - 25:19 за гостите.

Тайбрекът започна оптимистично за нас – 2:1 след единичен блок на Виктор Йосифов и и атака на Тодор Алексиев по правата от зона 4 за 3:2. Шахтьор поведе с 3:3, когато с двоен блок бе спряна атака на Тодор Алексиев. Мартин Коста Бланко взе прекъсване на Хебър. Павел Авдоченко увеличи аванса на гостите - 6:3. Тодор Алексиев намали до 4:6. Първенецът на Беларус дръпна с 4 точки при 8:4 преди двата тима да си сменят игралните полета. Това не донесе късмет на нашите, които продължиха с неубедителните отигравания. Шахтьор поведе с 10:6, а Иван Станев се появи в игра. При 6:11 Мартин Коста Бланко взе прекъсване за Хебър. Авдоченко увеличи на 12:6, ас на Якопо Масари - 8:12. Виктор Бекша взе прекъсване за Шахтьор. Гостите стигнаха до мачбол при 14:8, а двоен блок спря атака на Брадли Гънтър, но надеждата ни за победа беше излязла от залата още преди крайното 9:15 в тайбрека.

ХЕБЪР: Гьорги Гьоргиев, Брадли Гънтър, Тодор Алексиев, Якопо Масари, Виктор Йосифов, Николай Къртев - Теодор Салпаров-либеро (Стойко Ненчев). Треньор: Мартин Коста Бланко.

Шахтьор: Алексей Кураш, Павел Авдоченко, Владислав Лошаков, Иля Буров, Андрей Марченко, Артьом Маско - Евгений Хритский-либеро (Евгений Сич). Старши треньор: Виктор Бекша.