Понеделник, 14 Мар 2022
 
Регионът

Археолози проучиха най-голямото жилище на Пистирос

  25.11.2021 06:26             
Археолози проучиха най-голямото жилище на Пистирос

Крепостната стена на античния търговски център е от камъни, добивани в местна кариера

ВЕТРЕН-СЕПТЕМВРИ. През месец август, вече за тридесет и трета поредна година се проведоха редовните археологически проучвания в емпорион Пистирос край Ветрен. Тази година в проучванията участва само български екип, под ръководството на доц. д-р Алексей Гоцев (Национален археологически институт с музей при Българска академия на науките), със заместник-ръководители - д-р Емил Нанков (НАИМ БАН) и Цветелина Славкова (Археологически музей–гр. Септември). Финансирането бе изцяло от Министерството на културата, в размер на 27 456 лв., като Археологически музей „Проф. Мечислав Домарадски“, гр. Септември организира разкопките и осигури разходите по охраната на обекта.

В проучванията тази година се включиха и специалисти от Софийски университет „Св. Климент Охридски” и Българската академия на науките, във връзка с обработката на костения материал, вносната луксозна керамика и с изследването на каменния материал, използван при изграждането на крепостните стени, сградите и отводнителните съоръжения.

Разкопките през този сезон бяха съсредоточени в два различни сектора. Продължи проучването по трасето на крепостната стена в северозападна посока. Целта на проучването бе да се уточнят датата и начина  на изграждане на стената. Благодарение на направените изследвания върху каменния материал се установи категорично, че той е добиван в кариера, намираща се в близката околност. Цялостното проучване на крепостаната стена в близките години ще даде възможност за нейното консервиране и експониране.

Паралелно с проучването на крепостната стена бе извършено такова и на едно от вкопаните жилища, разкрити при югоизточния сектор на обекта, вътре в укрепената площ. Тук през 4 век. пр. Хр. е съществувал жилищен квартал. През 2021 г, бе проучено четвъртото по ред жилище, което до момента има и най-големи размери. Сред разнообразния инвентар на къщата изпъкват фрагменти от преносими глинени огнища, които в античността са използвани при приготвянето на храна. Група от находки, състояща се от каменни точила, желязна и бронзова шлака, желязно шило, железни пластини, ножче, рогова дръжка, парчета от рог на елен със следи от обработка, както и наличието на пясък, дават косвени сведения за дейност, свързана с производството на дребни метални предмети (като шила и ножчета) на това място.

През есента на тази година бе извършено и геомагнитно изследване на територията извън крепостните стени на селището. Проучването е извършено от специалисти от Универстета в Бърно, съвместно с Българската академия на науките, Карловия университет в Прага и Археологически музей „Проф. М. Домарадски”. Целта на изследването е да даде информация за съществуването или липсата на археологически паметници извън рамките на проучената до момента площ, което ще даде нови насоки в проучването на обекта.

Предстои обработка на резултатите и консервация и реставрация на новопостъпилите находки.

Цветелина СЛАВКОВА

Уредник-археолог в Археологически музей „Проф. М. Домарадски“


Свързани
Последни новини
Анкета
Обяви

ЛИЦЕНЗИРАНИ КУРСОВЕ, ФРИЗЬОРСТВО, КОЗМЕТИКА, МАНИКЮР, ГРИМ. 0888 616 438

ВЪЗРАСТНА ЖЕНА ТЪРСИ ЖЕНА, КОЯТО ДА ЖИВЕЕ ПРИ НЕЯ НА СИМВОЛИЧЕН НАЕМ, НЕ ЗА ГЛЕДАНЕ, А ЗА КОМПАНИЯ. 0884 223 113

ПРОДАВАМ ЕТАЖ ОТ КЪЩА, ЦЕНТЪР, 0878 312 415
Всички