Конструиране и програмиране на роботи и модерно тв студио очакват учениците
ВЕЛИНГРАД. Едно от значимите събития в рамките на отбелязването на вековния юбилей на Училище „Васил Левски“ Велинград ще бъде откриването на STEM центъра „3К” („Креативност, комуникативност, качество”). Той вече е изцяло готов, след като училището спечели финансиране по националната програма за изграждане на училищна STEM среда (абревиатурата STEM идва от Science, Technology, Engineering, Math, бел.ред.). С проектно финансиране от 300 000 лева плюс още 33 000 лева от училищния бюджет е изграден
център на високо европейско ниво
Разположен е на първия етаж, като към него води коридор, изрисуван с елементи от български шевици – канатицата, като символ на безкрайност и благоденствие.
„Не знам дали има STEM център като нашия в страната, но този тук е уникален със заложената идея в реализацията на проекта. А тя е да не забравяме традициите в българското образование, но и да насочим нашите усилия към прилагане и развитие на съвременните технологии. Изпитваме професионално удовлетворение от реализирането на проекта и смята, че СУ „Васил Левски“ по достоен начин ще посрещне своя вековен юбилей”, не крие задоволството си пред „Знаме” директорът Емил Моллов.
За реализацията на проекта са проведени три обществени поръчки: за строително-ремонтни дейности, оборудване и обзавеждане. А резултатът е повече от впечатляващ, изградени са няколко зали в които учениците ще работят в модерна среда със съвременно оборудване. Всяка от залите предлага възможност за среща с различни науки по най-модерен начин.
В зала „Роботика и програмиране“ ще се конструират и програмират роботи
с различна сложност, според възрастовите възможности. Създадената среда ще подпомага обучението на учениците от профил „Софтуерни и хардуерни науки“.
Залата „Дебати и презентиране“ е многофункционална и в нея ще се се водят дебати, ще се обучават учениците да изнасят речи пред публика, ще изучават езика на тялото, ще се провеждат срещи – разговори с известни личности от различни професионални сфери. Помислено е и за децата със специални образователни потребности, които ще работят със специалисти в зала „Приобщаващо образование“.
Училищната ученическа телевизия „Междучасие“ вече разполага с модерно ТВ студио
и новинарските емисии, която се излъчва всеки петък вече са много по-високо качество.
Младите репортери са очаровани от изчистения дизайн и новите технологии. Студиото е оборудвано с професионална техника, с възможност за заснемане на зелен екран (green screen) и с 4К-камера и фотоапарат.
За осветлението спомагат и ЛЕД-прожектори, а за изолиране на шума се използват нови 10 панела, 5 микрофона за запис и 10 тип „брошки”. Освен студийната част, има помещение, в което екипът извършва видео обработка и цялостна постпродукция на заснетия материал. „Студиото е нашето креативно убежище да измисляме, заснемаме и създаваме, в него творим”, казват младите репортери.
Зала „Палитра и звука“ е предназначена за терапия чрез музика и изобразително изкуство,
като тук ще се провеждат и часове по философия и гражданско образование. Това е и мястото, където ще репетира училищната рок група GMM.
В ИСУ „Васил Левски” възнамеряват да поканят в в STEM центъра седмиците на юбилейната програма на училището свои приятели – сред тях са
историкът от ВТУ проф. Петко Петков и полярният изследовател проф. Христо Пимпирев
А защо да не се направи оттук и предаването на БНТ „История.бг” с водещите и именитите гости?...
Ръководител на STEM центъра е Алиш Алишов, учител по информатика и информационни технологии, също възпитаник на училището, който е отличен програмист и води занятията с учениците и по национална програма „Обучение за IT кариера“.
(Зн)