Пазарджик

Всеки шести в областта е висшист, но дали е грамотен?

  02.02.2023 08:43             
Всеки шести в областта е висшист, но дали е грамотен?

Жените са по-образовани от мъжете, а в градовете завършилите висше са два пъти повече отколкото в селата

Нови искания за увеличаване на заплатите искат учителите и заплашват със стачна готовност. Това предупреждение отправиха от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". "Учителските заплати и на работещите в системата на образованието достигнаха едно отстояние от 125 процента от средната брутна работна заплата. Това даде възможност на много млади учители да влязат в системата. Но те не са толкова много и средната възраст на работещите е около 55 години. Ако повишаването на заплатите не продължи – няма да има приток на млади кадри", посочи председателят на синдиката д-р Юлиан Петров. По думите му,

синдикатите искат поне 20 процента увеличение на заплатите

„Ако не бъдат отпуснати повече средства за образование, много лесно напрежението може да прерасне в протести или стачка. В момента коментираме подобни действия, но не ми се иска това да се случва”, заяви Петров пред национални медии. Съвсем друг е въпросът обаче доколко всички млади хора, които се дипломират като учители, са грамотни. И доколко ограмотяват бъдещите инженери, доктори и учители. Партиите не от вчера говорят, че образованието е разковничето в техните програми, но и не от вчера

образователната ни система е на глинени крака и издиша

Да не говорим за политиката на ВУЗ-овете, които силно занижават критериите и при прием, и при завършване. Иначе статистиката за броя на образованите българи и грамотността им розовее от година на година. Но дали това ни успокоява, е друг въпрос. Наред с младите преподаватели-професионалисти, и в Пазарджишко сме виждали и виждаме неграмотни висшисти, включително и учители – рожба на съвременната ни образователна система. И като си представи човек, че те учат и формират бъдещите некадърни кадри във всички сфери на обществения живот, ще му се завие свят.

Каква е последната статистика за образованието?

У нас статистиците започват да наблюдават най-високата завършена степен на образование от преброяването, проведено през 1934 година. За целия период до 2021 г. образователната структура на българите на 7 и повече навършени години значително се подобрява, следвайки ясно изразена тенденция на увеличение на броя и дела на населението с висше и средно образование и намаляване на броя на хората с основно и по-ниско образование.

Към 7 септември 2021 г. в област Пазарджик броят на лицата с висше образование е

36 387, или всеки шести (16.9%) е висшист

В сравнение с предходното преброяване относителният дял на лицата с висше образование се увеличава с 4.5 процентни пункта. Увеличава се и разликата между завършилите висше образование по пол. Относителният дял на жените с висше образование достига 20.4%, а на мъжете - 13.1%, като в сравнение с 2011 г. се увеличава съответно с 5.4 и 3.4 процентни пункта.

Значителни са различията и в образователната структура на лицата по местоживеене. Докато относителният дял на лицата с висше образование в градовете е 21.7%, то в селата е 9.2%.

В регионален аспект най-висок е относителният дял на висшистите в област София (столица) - 43.6%, следвана от областите Варна (30.7%) и Пловдив (25.2%), а най-нисък е в областите Кърджали (14.0%), Търговище (15.5%) и Разград (15.7%).

В област Пазарджик

най-висок е относителният дял на висшистите в общините Пазарджик (21.0%), Пещера (17.5%) и Панагюрище (17.0%),

а най-нисък в Лесичово (7.9%), Ракитово (8.6%) и Сърница (10.8%).

Продължава положителната тенденция на намаляване на лицата с ниско или без образование. В област Пазарджик лицата с начално, по-ниско и без образование са 27 069. Спрямо 2011 г. относителният дял от населението на 7 и повече навършени години с ниско или без образование намалява съответно с 6.1 проценти пункта.

Грамотността се дефинира като умението да се чете и пише и е традиционен въпрос при преброяванията на населението. Докато през 1893 г. 80.1% от населението на 9 и повече навършени години за страната е било

неграмотно,

то този дял спада до 1.3% през 2021 година. Спрямо 2011 г. намалението на дела на неграмотните е 0.4 процентни пункта.

Делът на неграмотното население е по-висок в селата (2.3%) отколкото в градовете (0.9%). Най-висок е относителният дял на неграмотните в областите Сливен (5.0%), Кърджали и Ямбол с по 2.6%, а най-нисък е в област София (столица) - 0.4%.

В област Пазарджик с най-висок относителен дял на неграмотно население са общините Батак, Ракитово (с по 2.2%) и Пещера (2.0%), а с най-нисък са общините Белово (0.2%), Стрелча (0.3%) и Панагюрище (0.5%).

(Зн)


Свързани
Последни новини
Анкета
Обяви

КУПУВАМ ЗЕМЕДЕЛСКА ЗЕМЯ. 0888 516 825

"НИНА ТРЕЙД - 18" ЕООД - СКЛАД ЗА ДЪРВЕН МАТЕРИАЛ. ПРОДАВА ВСИЧКИ ВИДОВЕ ГРЕДИ, ДЪСКИ, ДЮШЕМЕ, ЛАМПЕРИЯ, ПОДПАЛКИ И ДР. НА НИСКИ ЦЕНИ В СРАВНЕНИЕ С КОНКУРЕНТИТЕ. 0899 198 498

ЛИЦЕНЗИРАНИ КУРСОВЕ, ФРИЗЬОРСТВО, КОЗМЕТИКА, МАНИКЮР, ГРИМ. 0888 616 438
Всички