„Анастасия Мозер е един от най-успешните политици в новата ни история. Като лидер на земеделците и народен представител тя продължи делото на своя баща д-р Г. М. Димитров и работи за установяването на демокрацията в България и за европейския път на развитие на нашата страна.” Това заяви инж. Емил Йончев – заместник-председател на ПП Обединени земеделци в Нов български университет. Там, на 12 април, той присъства на откриването на изложба с картини от семейната колекция на Анастасия Мозер, дарени на университетската галерия УниАрт.
Йончев получи от ректора на НБУ проф. Пламен Дойнов сертификат за дарението, направено от Анастасия Мозер, която е почетен председател на ПП Обединени земеделци.
„Щастлив съм, че НБУ има в своето настоятелство човек като Анастасия Мозер – една от емблематичните личности и първопроходци на демокрацията в България след 1989 г. Тя е сред строителите на съвременна България и сред строителите на НБУ”, каза проф. Пламен Дойнов. Това дарение, по думите му, „е направено с отворено сърце и към академичната общност в НБУ, и към ценителите на изкуството”.
На изложбата проф. Дойнов връчи стипендия „Проф. Чарлз Мозер” за 2023 г. Ректорът припомни, че първата такава стипендия е връчена преди 16 години. Тя се присъжда на студенти от програми на департамент „Политически науки“ за постижения в изучаването на политически науки и за гражданска доблест. От 2007 г. до днес нейни носители са били 28 студенти. По думите му, „всички те са се сбъднали като състоятелни личности в българската политика, в българската политология или в гражданското общество у нас”.
Тази стипендия е знак за признание и знак, който трасира пътя на нейния носител, каза ректорът на НБУ при връчването на стипендията на студента Иво Николов.
„Искам да благодаря на г-жа Анастасия Мозер, на която дължим много, както и на всички участници в тази стипендиантска програмата досега, които са проправили пътя й и са доказали нейното значение”, заяви от своя страна Иво Николов.
Щедрото дарение от 30 художествени произведения от семейната колекция на Анастасия Мозер е направено през октомври 2021 г. Те са заведени към колекциите на галерия „УниАрт“ като Дарение „Мозер“. „Дарението на д-р Мозер е пример за филантропия и облагодетелства пряко студентите, преподавателите и административния състав на Нов български университет и ще служи като важен образователен ресурс”, каза при представянето на експозицията гл. ас. д-р Владимир Димитров от департамент „Изящни изкуства” към НБУ. Той подчерта огромната роля на дарителството за развитието на изкуството, образованието и обществения живот на България от Средновековието, през националното ни Възраждане, в годините след Освобождението, когато се създават множество фондове и фондации чак до Втората световна война и в наши дни. По време на тоталитарния режим у нас „дарителството, макар и да не изчезва напълно, е във висока степен пренебрегвано, особено от държавата. Същата тази държава, която принуждава семейството на дарителката да емигрира“, отбеляза д-р Димитров. По думите му, семейство Анастасия и Чарлз Мозер са пример за дарителство и в миналото, когато са подпомагали неофициално български студенти в САЩ, за да завършат образованието си там.
Съдбата на дарителя д-р Анастасия Мозер е свързана със съдбата на дарения Нов български университет от 1994 г., когато тя става член на Настоятелството и участва в изграждането на един нов и модерен университет.
Колекцията включва образци от български и международни автори, сред които са създателят на космическата графика Васил Иванов, живелият и работил в американската столица Атанас Тасев, Тодор Хаджиниколов, Христо Христов-Йошката, представителят на непокорната пловдивска група от 60-те години Димитър Киров-ДиКиро. В дарението има и произведения от американският художник Юджийн Нортън и руският живописец и педагог от арменски произход Юрий Бурджелян.
Според д-р Владимир Димитров тази изложба ще даде възможност за няколко дипломни работи и дисертации. Заедно с произведенията Библиотеката на НБУ получава и 895 тома, включени като „Лична библиотека на Анастасия и Чарлз Мозер“.
Изложбата, която е част от събитията, с които висшето училище отбелязва Великденските празници, ще бъде отворена за посетители до 26 април 2023 г.
(Зн)