На 3 юни жители на Септември и Белово се събраха и в двете населени места, за да отбележат 150-годишнината на гарата.
- 150 години жп гара Септември и 100 години Септемврийско въстание - тези две обстоятелства са формирали, определили и трасирали пътя на развитието на Септември и Септемврийско - каза инж. Васил Мезов. - Всяко едно от тези две обстоятелства, само по себе си, и особено - двете във взаимодействие, са в основата на динамичното развитие и разрастване на град Септември. Нашите предци не са били безлични, без характерни хора. Има от кого да се получим. Надявам се тези гени да не са изтрити безвъзвратно.
Васил Атанасов, бивш кмет на Белово, акцентира върху връзката на гарата с близкото минало:
- Преди да стигне до Голямо Белово, Хвърковатата чета на Бенковски минава през Сестримо, където въстаниците са посрещнати радушно от населението и от комитета, основан от Васил Левски в Белово и Сестримо. В църквата „Свети Никола“ е отслужена служба за успеха на Априлското въстание.
Преди да пристигнат в Голямо Белово пък, Бенковски изпраща двама от своите първенци да попитат дали може един български княз да посети селището им. Захари Стоянов описва това много добре в „Записки по българските въстания“. И в Голямо Белово въстаниците са посрещнати въодушевено. Площадът е почервенял от турски фесове. Всеки си хвърля феса долу, като така показва, че отрича робството. И там има църковна служба, а след нея въстаниците атакуват гара Белово, която е крайна гара с турска охрана. Интересен момент тук е, че един от турците прави опит преплува река Марица, за да се спаси, но един от въстаниците, който е от Голямо Белово, също се хвърля в студените води на реката и го спира. Четниците на Бенковски са тържествено изпратени по обратния път. Камбаните бият за Свободата на Отечеството.
- Историята на населеното ни място се отличава с неговата историческа съдба на работници, земеделци, железари, както и със Септемврийското въстание през 1923 година - допълни Борислав Раков.
За ден и половина той написва летопис (както сам го определя), посветен на 150-годишнината на селището жпгара Септември (Сарамбей). Книжката представлява сборник от материали, отразени в документи и архиви, както и фотографии за основаването и развитието на мястото. Ще ви разкажем за него в следващ брой.
Катя ФИЛИПОВА