ПАЗАРДЖИК. Днес започва тазгодишното издание на традиционния фестивал на изкуствата „Арт идея – арт алея” - ще се проведе от 26 юни до 3 юли в пространствата на Младежкия дом – Пазарджик, Регионалния исторически музей, галерия „Георги Машев“, парк-остров „Свобода“, Coworking space Pazardzhik и Къщата на художниците. В програмата са включени кинопрожекции на нови български филми, концерти, театрални постановки, фотографска изложба, пърформънс, танцова демонстрация и други артистични събития.
Организаторите обещават дори червен килим
Откриването е на 26 юни, от 18.30 часа в голямата зала на Младежкия дом, с дебютния игрален филм на документалиста Светослав Драганов „Смирен“. Главният герой – Васил, е 40-годишен документален режисьор, който не е постигнал успеха, за който мечтае. Загърбил собственото си семейство, той влага цялата си енергия в своя нов филм, разказващ за скъсаната семейна връзка на монах и неговата майка. Когато научава, че монахът е в психиатрия, а майка му ще се подложи на операция от рак, Васил решава, че трябва да ги събере, за да заснеме емоционален финал на филма си. На „София филм фест“-2022 “Смирен“ получи Специалната награда на журито, а след това и отличието за дебют на наградите на Съюза на българските филмови дейци „Васил Гендов“. В лентата ще видим забележителното актьорско изпълнение на Христо Петков. Двамата с режисьора, както и с актрисата Мария Статулова, ще бъдат гости на Младежкия дом и ще се срещнат с публиката след края на прожекцията.
Зона Кино продължава и на следващият ден – 27 юни, с още един дебютен филм с няколко награди, в това число „Най-добър игрален филм“ от СБФД „Васил Гендов“ за 2023 година. Става дума за
„Изкуството да падаш“
на режисьора Орлин Милчев, който е с двойно пазарджишко присъствие – актрисата в главната роля Елена Замяркова и монтажиста Димитър Андреев - Lalri. Отново ще има среща с екипа след прожекцията. Нейното начало е в 18.30 часа в голямата зала на Младежкия дом. „Знаме“ вече писа за филма, в който 17-годишната Бори (Елена) отказва да бъде унижавана от момчетата, а артистичната й, но лабилна майка (Александра Сърчаджиева) не й дава подкрепата, от която има нужда. Тогава нейният грижовен дядо я записва в школа по джудо, където момичето осъзнава, че преди да победиш другите, трябва да победиш себе си.
Преди началото на „Изкуството да падаш“ – в 18 часа, четирима студенти от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, чийто музикален порив ги кара да сформират стрийт бандата „Живи и здрави“, ще подгрее публиката пред Младежкия дом. В групата отново откриваме пазарджишка връзка, а именно тромпетистът Георги Манчев.
- Започнахме в почивките между репетиции, в моментите, в които имаш нужда да спреш да мислиш, когато в гримьорната един хване китара, друг - тромпета си, а трети барабани на някакъв случаен предмет – разкриват
момчетата, които помежду си се шегуват, че са нискобюджетна версия на The Big Push
- И така, един ден просто си казахме: „Ами, айде да видим какво ще стане, ако ги свирим тия работи в подлеза на Софийския“. Основното, което търсим и се опитваме да дадем, е комуникация с публиката, както и енергия, с която да я заредим. Това, което учим за театъра, не е чак толкова различно от музикалния пърформънс. Напротив - двете изкуства си помагат едно на друго, а улицата е най-добрият изпит, който можем да минем, и то всеки ден. Чудесно е, че се организира такъв тип събитие и сме много щастливи, че сме поканени.
Сплав между актьори и музиканти е и следващото музикално събитие в рамките на „Арт идея – Арт алея“, а именно -
концерт-спектакълът „Приказката P.I.F. – невиДИМО“,
посветен на Димо. Той ще е на Тортата на 28 юни, от 20 часа. Заедно с момчетата от P.I.F., на сцената ще се качат гост-музиканти, колеги и приятели за да изпълнят най-емблематичните парчета на P.I.F. „Приказката P.I.F. - невиДИМО" няма да е просто концерт от поредицата в памет на Димо. Това ще е спектакъл за чудните хора, които живеят в сърцата ни, за едно голямо непораснало дете, което е слушало в захлас музиката на Фреди Меркюри и е мечтаело да бъде като него.
Актьорско присъствие е включено и във фотографската зона на фестивала. Изложбата „Снимките говорят“ с
фотографии на Владимир Карамазов,
които са участвали в конкурса на фотографска академия „Янка Кюркчиева“ за художествен анализ. Всички текстове-анализи на финалистите ще придружават експонираните фотографии в изложбата, която ще е подредена в галерия „Георги Машев“ на 29 юни в 18 часа. Освен обичан актьор и водещ на „Сървайвър“, в последните години Владо Карамазов активно се занимава с фотография. В Пазарджик ще бъдат показани 30 негови кадъра, създадени през последните три години. Сред тях има многократно награждавани у нас и по света, както и такива, които ще видите за първи път.
Театралните събития пък включват
постановката „Страшни травми от детската площадка“, който се поставя за първи път на българска сцена
от режисьора Стефан Зарев. Може да го гледате на сцената на Младежкия дом, от 19 часа, на 29 юни. Продукцията на Театър „Нокс“ е с участието на Анатолий Ставрев и Мария Панайотова. Анатолий ни е познат от шекспировите летни спектакли в Паталеница. „Страшни травми от детската площадка“ проследява историята на Дъг и Кейлийн - най-добри приятели още от деца, които цял живот се гонят през събитията на живота си, без да успеят да се достигнат и останат заедно за повече от 10 минути. Ще ги видим щастливи, тъжни, ранени и уплашени. Ще ни покажат как понякога само един човек е достатъчен, за да се почувстваме като част от нещо цяло и истинско.
В рамките на „Арт Идея – Арт Алея“ е предвидена още
фен среща с един от най-разпознаваемите влогъри у нас Цветослав Цонев – Цуро
на 30 юни, от 17.30 часа, в Coworking space Pazardzhik. Освен влогър, гостът е и кинорежисьор и продуцент. Прави своя дебют в късометражното кино с филма си „Със сигурност“, който печели награда на “Art Film Awards” – 2021 и е финалист на фестивала “ICAN/LAX International Film Competition” – 2021. В Пазарджик ще разкаже как се създава видео съдържание, какво го мотивира и как се развива през годините.
От 19 часа на Острова пък желаещите могат да танцуват суинг.
Заслужава си да споменем също така пърформънса „Манифест на фалш арт“ с артистите Вероника Преждарова, Анна Икономова-Дренска, Елина Чанева, в партньорство с Асоциацията на младите учени. Той ще е на 1 юли, от 12.30 часа, в Регионалния исторически музей. Целта е да се представят рисковете за твореца от навлизането на изкуствения интелект в сферата на културата и по-конкретно – в изобразителното изкуство. Ще се провокира обществен дебат, а
зрителите също ще стават съучастници в пърформънса чрез позицията си в този дебат
В Къщата на художниците при Моста на лютата пазарджишките художници Васил Петров и Катя и Петър Бажлекови ще организират арт хепънинг на 1 юли, от 19.30 часа.
Последното фестивално събитие е уличният спектакъл-клоунада по текстове на Карло Гоци и Жак Превер „Портокалите или любовта към…“, на 3 юли, от 17:30 часа, пред Историческия музей. През призмата на уличната комедия авторите осмиват прекалената амбиция, лакомията, невежеството и наивността. Клоунада, музика, песни, танц и акробатика са сред основните изразни средства на актьорите Августина- Калина Петкова, Венцеслав Димитров и Николай Николаев, които подлагат гравитацията и пластичността си на изпитание.
Пълната програма и актуална информация за събитията в рамките на „Арт Идея – Арт Алея“ може да следите на страницата на фестивала във Фейсбук и Инстаграм. Фестивалът се финансира изцяло от Община Пазарджик. Входът за всички събития е безплатен за зрителите.
Мария ДЪБОВА