Църквата почете достойно юбилярката
БРАЦИГОВО. Баба Недялка Недялкова на 4 април чукна достолепните 100 години. Родена е през далечната 1923 г.
Преди дни екип на „Знаме“ се срещна със столетницата в брациговския й дом. Юбилярката ни посрещна приветливо, седнала на мястото си за почивка – леглото. Преди нашето посещение са й гостували семейство от Молдова, купили къща до нейната. Развълнувана от разговора с тях, тя призна, че се чувства малко поуморена, но е готова да чуе и нас:
- Радвам се, че ме уважихте, бяха първите й думи.
Тя сподели, че за годините си се чувства добре:
- Сама се обслужвам, разхождам се на двора, подпирайки се на две бастунчета. Слава на Бога, че доживях до 100 години.
Отраснах в трудолюбиво семейство с още три сестри – Вера, Василка и Екатерина, които не са сред живите.
Рано останахме сираци
Баща ми работеше каменоделство и претърпя злополука с паднал върху крака му камък. Наложи да го отрежат. Не се мина много и той се спомина.
Трудно преживявахме. Принудихме се да садим тютюн и царевица, работехме и на чужди ниви. В тежките дни ме крепеше вярата в Бога, вълнува се старата жена.
Тя с умиление си спомня детските години, когато с баба си са ходили в църквата и по манастири.
- Църквата е моят втори дом,
посещавах я в празниците и в делниците запалвах свещичка за здраве. Много години пеех в църковния хор. Не съм пропускала постите, сега постя само по една седмица в началото или в края им. Но и до днес в сряда и петък не ям мазни храни. Не пропусках да се комкам (причестявам). Храня се, доколкото ми позволява възрастта, харесвам постните манджи и зеленчуците.
За празниците на манастирчетата край града – „Св. Спас“, „Св. Троица“, „Св. Георги“ и „Св. Петър“,
изпържвах стотици мекици
с мои продукти. Обръщаше ги помощничката ми Мара Шишкова. Правих го, защото хлябът е от Бога даден. Вярата ми вдъхва сили и кураж, признава столетницата.
- Има проблеми и със слуха, както и други болежки, но никога не се оплаква - включва се в разговора ни снаха й Кръстанка Недялкова. - Свекърва ми е човек с висок дух, който й помага да преодолява трудностите в живота, затова й помага и общуването цял живот с хората. Трудовият й път преминава през месене и продаване на хляб,
майсторка е на пити, баници, милинки, юфка
и други тестени изделия. Не съм виждала по-тънки кори от точените от нея.
Ръцете й са изтъкали не един и два килима, сред които и тези от тип „Ролакан“. Плела е и надомно пуловери, шапки и други изделия към пещерското предприятие „Братя Горови“.
Кърската работа също й е по сърце. Труди се в ТКЗС-то, а до 80-годишната си възраст отглеждаше ягоди и зеленчуци на нивата в местността Ропско.
Баба Недялка е голяма чистница и досега обича реда и подредбата, пояснява снаха й Кръстанка.
Възрастната жена се радва на децата си Йордан и Йорданка, на три внучки, пет правнуци и четири праправнуци.
Навремето е учила до тогавашния трети клас, днешния осми клас. Тя е природно интелигентна жена с бистър ум и добро сърце.
За предаността й към църковното дело местният храм „Св. Йоан Предтеча“ й се отблагодари щедро. Архиерейският наместник на Пазарджишка духовна околия и престоятел свещеноиконом Любомир Траянов отреди
нарочна служба за здраве на юбилярката,
отслужена от брациговеца йеромонах Максим. Баба Недялка дочака края на службата права, заслушана смирено в Божието слово. Цветя, икона на Божията майка и Библия бе подаръкът от Пловдиския митрополит Николай, с когото столетницата лично се познава.
Пенка МИХАЙЛОВА
Как почете баба Недялка кметът на община Брацигово, готова ли е и сега да хване шилото и какво пожела тя пред "Знаме" - четете в книжния ни брой.