Почитаме човека, проектирал бъдещето на Чепинско като предпочитана курортна дестинация
ВЕЛИНГРАД. Кой е Йосиф Шнитер и защо Централния минерален плаж в спа столицата носи неговото име? Тази година се изпълват 130 години от рождението и 50 години от смъртта на Шнитер (1893-1973). Затова и в тазгодишните Велинградските празници на културата, посветени на 75 години Велинград – град, 50 години от началото на тези празници и 15 години Велинград – СПА столица на Балканите, в Историческия музей бе открита изложба за живота и дейността на Йозеф Шнитер, кметувал в града от 1934 до 1938 г. Автор на тематико-експозиционния план е дългогодишната директорка на културната институция Снежана Велева, която наскоро се пенсионира.
Изложбата, която се показва за втори път, е част от традиционния културен обмен. Настоящата е с
нова визия
и ново художествено оформление. Предишната е гостувала в Пловдив, Казанлък и Благоевград. Колегите от музея благодарят на досегашната си ръководителка Снежана Велева за високопрофесионалния исторически продукт.
Главният герой в изложбата Йозеф Шнитер е юрист по професия. Роден е в Пловдив. Завършва средното си образование под тепетата, а висшето в юридическия факултет на СУ „Климент Охридски”. Участва като доброволец в Балканската и в Първата световна война. Работи като юрисконсулт и адвокат на частна практика в София. Той е първият назначен, а не избран кмет на община Лъджене от правителството на Кимон Георгиев. По негово време трите общини – Лъджене, Каменица и Чепино, са обединени в една – Чепинска община, първообраз на днешния Велинград. Но за кратко.
Негово дело е откритата през 1935 г. Лъдженска скиорска шанца, а през 1937 г. -
първият по рода си минерален плаж в Европа
Организират се плувни и ски състезания, конкурси „Царица на плажа”, конгреси на БТС и Българският народен морски сговор. Подпомага се и се рекламира курортното дело, а това придава модерен градски облик на селищата и самочувствие на хората. При неговото кметуване Лъдженската община организира „първите в Европа зимни плувни състезания”, конкурси „Царица на лъдженския плаж”, градински увеселения, венециански нощи и много други.
По негова инициатива
са каптирани 32 извора в местността Легоринец,
коригират се коритата на р. Еленка, р. Луковица и Стара река, построява се нов ресторант с казино на Клептуза, горски почивен дом на Юндола, новата сграда на Кална баня.
Назначаването му за кмет на община Лъджене, а по-късно и на сборната община Чепино, му дава възможност да прояви европейска култура и амбиция в управлението и благоустрояването на селищата и развитието им като туристически и балнеоложки курорти.
Кметът Йозеф Шнитер, юрист и общественик, е влюбен в природата турист и фотограф. За тази му любов – да снима, припомни уредничката в музея Надежда Ангелова:
- Шнитер изпраща на цар Борис Трети албум със свои фотографии и забележителности от Чепинския край.
В знак на благодарност царят му подарява портрета си с автограф
Йозеф Шнитер е пример за едно европейско управление на селска община отпреди повече от 80 години. Той е дълговиден управленец, проектирал бъдещето на региона за години напред и за утвърждаването му като курорт. И това се случва – Велинград вече 15 години е СПА столица на Балканите и любимо място за отдих хора от близо и далеч.
От музея изказват благодарности и към семейство Шнитер за дарените документи и снимки, за да го има днес историческото събитие и възможността музеят да съхрани паметта на един достоен човек. Във фонда му се пазят негови лични вещи – бюрото от кметския кабинет, пишещата машина, електрическата лампа, попивателната и други работни принадлежности.
Интересна находка,
открита от музейния екип, може да бъде видяна при желание от посетителите – 15-минутен черно-бял филм от 1935 година, с който се рекламира теснолинейката и природните богатства на Чепинския край. Филмът е от фонда на Националния филмов архив.
Изложбата показва един интелигентен и достоен кмет в един малко известен и противоречив период от българската история и може да се види до 17 октомври.
Личността на Шнитер не трябва да ни изненадва, след като се знае, че бащата на кмета – архитект Йосиф Вацславов Шнитер (1852-1914 г.), ярък образец за благоустройство в България, остава в историята с неоценимото си дело - създаването на първия градоустройствен план на Пловдив. Благодарение на творческия подход на арх. Шнитер градът на тепетата запазва своята урбанистична идентичност и неповторимост.
В експозицията, наред с таблата, са представени близо 60 снимки, чийто автор е Йосиф Шнитер, който е съчетавал работата си, включително и големите отговорности на кмет, с любовта си към фотографското изкуство.
Пенка МИХАЙЛОВА