В началото на миналия век нашите деди с приноса и участието на всички стрелчани, са изградили с много вяра и любов величествения храм „Свети Архангел Михаил” в Стрелча - един религиозен, архитектурен и исторически паметник, който и в наше време е гордост за града.
По различни причини през годините храмът не е бил поддържан добре. Покривът течеше, стенописите бяха сериозно увредени-на места заличени, мазилката се ронеше, някои от стъклата на прозорците бяха счупени, иконостасът беше сериозно увреден.
Нашето семейство реши, че е необходимо да се предприемат неотложни ремонтни и реставрационни работи и, че ще направим всичко, което е по силите и възможностите ни, за да се върне достолепието на храма.
По тази причина
през лятото на 2010 г. създадохме Инициативен комитет,
който да организира и изпълни ремонта и реставрацията на храма. За целта открихме набирателна банкова сметка, поставихме касички в църквата, сградата на общината и в хотелите на града, изпратихме писма до хора, дружества и организации, които биха могли да се включат и да помогнат. Излязохме с обръщение към жителите и гостите на Стрелча във вестник „Бащино огнище”. Не получихме очакваната помощ.
Със собствени средства поръчахме и монтирахме храмова икона над входа на храма. Направихме основен ремонт на покрива – ремонт на дървената конструкция, нова хидроизолация, нови керемиди и нова медна ламарина за обшивките. Монтирахме защитни врати от ковано желязо на четирите входа на храма. Ремонтирахме и остъклихме кръстовидните прозорци.
Възложихме и изготвихме проект за реставрация на храма,
който беше одобрен от Министерство на културата и Института по паметниците на културата, с което имахме право да започнем реставрационни дейности.
Основно със собствени средства и средства от църковното настоятелство доставихме и монтирахме нова дограма по фасадата и купола.
През 2012 г. Пловдивска митрополия забрани на Инициативния комитет да се меси
в църковните имоти и дела, и той преустанови дейността си. След закриването на Инициативния комитет дейността по ремонта и реставрацията на храма бяха прекратени.
За да продължим започнатото, по препоръка на Пловдивска митрополия, станах член на Църковното настоятелство към храма.
През 2013 г. организирах екип, който подготви документи за кандидатстване за финансиране във Фонд „Земеделие”. Не получихме необходимите документи от Пловдивска митрополия и не успяхме да кандидатстваме. Така 2012 г. и 2013 г. бяха нулеви за дейности в храма.
През лятото на 2014 г. заедно с отец Стефан Табаков решихме, че ще започнем реставрацията на стенописите с наличните средства на църковното настоятелство,
без да искаме разрешение от Пловдивска митрополия (очаквахме, че може да ни спрат)
и започнахме.
Имахме одобрен проект, проведохме конкурс, който беше спечелен от колектив реставратори с ръководител Милена Чочева. От есента на 2014 г. до края на 2017 г. беше извършена цялостна реставрация на всички стенописи по таваните и стените на храма.
По същото време успоредно с реставрацията беше изпълнена нова електрическа инсталация. Реставрирахме всички полилеи и поставихме допълнителни осветителни тела и система за проветряване на купола. Направени бяха гранитните облицовки в храма.
Със собствени средства доставихме и монтирахме абсорбаторите над свещниците за отвеждане на дима и метални тави под свещниците.
Със средства на църковното настоятелство
осемте колони в храма бяха изчукани ръчно и почистени до камъка
с пясъкоструене от нанесените пластове черна блажна боя. Направи се ремонт на олтара, постави се нов дървен под, изгради се водопровод и канал.
През 2016 г. направихме втори опит за кандидатстване за финансиране с еврофондове. Не се класирахме, защото необходимите документи от Пловдивска митрополия ни бяха предадени в последните минути преди крайния срок за кандидатстване в ДФ „Земеделие”.
През 2018 г. и 2019 г. колектив от реставратори с ръководител Янаки Верани извърши пълна реставрация на иконостаса включваща – укрепване, ремонт на дърворезбата и възстановяване на липсващите части, почистване и консервиране на целия иконостас,
позлатена беше голяма част от иконостаса и разпятието с 24 каратово златно покритие
(част от златото и позлатяването заплатихме ние), почистени и реставрирани бяха всички икони от иконостаса. Реставриран беше и владишкия трон.
От този момент много хора видяха и повярваха, че храмът добива нов облик и изявиха желание да помогнат. Реставрацията на всички царски икони на иконостаса и позлатяването на царските двери бяха извършени с дарения на жители и гости на Стрелча.
През 2019 г. беше извършен ремонт на фасадата на камбанарията и беше монтирана нова дъбова конструкция за трите камбани.
През лятото на 2019 г. беше частично облагороден двора на храма. Направиха се каменни пътеки около храма и пътеки в двора.
Реставрацията завършихме през 2020 г. с ремонта на предверието, включващ зографисване на тавана и полагане на каменна настилка по пода.
Средствата за ремонта и реставрацията се набираха по различни начини и от различни дарители. Основното финансиране беше от Църковното настоятелство.
Изказвам благодарност на всички,
които участваха с труда си и на всички, които направиха дарения за осъществяването на това добро дело.
Много са участниците и дарителите през годините и не мога да спомена всички. Имената на всички дарители и техните дарения са записани в специално изготвена книга на дарителите. Всички получиха удостоверения за дарителство.
Бих желал специално да спомена хората, които работиха през годините и тези, които направиха по-големите дарения:
- Инж. Георги Павлов със свои средства финансира и изпълни ремонта на фасадата на камбанарията.
- Здравко Пайтаков в продължение на три години успоредно с реставраторите изпълни цялата електрическа инсталация и дари труда си на храма.
- Цанко Делов изпълни всички каменни облицовки и дари част от труда си на храма.
- Филип Козареков дари част от труда си при ремонта на покрива и монтажа и демонтажа на скелето за реставраторите.
- Инж. Иван Ильов ремонтира оградата около храма и дари средства за реставрация на една от царските иконите.
- Потребителска кооперация „Барикади” с председател Ильо Стоев, осигури безплатни стаи в хотел Стрелча за пренощуване на реставраторските екипи.
- Нешо Манчев –фирма АВАЛ, изряза и достави безплатно необходимите стъкла за ремонта .
- Никола Петков изпълняваше голяма част от дърводелските работи.
Сега когато виждаме, че желанието ни от 2010г. е реализирано, нашето семейството изпитва истинска радост и удовлетворение от постигнатото и сме сигурни, че всички усилия бяха за добро и всичко стана по съвършения Божествен план и по Божията воля и промисъл.
Инж. Иван КАРАИВАНОВ