Семинар на тема „Справяне със стреса в работата“ организира Регионален читалищен център – Пазарджик, за специалисти от читалищата в областта. Във времето от 11 до 13 август, в град Стрелча.
В същността си, обучението е тренингово занятие, с практична насоченост -целящо надграждане на знания и развиване на умения за контролиране на стреса на работното място. Модулно структурирано е, с редуване на теоритични лекционни панели, практически сесии и упражнения за баланс и релакс – в зала и на терен. Обучител е Радка Енчева-Кочева – магистър по психология, с дългогодишен опит като треньор на меки умения и социална компетентност.
Форумът предвижда работно посещение в местната читалищна институция „Просвещение-1871 г.“ и на инициативата „Тематичен уикенд“, организирана от общината-домакин и читалището. Също така и занимания в нетрадиционна обстановка.
Фокус в обучението е българският фолклор, разглеждан като богатство от народни знания и умения, ползвани като антистрес техники и практики от векове. Много преди да има науки, които да дефинират понятието стрес, да го описват, изследват, изучават, за да обучават на справяне с него.
Такова внимание към народното творчество и бита на българина, е специален подход. Поглед е към характера на нашата култура, към жизнеността и силата, които тя носи, към заложения в нея непрестанен стремеж за добруване и продължение на рода. Напомняне е за водещата ролята на читалищата в опазване на знанията, вярванията, обичаите и традициите на народа ни, като формиращи културната ни идентичност.
Целенасоченото разглеждане на българския фолклор и народните практики, като техники, подходи и знания за отработване на трудни работни и житейски ситуации - не е случайно. Посвещение е на 20 годишнината на Конвенция 2003 на ЮНЕСКО за опазване на културното многообразие на света, като живо наследство.
В този смисъл, семинарът е част от Регионалните инициативи на Читалищния център в Пазарджик, по честването на Конвенцията. За представяне на нейната същност, за значението й за опазване на нематериалното културно богатство на нациите, за видимост на хората, които носят живото наследство и се грижат да го показват, пазят и предават.
Форумът е своеобразен обществен разговор за събитията по места, посветени на 20-годишнината на Конвенция 2003. За показване на локалното културно наследство и значението му за самоопределянето на хората. За чувството за общностна принадлежност, за радостта и гордостта от живото народно имане и можене - като оръжие срещу стреса и подход за справяне с него, като национална определеност и самосъзнание. За мъдростта, естетиката, мелодиката и ритмиката на българския фолклор и културните практики на народа ни, позволяващи възстановяване и поддържане на душевните хармония и баланс на българина, на неговата жизнерадост, жилавост и устойчивост. За дълбоките и здрави корени на българщината!