Е-услуги ще могат да се заявяват и без електронен подпис
Държавната и общинската администрации не може да искат от гражданите удостоверения за семейно положение, за наследници, за настоящ и постоянен адрес и всички останали. Това ще стане факт след влизане в сила на Закона за електронното управление, който предстои да бъде обнародван в Държавен вестник. Той беше окончателно одобрен от Народното събрание, а ползите от новината пръв коментира пред медиите Божидар Божанов, депутат от "Продължаваме промяната - Демократична България", който беше министър на електронното управление в кабинета на Кирил Петков и вносител на законопроекта. По думите му новият Закон за електронното управление е стъпка към повече удобство за гражданите и по-голяма ефективност на администрацията
Вече няма да ви искат удостоверения и бележки,
Защото с промените в закона се слага край на различните видове удостоверения, които изискват държавни и общински институции от гражданите по различни поводи. За целта администрацията е задължена да прави служебни справки в регистрите.
Административните органи ще могат да използват безплатно системата за създаване и водене на регистри в електронен вид, които да отговарят на изискванията на закона. Това ще става или
чрез собствена информационна система, или чрез новоуредена централизирана система
Във връзка с това се отменя и възможността с подзаконов акт да се въвежда изискване за представяне на документи за доказване на обстоятелства, които ги има в регистър. По този начин всички наредби, включително общински, в които се искат непредвидени в закон удостоверения и бележки, стават незаконосъобразни.
Такива например са исканите сега удостоверения за семейно положение, за наследници, за постоянен или настоящ адрес, както и за липса на задължения към Националната агенция по приходите, посочи Божидар Божанов.
Администрациите трябва да приведат регистрите в електронен вид не по-късно от 31 март 2024 г.
Това ще става по график, който ще бъде приет с постановление на Министерския съвет до 31 октомври 2023 г.
Вече не е задължителен електронния подпис
Гражданите вече ще могат да заявяват електронни услуги без да подписват заявленията с квалифициран електронен подпис (КЕП) и при това на по-ниска цена от тази на гише, предвиждат още промените.
В момента наличието на КЕП е бариера пред използването на е-услуги за мнозинството от гражданите. В добавка задължително електронните услуги трябва да са по-евтини от тези на гише. Заложено е таксата за е-услуга да е с най-малко 10% по-ниска от тази на гише.
Освен това за предоставяне на административни услуги по електронен път не се изисква прилагане на документ за платена такса, когато таксата е платена по електронен път.
Предвижда се министърът на електронното управление да предложи механизъм за определяне на размера на компенсациите по Закона за публичните финанси във връзка с предоставянето от общините на административни услуги по електронен път с намалена такса.
Фишове и актове ще могат да се връчват онлайн
Въвежда се електронното връчване в производството по административни наказания, предвиждат още промените в закона.
Създава се ред за връчване на електронни фишове и наказателни постановления по реда на Закона за административните нарушения и наказания електронно през Системата за сигурно електронно връчване. Например връчването на актове и фишове от КАТ или НАП.
За целта гражданинът трябва изрично да посочи, че желае да му бъдат връчени онлайн. Тепърва ще се регламентира как ще става тази заявка. Ако в 14-дневен срок след получаване на писмото от съответната институция по електронната поща той не го отвори, това означава, че актът не му е връчен.
С промените се регламентират изискванията към Системата за сигурно електронно връчване, включително извършването на независим периодичен външен одит на системата.
Министърът на електронното управление най-малко веднъж на 2 години ще възлага одит на системата на външен изпълнител, предвиждат приетите разпоредби.
Посредници за възрастните хора в селата
С промените в закона се урежда и дейността на посредниците на електронни административни услуги. Това се прави основно за възрастни хора, които не ползват интернет, или живеят на отдалечени места от областния център и трябва да губят време и пари за транспорт.
Гражданите ще могат да заявяват административни услуги чрез посредник с изключение на пребиваващите у нас чужденци.
Посредникът заявява административните услуги по електронен път, като за това ще му се плаща.
Изискванията към дейността на посредниците, към доставчиците на електронни административни услуги във връзка с посредничеството и правилата за извършване на плащания към доставчиците на услугите ще бъдат уредени с наредба, е записано в закона.
Такъв посредник например може да бъде "Български пощи". Държавната компания дори трябва да реализира такъв проект по Плана за възстановяване и устойчивост за около 100 млн. лв., но изпълнението му се бави.
Изтича ли срокът, ще има напомняне
С промените се въвежда и задължение за изпращане на напомняне на гражданите при изтичащ срок на документ.
Промените в Закона за електронното управление се правят във връзка с поети от страната ни ангажименти по Плана за възстановяване и устойчивост, който се финансира от Европейския съюз.
Стикерите на стъклото на автомобилите отпадат
Очаква се малко повече от гoдинa cлeд въвeждaнeтo нa зaдължитeлнитe eĸocтиĸepи нa aвтoмoбилитe тe дa oтпaднaт. Неотдавна такова предложение направи тогава миниcтъpът нa тpaнcпopтa в ocтaвĸa Hиĸoлaй Cъбeв. Аргументите му бяха, че пocтaвянeтo нa oтличитeлeн cтиĸep нa пpeднoтo cтъĸлo нa ĸoлaтa нa пpaĸтиĸa caмo ocĸъпявa и yтeжнявa пpoцeдypитe пpи пpeминaвaнeтo пpeз пyнĸтoвeтe зa гoдишeн тexничecĸи пpeглeд. Преди дни парламентът прие на първо четене да отпадне напълно безсмисленият стикер за валидна застраховка “Гражданска отговорност”. И дори нещо повече –
да се въведе ограничение за стикери на предното стъкло с подзаконов акт
Идеята е на Божидар Божанов, от когото започна и премахването на "синьото картонче" към книжката. От ПП-ДБ заявяват, че на практика стикерите от предното стъкло на автомобилите се премахват (засега остава стикерът за годишен технически преглед и еко-категория - срещу който Божанов водеше война още докато бе министър на електронното управление).
Факт е, че наличието на валидна застраховка ГО отдавна се отчита от КАТ на таблети, които получават реална информация от застрахователите - буквално до ден и час. Лепенките и зеленият картон към тях нямат никаква функция, освен че са отживелица.
Очаква се същата съдба да сполети и лепенките за ГТП. Разбира се, неслагането на лепенка на стъклото за извършен годишен технически преглед не значи, че зaмepвaнeтo нa ĸoличecтвoтo изxвъpляни вpeдни гaзoвe в ГТП-пункта щe oтпадне - напротив.
Πpипoмнямe, чe пocтaвянeтo нa лeпeнĸa c вгpaдeн чип нa пpeднoтo cтъĸлo нa вceĸи aвтoмoбил бe oбяcнeнo c нyждaтa oт пo-eфeĸтивeн ĸoнтpoл.
Eĸocтиĸepитe бяxa въвeдeни y нac пpeз юли 2021 гoдинa. Така пpи явявaнe нa гoдишeн тexничecĸи пpeглeд, вceĸи aвтoмoбил пoлyчaвa aĸтyaлнa oцeнĸa зa eĸoлoгичнитe пoĸaзaтeли и вpeдни eмиcии и мy ce лeпи cъoтвeтният cтиĸep. Taĸa тexничecĸитe пpeглeди пocĸъпнaxa cpeднo c 5 дo 10 лeвa. Според водачи, cтиĸepитe cъздaвaт и ycлoвия зa ĸopyпция, aĸo собственик иcĸa ĸoлaтa мy дa бъдe в пo-eĸoлoгичнa ĸaтeгopия, oтĸoлĸoтo тя e peaлнo.
„Знаме”