Работници няма – искат да се ограмотяват, ако им се увеличи заплатата
ПАЗАРДЖИК. Живеем във време, когато дигиталните технологии навлизат все повече в живота ни и определят възможностите за работа. Никой не си прави илюзии, че непрекъснато трябва да усвояваме нови умения, да осъвременяваме и надграждаме вече наученото, да обогатяваме квалификациите си. Това е важно както за работодателите, така и за работниците. Ето защо расте нуждата от допълнителните курсове и обучения, от „учене през целия живот“. Проучване обаче показва, че 80% процента от българите са склонни да прегърнат новата тенденция, но най-вече, ако тя ще повиши заплатата им на момента, а не да добиват нови умения, за да бъдат адекватни на пазарното търсене на работна ръка. Пазарджик не прави изключение.
Любопитна фокус групова дискусия
с представители на малкия и среден бизнес от областния град и региона бе реализирана през март 2024 г. Това се случи в рамките на проект „Дигитално разделение – равнища, актьори, взаимодействия“, финансиран от Фонд научни изследвания към МОН.
По време на срещата с Търговско-промишлена палата в нашия град бяха обсъдени редица проблеми и предизвикателства, стоящи пред работодателите, свързани с бързото навлизане на дигиталните технологии в производствените процеси, както и
потребността от определени дигитални умения у работниците,
с оглед нормалното протичане на работния процес.
- Всички участници категорично подчертаха, че допълнителното обучение и квалификация са важна част от успеха във време, когато дигиталните технологии навлизат все повече в живота ни и определят възможностите за работа на всеки – обобщи пред „Знаме“ Георги Стоилов, председател на Управителния съвет на Пазарджишката търговско-промишлена палата.
Приоритет, около който се обединиха работодателите, бе необходимостта от признаване на
допълнителните курсове и обучения чрез сертификати,
които да се получават в рамките на концепцията и стратегията за "учене през целия живот". Специално внимание бе обърнато и на това, че е нужно да се предприемат мерки и действия в посока мотивиране на работниците за участие в подобен тип обучения.
- В тази насока интерес породи и представянето на някои основни резултати от проведено в България по време на Ковид пандемията през 2021 година проучване на Международната програма за социални изследвания – допълни Георги Стоилов. - Според отчетените данни, готовността на анкетираните българи да
участват в допълнително обучение зависи изключително силно от това, дали ще доведе до по-високо заплащане
- над 80%.
А участниците в дискусията в Пазарджик се обединиха около схващането, че новите дигитални технологии, макар да съдържат огромен потенциал за постигането на една по-добра конкурентоспособност на конкретните фирми/предприятия, генерират реални проблеми и социални неравенства, от гледна точка на дефицита на работна сила, притежаваща нужните дигитални умения за нормално протичане на производствените процеси.
- Общата атмосфера сред присъстващите на финала на събитието обаче бе по-скоро
оптимистична и обнадеждена за това, което ги очаква
Но и с ясното съзнание, че дигиталното бъдеще е предизвикателно и е задача не само на работодателя, но и на цялото общество (от индивида до органите за държавно управление) да бъдат полагани непрестанни усилия, за да бъде извлечена максимална обществена полезност от ИКТ, цифровите технологии и ИИ в частност, каза в заключение Георги Стоилов.
„Знаме“