Христос воскресе!
Докато очаквахме светлия Великденски празник, си припомняхме традицията. Мнозина от нас не са подозирали, че върху първото боядисано на Велики четвъртък в червено яйце е присъствал символът кръст. В миналото освен кръст били вплитани флорални и зооморфни елементи. Всеки, който идва в къщата, трябва да си тръгне с червено яйце. Яйца са се носили на кумовете и на хората,близки до семейството. Подготовката е започвала много преди самият празник, ако е трябвало да се изписват яйцата с технология за писане с топъл восък. Същата технология е специфична за региона на Велинград, Белово, Ракитово, както и Костенец и Ихтиман.
Днес обаче нещата изглеждат по малко по-различен начин – след хващането на боята на Велики четвъртък с първото боядисано в червено яйце може да изпишем яйцата по иновативна технология. Тоест – изписване на яйца от различен произход с акрилна техника. След като яйцето бива изчистено, оставено да се накисне в оцет и сода, можем да преминем към изписването му с предимно пастелни гами на червеното, бежовото, кафявото и жълтото. Тук семантиката на цветовете може да бъде тълкувана по следния начин:
Жълтият цвят напомня на животодаващото слънце
Кафявият цвят с различни нюанси символизира плодородната наша земя.
Червеният цвят препраща към предстоящия празник и се свързва с Христовата кръв.
Зеленият цвят като символ на силата на Майката природа.
На снежнобелите яйца присъстват адаптираният символ на кръста, геометрични и флорални мотиви, символът безкрайност, кръгът без начало и край, както и адаптирани елементи от традиционната българска шевица.
През погледа на Десислава ЙОРДАНОВА
Бел. ред.: Яйцата на снимките са изписани от авторката