Идеята хрумнала на малките музиканти и математици без някой да ги подсеща
ПАТАЛЕНИЦА. Сигурно сте чули, че първолаци направиха паметник на Капитан Петко войвода в двора на ОУ "Константин Величков" в селото. „Знаме“ писа за това на сайта, но нека разкажем повече за инициативата. Кои са тези момчета?
Идеята дошла от първокласника Божидар Щуков.
- Възникнала съвсем случайно и спонтанно в разговор между Божидар и неговите съученици – разкри Красимира Тодорова, класен ръководител на класа. - Детето предложило да направят каменен паметник в чест на Капитан Петко войвода – негов любим революционер и национален герой, към който изпитва огромно възхищение. Съучениците му прегърнали предложението
на драго сърце
и всички дружно направили паметника. Той е каменен, като децата са се погрижили да има надпис и изразителна снимка на героя на много българи. Пред паметника и сега са поднесени цветя, а наоколо са пръснати шишарки.
Заслужава си да споменем и указателната табела на един от боровете в двора, сочеща мястото с монумента. Тя също е изработена от учениците, а текстът на нея гласи:
„Той е истински хайдутин в Родопите, във вените на Капитан Петко войвода тече хайдушка кръв“
Всеки в Паталенското училище знае за любовта на автора на идеята Божидар Щуков към фолклора - учи се да свири на гайда. Почитател на народната музика е и брат му Даниел, който също е първокласник.
А ето какво разказа за класа г-жа Тодорова.
- Като техен учител и човек, прекарващ голяма част от времето си с тях, с гордост мога да кажа, че имам удоволствието да работя с много интелигентни, будни и любопитни деца.
Класът е „шарен“ – от творци и музиканти до малки математици
Деца с нестихващ интерес към изкуството и българската история. Възпитани да почитат нашите традиции и да говорят с любов и уважение за родината си.
Голяма е заслугата на техните семейства, които чрез своя опит и ценности се опитват да предадат на децата, тази обич към всичко българско и родно.
Ние в училище също се стараем да поддържаме и поощряваме интереса на учениците, като тази година акцентирахме върху българските празници. Именно
предаването на традициите ни от поколение на поколение
съхранява духа и идентичността на един народ. Пресъздадохме празниците „Сирни Заговезни“ (свързан с кукерските игри, прошка и обичаят „хамкане с халва“) и Благовещение. Запознахме децата с обичаите в различните краища на България, ходихме на църква и засаждахме дръвчета. Получи се страхотно. Непрекъснато се стремим да ангажираме учениците с допълнителни дейности, всеки да получи поле за изява и най-вече да се чувства спокоен и щастлив.
Щастливи бяха и в края на април учениците на г-жа Тодорова, защото бе Празникът им на буквите. Със старание и много емоции те бяха подготвили стихчета, песни, танци и сценка.
Мила ТОДОРОВА