Пазарджик Спорт

Парапланеризъм в Пазарджик - защо не? Пробвайте днес на стартовете безплатно летене

  18.05.2024 07:54             
Парапланеризъм в Пазарджик - защо не? Пробвайте днес на стартовете безплатно летене

Започва първо по рода си състезание в Пазарджик

Първи кръг от Националния шампионат и открито международно състезание по парапланеризъм ще се проведе за пръв път в Пазарджик. То ще е част от календара на родната федерация и на международната FAI, и със съдействието на Община Пазарджик. Надпреварата ще се проведе в днешния на 18 май, има много атракции, включително и безплатно летене за смелчаците, които искат да се пробват.

Пълни подробности за състезанието може да прочетете ТУК.

Организатор на проявата е Кирил Ендаров от Пазарджик. Кирил лети от 5 години, а от 3 редовно участва на състезания у нас и в чужбина, има и спечелени медали. Има три варианта за мястото на провеждане и то ще стане ясно до дни. При всички положения обаче то ще е в красива местност и с атрактивна денивелация.

Човекът-оркестър

„Състезанието ще е с целно кацане и ще бъде атракция и очаквам не само около 40 състезатели, а и много публика. Ще има пейки и шатри, игри, скара… Всичко организирам сам, но си намерих съмишленици. Благодаря и на Община Пазарджик, и на още хора - Дидо, който пуска музиката неделните хора на Тортата, ще озвучи събитието. Офроуд клубът ще ни помогне като ни извозят до старта, за да не ходим пеша. Момческараджия ще поеме храната на участниците, а аниматор ще се занимава с децата. Аз съм мебелист и имам идеи да изработя дървени занимателни игри за открито. Намерих химически тоалетни, а кметът на Главиница Светозар Генов осигури големи саксии, на които да сложим за чували за смет. „Беса валей“ ще осигури бутилки вино за победителите, Жана Тагарева ще е безплатен фотограф, Иво Колчаков от „Планинско спасяване“ ще бъде безвъзмезден парамедик, приятелка измисли дизайна на плаката, „Фанатик“ ни правят безплатни фланелки с логото на състезанието... Всички тези хора помагат безплатно“, изрежда Кирил. Той уредил частна линейка, с приятели огънали стърчащи от земята арматури на стари потрошени елстълбове, с приятели ще косят предварително и мястото на кацане, а всеки ден изниква нещо ново и непредвидено. Но не се плаши. Не крие, че всичко се прави в името на популяризирането на парапланеризма в Пазарджик „В момента аз летя от Пазарджик и едно момче – Мирослав, също се опитва, но не е толкова деен. Аз летя всеки ден – след работа съм там, правя 2-3 полета и се прибирам. Събота и неделя – пак съм с крилото. Преди с парапланери са летели Владимир Чорбаджийски-Владич и Спас Бояджиев. Сега карат мотори – аз си купих мотор и караме заедно, но искам и да летя. И го правя със сопотския клуб „Скай номад“, но заради състезанието сега регистрирах СКП „Адвенчър“ (Пазарджик). Откакто летя по състезания, ходим често и в чужбина – много пъти сме в Албания и Косово, в Македония, скоро бяхме и в Сърбия. Ние сме приятели, които имаме възможност и желание за състезания. На самоиздръжка сме, макар да имаме национален клуб БАНАК, и федерация, която обаче е за всички въздушни спортове – за парапланеризма не остава финансиране“, пояснява роденият през 1997 година Кирил. Той уточнява, че не е скъпо участието в едно състезание, но трябва да си купиш оборудване –

ново крило е около 5000 лева,

запасният парашут е към 1500 лева, сбруята е над 2000 лева.

„Сега се върнахме от Азербайджан, а на 7 май отиваме на „Албания оупън“. Прави се за 25-та година подред от много силен организатор, който прави състезанията и в Косово. Държавата Албания много помага за спорта – изграждат площадки и пътища до старта, уреждат спонсори – като отидем, хотелите ни почти винаги са ни платени, както и яденето, а за награждаването идват министърът, президентът... Парапланеризмът е много популярен там – хората са осъзнали, че чрез него си популяризират държавата като туристическа дестинация. В Албания е много красиво, летиш на 2000 м височина, излитаме от планината срещу Адриатическо море и кацаме на плажа. На вода летим и в Македония - на Охридското езеро, на езерото Лаго ди Гарда в Италия и на Олюдениз в Турция“, разказва мъжът. Има два вида състезания – целно кацане и крос кънтри в парапланеризма. При целното кацане, което ще видим в Пазарджик, състезателите излитат от хълм и трябва да целят мишена с диаметър 18 см – точно в средата. Всяко отклонение от тези 9 сантиметра от „палачинката“, както се нарича електронната мишена, отчита всеки сантиметър, на който първо стъпи парапланеристът. Съдии мерят с рулетка на какво разстояние от нея е стъпката – състезателят трябва да остане прав, да не се подпира с ръка, да не падне на коляно, да не си допре сбруята…

„Сбруята е всъщност седалката със запасния парашут. Всичко трябва да е много чисто – моето оборудване е около 12 кг, но има и по-тежки, и по-леки. Тежестта е важна, защото качваме пеша хълма и тежкото забавя качването. Излиташ срещу вятъра и кацаш срещу вятъра Вятърът трябва да е подходящ. В крос кънтрито например трябва с крилото да обикаляме джипиес точки, предварително зададени. Крилата за крос кънтри са по-източени и аеродинамични и се движат с по-голяма скорост – около 40-60 км/ч, докато нашите ни позволяват скорост от около 20-30 км/ч – за да можем да кацнем върху целта. Но ако вятърът в гърба ни духа със 70 км/ч, става сложно - обяснява Кирил. - Не знаем какъв вятър ще духа точно в този ден – затова ще определим два старта, за да изберем вятъра зад гърба ни“. При подобно усложнение той

паднал от 10 метра височина по гръб

„Беше миналата година и по чудо не си строшил гръбнака и врата. Когато крилото не се пълни с въздух, става срив. А тогава вятърът изведнъж спря, бях много високо и за да не подмина палачинката, започнах да спирам, крилото замръзна и паднах от 10 метра. После се оказа, че годността на плата на крилото ми е минала и в една част е толкова рехаво, че не спира въобще въздушна струя“, обяснява Ендаров. „Много е трудно да прецениш на каква скорост и как да заходиш точно върху центъра на тия 18 сантиметра. С топлия въздух се издигаш. Това се нарича термика - хващаме я и въртим в нея. Тя е като комин и ние се качваме много високо. Но нагоре става все по-студено. Миналото лято се качих на 2800 м, като долу температурата беше 36 градуса, а горе – 5 градуса. Надолу такова потене падна, а при кацането – голямо и бързо събличане…

За състезанието Кирил Ендаров очаква най-добрите български парапланеристи, както и мъже и жени от Черна гора, Иран, Косово… Те ще се борят за точки в ранглистата на FAI. Така че шоуто е гарантирано.

Дочо ЧАНЕВ


Свързани
Последни новини
Анкета
Обяви

ФИРМА „ОРАНЖЕРИИ ГИМЕЛ“ АД ТЪРСИ ДА НАЗНАЧИ ОБЩИ РАБОТНИЦИ В СЕЛСКОТО СТОПАНСТВО ЗА ЗЕМЛИЩЕ НА С. МОКРИЩЕ. ОРАНЖЕРИЕН КОМПЛЕКС 500 ДКА, ТРУДОВ ДОГОВОР, ЗАПЛАТА 933 ЛВ., ТЕЛ. 0888 141 977.

ФИРМА „ОРАНЖЕРИИ ГИМЕЛ“ АД ТЪРСИ ДА НАЗНАЧИ ОБЩИ РАБОТНИЦИ В СЕЛСКОТО СТОПАНСТВО ЗА ЗЕМЛИЩЕ НА С. БРАТАНИЦА. ОРАНЖЕРИЕН КОМПЛЕКС 200 ДКА, ТРУДОВ ДОГОВОР, ЗАПЛАТА 933 ЛВ., ТЕЛ. 0888 141 977.

ДАВАМ ПОД НАЕМ АПАРТАМЕНТ ГР.СОФИЯ-ЦЕНТЪР - 0885377334
Всички