Хебър оцеля и за трети пореден път е в елита! Обърна Етър с 3:1 в епична битка на стадион “Георги Бенковски“!

25.05.2024 22:34

ПАЗАРДЖИК.Хебър оцеля в елита и ще играе за трета поредна година в Първа efbet лига! "Зелените" победиха с 3:1 гостите от Етър, след като губеха с 0:1. Но пък и "болярите" до почивката играха така, сякаш не нашите, а те се борят за място в топ първенството. Сърцатата публика на пазарджиклии обаче горещо подкрепяше своя отбор от първата за последната минута и играчите й благодариха след последния съдийски сигнал. Главен съдия на мача бе Стоян Арсов с помощници Димитър Русев и Драгомир Милев, а за ВАР отговаряха Георги Кабаков и Мартин Маргаритов. Старши треньорът на хебърци Любо Пенев имаше критики към всеки от тях... След последния 35-и кръг Хебър е 13-ти в крайното класиране с 34 точки, Ботев (Враца) е 14-ти с 33 точки и ще играе бараж с Марек (Дупница), а Пирин (Благоевград) - с 32 точки, и Етър - със 17, изпадат във Втора лига.

Какво се случи в поредния луд мач за историята?

„Болярите“ скочиха здраво в двубоя и като цяло до почивката владееха повече топката, осъществяваха успешно и преса в голяма част от полувремето, освободени от напрежението. Докато хебърци бяха налели „гипс“ в краката си, което им пречеше да покажат компактност и организираност. Въпреки това играта бе повече позиционна, с атаки в посока и на двете врати, но като цяло без чисти положения. Във 2 минута Мартин Моран беше изведен на чиста позиция в наказателното поле на пазарджиклии, но неговият удар по диагонала премина в аут, а беше отсъдена и засада. Най-опасното положение до гола в полувремето дойде в 23-та минута, когато  Горка Ларучея стреля от воле от дъгата на наказателното поле и Петър Дебърлиев трябваше да прояви котешки рефлекс, за да спаси сигурен гол. Секунди по-късно удар на Шахредин Букхолда от сериозна дистанция профуча покрай от нашата врата и излезе в аут. Хебър за първи път създаде опасност пред вратата на съперника си в 25-а мин., но Кольо Станев успя да предотврати опасната атака, а дори и да беше се разписал Марк-Емилио Папазов, голът на Хебър щеше да бъде отменен, тъй като страничният рефер вдигна и флаг за засада. В 31-та минута Етър демонстрира любопитно заучено положение, но при удара на Кольо Станев топката прелетя високо над вратата. В 37-ата минута наставникът на домакините Любослав Пенев извърши принудителна смяна след като Йохан Н'зи се строполи на терена без да е влязъл в контакт с противник. Бе изведен от терена с носилка, а на негово място се появи Стилиян Тисовски.

Голът падна в третата минута на добавеното време на първата част. Дидис Пита изпълни корнер, центрирайки на първа греда, а Мартин Моран засече топката с глава и успя да я промуши в мрежата на Петър Дебърлиев.

След почивката Хебър излезе с тройна смяна – Любо Пенев извади Николас Пенев, Николай Николаев и Марк-Емилио Папазов, като на тяхно място вкара Атанас Кабов, Олексий Збун и Божидар Пенчев. Момчетата в зелено вече показваха характер. И Хебър се върна още при първата си атака в мача - 1:1! Именно Кабов бе в основата на попадението - крилото стреля от фаул, топката рикошира, но Жоао Сеско с глава я прати неспасяемо в мрежата на „виолетовите“!

Хебър вече показваше съвсем друго лице – агресивно, с повече притежание на топката. Кабов и Диаманка също изпробваха мерника си в следващите минути, а Збун и отново Кабов обстрелваха вратата на "болярите". В 60-та мин. опит за центриране на Бастунов можеше да се превърне в ефектен гол, но топката кацна върху мрежата на вратата. В 62-та мин. Диаманка отбеляза ефектно попадение, но ВАР-разглеждането доведе до отмяна на гола заради засада на сенегалеца.

Той обаче бе неуморим. В 66-а мин. при балонно центриране на Кабов Секулич успя да улови, но изпусна топката и Диаманка го наказа - 2:1! Този път след разглеждането във ВАР-стаичката голът не бе отменен.

Едва в 78-та мин. гостите успяха да поставят на изпитание Дебърлиев, но той се справи. В 79-та мин. Мартин Николов фаулира връхлитащия в накаазтелното поле Збун и получи жълт картон. В 81-а мин. Кабов стреля опасно при отиграване от корнер и топката бе избита в нов ъглов удар. В 84-а мин. Кабов направирезултата класически - възползва се от грешка в противниковата защита, овладя и проби, оставайки сам срещу Секулич - и 3:1!

После до края гледахме само часовниците си, а след последния съдийски сигнал сваляме шапки пред поредния исторически подвиг на момчетата в зелено и на Любо Пенев, който за втори път остави Хебър сред най-силните.

Благодарим ви, момчета! Благодарим, Ел Голеадор!

ХЕБЪР: 1. Петър Дебърлиев (кап.) (ж.к.), 43. Жоао Сеско, 24. Лазар Марин, 13. Архан Исуф, 75. Йохан Н‘зи (38 - 84. Стилиян Тисовски, ж.к.), 44. Николай Николаев (46 - 14. Олексий Збун), 10. Ангел Бастунов (ж.к.), 99. Георги Каракашев, 9. Николас Пенев (46 - 11. Атанас Кабов), 17. Марк-Емилио Папазов (46 -21. Божидар Пенчев), 29. Шейх Диаманка (ж.к.) (87 - 77. Октай Хамдиев, ж.к.).

ЕТЪР: 12. Кристиян Секулич, 4. Георги Александров (ж.к.), 6. Горка Ларучея (ж.к.), 13. Дидис Пита (75 - 2. Хосекарлос Ван Ранкин), 94. Жан-Марк Тибуе (69 - 20. Клифорд Яйсен), 9. Иван Василев, 7. Кольо Станев, 77. Мартин Николов (ж.к.), 8. Мартин Моран (ж.к.) (93 - Найденов), 44. Принс Мбаке (69 - 33. Луис Кордова), 24. Шахредин Букхолда (69 - 19. Александар Мишов).