Световната купа по бадминтон в Пазарджик събра елита на този спорт при подрастващите

01.07.2024 07:36

ПАЗАРДЖИК. От 27 до 30 юни в спортна зала “ Васил Левски “ гр. Пазарджик се проведе традиционната Световна купа по Бадминтон за младежи и девойки под 19 години. Надпреварата се проведе за 17-ти пореден път и е под патронажа на кмета на община Пазарджик Петър Куленски - голяма част от елитните състезатели при подрастващите дойдоха на турнира.

Участие взеха 164 състезателя от 26 държави, от три континента (Европа, Азия и Африка).

При младежите единично шампион стана Риян Малхан (Обединени арабски емирства), който на финала победи Акул Малик (Индия) с 2:0 гейма. Трети са Арда Атан от Турция и Александре Бернардо от Португалия.

При девойките на единично шампионка е Калояна Налбантова от България, която на финала победи водачката в схемата Ракша Кандасами - Индия, с 2:0 гейма. Тук трети са Мария Кориягина от Украйна и Алеина Коркут от Турция.

На двойки младежи първи са Бурга Акташ/Мехмет Торемис - Турция, втори са другата двойка на Турция - Берат Камбаз/Мерт Севен, а трети станаха Каспер Спаанс/Йоп Струпер -Нидерландия и Марко Данти/Симоне Пицинин от Италия.

На двойки девойки шампионки станаха Суденаз Аку/Берен Ашкар - Турция, втори са сънародничките им Ниса Симен/Алеина Коркут, а трети са Лаура Константин/Андра Стойка -Румъния.

На смесени двойки победители са Бурга Акташ/Синем Йълдъз - Турция, втори са Владислав Кунин / Ярослава Вантсаровска- Украйна, трети са Александро Бернардо/Изсбела Уилкинсон - Португалия и Мохамед Турксой/ Сумейе Тунчер -Турция.

Отлично представяне на пазарджишките девойки Рая Пашова и Теодора Павлова, които са девета и десета и записаха отлично класиране и взеха много точки за Световната ранглиста, като показаха отлични игри в много силно и конкурентно състезание, което състезание е на едно световно ниво.

"Както винаги, турнирът бе на отлично ниво. Изключителни благодарности за подкрепата от кмета на Община Пазарджик г-н Петър Куленски, Спортния отдел към общината и “ Жилфонд “при организацията на това мащабно състезание, подкрепа без която провеждането на такова мащабно състезание , би била доста трудна", коментира от името на домакините председателят на Бадминтон-скуош клуб Пазаджик Неделчо Кесов.