БАНЯ. Групата за автентичен фолклор „Златна есен“ при читалище „Пробуда-1872“ с изпълненията си омая сватбарите от София в етнокомплекс „Поп Груйо“ в панагюрското село. Столичаните Диана и Ивайло избраха красивото място да се врекат във вярност и обич за цял живот. Прекрасни булка и младоженец, хора и веселие, както подобава на
съкровен ден
като този. На сватба като на сватба.
Как българинът пази и тачи отколешните традиции на сватбеното тържество в Баня и Панагюрския край, видяха и чуха съвременните сватбари. За това пред „Знаме“ разказа Радка Мутева, секретар на местното читалище:
- Показаха ги самодейките от „Златна есен“ с песни, обичаи и ритуали.
Звучаха „Ела се вие, превива“, „Влюбените двама“,
„От мънички до големи“, „Цъфнало бяло кокиче“.
Самодейките Генка Карабойчева, Радка Тренчева, Васка Стойчева, Мима Малинова и други жени от групата пресъздадоха моменти от стара банска сватба, които впечатлиха младоженците и гостите.
Бъдещото семейство получи подарък – шарено гърненце с две дървени лъжици, вързани със синя и червена панделка. Избраната от тях лъжица ще покаже каква ще е първата им рожба – момченце или момиченце.
Обичаят с кобилица и бакърени менци
доказва на свекървата и свекъра уменията на булката да носи вода от селската чешма.
Захранването на младоженците с мед и шарена сол, мерене на обувките, наричанията със светилник, даряване с ябълки, орехи, царевичка и сушени плодове, са прелюбопитни стари практики, които докоснаха сватбарите от София.
Впечатляващи моменти са сватбарското знаме и пряпорецът, хурката с вълната, вързана с червен конец,
паричката и лютите чушлета
С тях деверът води хорото.
Обичаите символично се вплетоха в модерната сватбена церемония, поясни Радка Мутева.
Съставът за автентичен фолклор „Златна есен“ радва почитателите на народните песни и обичаи повече от 80 години. В него се изявяват 12 жени, но при представяне на други стари фолклорни традиции, участват и деца и мъже.
Пенка МИХАЙЛОВА