Апелираме за изработването на дългосрочна стратегия за развитието на агросектора
От ПП Обединени земеделци винаги сме отстоявали позицията, че развитието на земеделието е от ключово значение за икономиката на България и затова то трябва да стане приоритет № 1 за държавата.
Днес земеделието е подложено на тежки изпитания, провокирани от икономическата и политическата кризи в страната, както и последиците от войната в Украйна, пандемията от Ковид-19 и, не на последно място, бедственото положение, предизвикано от пожарите в различни райони на страната.
ПП Обединени земеделци апелира за изработване на дългосрочна стратегия за развитие на агросектора и селските райони у нас, която да обхваща минимум 10 годишен период.
Призоваваме Министерството на земеделието и храните да инициира нейното създаване с участието на експерти по аграрна политика, представители на браншови организации и аграрната наука, както и земеделски производители.
- ПП Обединени земеделци подкрепя искането на фермерите за спешно изплащане на втори транш от 320 млн. лева по държавната помощ за земеделските производители, засегнати от украинския внос, де минимис за пожарите и констатираните 100 % загуби от природни бедствия;
- Настояваме да бъде приложено приетото данъчно облекчение за необлагаеми до 100 000 лв. европейски субсидии за 2024 г.
От Обединени земеделци призоваваме за необходими промени в нормативната уредба в подкрепа на земеделските производители у нас, сред които:
- Приемане след обсъждане на Закон за браншовите организации, който да легитимира представителността на заетите в аграрния сектор.
- Обсъждане на нов Закон за кооперациите по примера на други европейски страни, където кооперирането носи редица облекчения за членовете на кооперативните съюзи.
- Облекчаване на административната тежест за фермерите – премахване или комбиниране на лицензионни режими, разрешителни и такси за земеделска дейност и за движението на земеделска продукция. Също и защита на българската земеделска продукция чрез ограничаване, граничен контрол на вноса от трети страни или вдигане на мита на вносна продукция. Настояваме и за наблюдение на дейността на нерегламентираните прекупвачи, които спекулират с цената на чистата земеделска продукция.
Предлагаме качествената българска земеделска продукция да се ползва с предимство в държавните и общински социални и здравни заведения и в търговските вериги.
- Признаване за втора категория труд за ранно пенсиониране за животновъди и трактористи, както и подпомагане при назначаване на лица за земеделска работа от Агенцията по заетостта със 100% заплащане, равнопоставено с всички фирми в България.
- Приемане на спешни промени в Наредбите за прилагане на Стратегическия план за 2024 г. в отложения срок до 30.09.2024 г., които да позволят финализиране на заявленията по Екосхемите „Хуманно отношение” и „Биологично земеделие“.
- С цел да бъде предотвратено масово намаляване на броя на животните в стопанства, прилагащи агроекологичната мярка „Пасторализъм”, поради недостатъчните пасища в националните паркове и НАТУРА 2000, да бъде преразгледана новата екологична оценка на МОСВ и където е възможно, да бъде увеличен броят на животните за паша или да се предоставят своевременно допълнителни площи в други природни паркове и горски територии.