Западните традиции за Хелоуин повеляват който напуска дома си в този ден (31 октомври), да носи тиквен фенер, както и да окачи такъв пред къщата си, за да не влизат в нея зли сили. Ако все пак някоя пробие защитата, задължително трябва да го подкупите с нещо сладко.
В по-далечното минало обичаите, свързани с тиквата, са били много по-различни. Древните гърци например изчиствали семената й и използвали кората като чаша за пиене. В Китай пък тиквата е била талисман. Пълнели са я с монети и са я поставяли на входа, за да привлича богатство в дома. За много народи тиквата е символ на
плодовитостта, затова и често са я подарявали на младите брачни двойки
От векове в Тайланд и Камбоджа са я използвали за прогонване на зли духове. В България открай време тиквата е неразривна част от обредите около Новата година.
За произхода на тиквата има най-различни мнения. Някои сочат за нейна родина Америка, а други – Китай, където тя била култивирана за консумация от императорския двор. Има данни, че от хилядолетия хората са я ползвали като лечебно средство при различни случаи. И това не е случайно. Тиквата съдържа витамин К, който има съществена роля за правилното съсирване на кръвта; витамин D, особено необходим през зимните дни; витамин Т, който помага за лечение при
анемия
В състава на тиквата влизат минералите: калий, калций, магнезий, желязо, мед, кобалт и фосфор, което го прави подходяща част от менюто на страдащите от бъбречни и сърдечно-съдови заболявания.
Колкото по-ярък е оранжевият цвят на тиквата, толкова по-голямо е съдържанието на витамин С и каротин, които отговарят за доброто зрение.
Консумацията на тиква подобрява функциите на стомашно-чревния тракт, заради съдържанието на целулоза. Има леко слабително действие, защото съдържа пектин. Също подобрява работата на нервната система, тъй като в състава и влизат витамините В1 и В2.
Чаша тиквен сок
ще подсили имунната ви система, като увеличи броя на белите кръвни клетки, освен това съдържа калций, полезен за костите. Ще преборите стреса, ако към тиквения сок добавите лимонов сок и мед. При мъжете подобрява потентността, а при жените влия благотворно на кожата и косата.
Богато е приложението на тиквата и в кулинарията. С нея се приготвят повече крем супи и десерти, отколкото основни ястия. Комбинирането на месо с тиква обаче не е лоша идея. Кебапът например поема от аромата й и това го прави още по-вкусен. Кебапът в тиква е друго интересно блюдо. Разнообразието при десертите е голямо и далеч не се изчерпва с печената и поръсена със захар вкусотия. Включва още шоколадови мъфини с тиква, българският тиквеник, кекс с тиква и разбира се най-лесният десерт- тиква на пара с мед и канела.
Тиквените семки
също изкушават не един и двама. Могат да се консумират, както сурови, така и печени. И да се похапват и в чист вид, и като добавка в мюсли и за печене на хляб и кифлички. Печените тиквени семки могат да се добавят да към супи или салати. Добра междинна закуска са.