Четвъртък, 21 Nov 2024
 
Пазарджик

Chat GPT участва в часа по литература за Деня на будителите в Островското

  01.11.2024 08:36             

Героят от Ботевото стихотворение \"На прощаване\", генериран от AI

ПАЗАРДЖИК. Учител по български език и литература в Пазарджик внедри иновационен подход в преподаването, който предизвика активното участие на учениците. В часовете по литература на Здравко Минчев от ОУ „Христо Смирненски“ възпитаниците му имат възможността да се запознаят с биографията на националния герой Христо Ботев и британския писател Джералд Даръл по интерактивен начин, който стимулира тяхната любознателност и критично мислене.

Часът, посветен на Ботев, включва видео с изкуствен интелект, в което самият поет задава въпроси на учениците за своя живот

Въпросите провокират учениците да търсят отговори в текста, а след това Ботев предоставя верните решения. Тази оригинална форма на обучение не само задържа вниманието на децата, но и ги насърчава да се замислят за по-дълбоките аспекти на личността на Ботев. Учениците задават интересни въпроси, като например защо фамилното име на Ботев е различно от това на баща му, Ботьо Петков, и какви са причините за изключването му от гимназията в Одеса. Не на последно място това е и забавно, защото седмокласниците отлично разпознават изкуствено генерирания образ, който има несъвършенства, и това ги амбицира да докажат, че не могат да бъдат заблудени.

В следващия урок шестокласници се запознават от учебника с биографията на Джералд Даръл в рамките на пет минути. През това време учителят с помощта на Chat GPT генерира въпроси, които са степенувани по трудност, за да стимулират учениците да търсят факти и да разсъждават. Някои от тях са

„Кой и защо стимулира младия Даръл да пише книги за пътешествията си?“

и „С какво е значим зоопаркът, който той създава?“. Учащите се записват въпросите и имат една минута (измерена с таймер на екрана) да отговорят писмено, като издирват информацията в текста и формулират изводи. Резултатите от работата в тетрадките показват висока мотивация и значителен обем свършена работа в рамките на около 10 минути от учебния час.

„Усвоил съм този начин за преподаване на биография от години, просто сега си помагам с изкуствен интелект, защото мога бързо да създам разнообразни въпроси, за които иначе ще ми е нужна подготовка много преди учебния час“, доволен е от резултата Минчев. „Сега имам възможност да съобразя нивото на въпросите с мотивацията на учениците от съответния клас и с техния маниер на работа: ако работя с клас, който бързо и фокусирано възприема информация, създавам трудни въпроси; ако децата са по-мудни или като цяло имат по-ниско ниво на функционална грамотност, генерирам лесни въпроси, но пък съкращавам времето за отговор. Така съобразявам преподаването с особеностите на обучаемите, при това по време на урока“, обяснява преподавателят.

Друг метод за преподаване на биография, който българикът от ОУ „Х. Смирненски“ използва, е да кара

учениците сами да издирват информация за писателя,

като отбелязват пет факта, които са намерили за интересни или значими. „Това провокира самостоятелна работа по издирване на информация и чувство за независимост – всеки ученик сам преценява кое да отбележи и да запомни. Понякога попадат на неверни източници и дискутираме как да проверяват надеждността на информацията. Много по-продуктивно е, отколкото да четем скучни факти от учебника – тях ползваме само за основа. Вероятно скуката, която съм изпитвал в училище като дете, ме движи сега към това – да се опитвам да давам повече възможности на днешните деца“, размишлява на глас иновативният преподавател, който с двама свои колеги от началния етап осъществява проект на програма „Еразъм+“ 2024-1-BG01-KA122-SCH-000226608 „Изкуствен интелект и дигитални подходи в образованието“ до края на настоящата учебна година.

Дейностите са включени в

инициативата "Четенето - ключ към знанието",

която Министерството организира по повод Деня на будителите. Целта е не само да се насърчи любовта към книгите, но и да се повиши функционалната грамотност и критичното мислене сред учениците. Възпитаването на дух на разискване и задаване на допълнителни въпроси е от съществено значение за образованието и личностното развитие на децата. Тази иновативна практика показва, че литературата може да бъде не само учебен предмет, но и път към вдъхновение и ангажираност, които оставят траен отпечатък в съзнанието на младите умове. През миналата учебна година Здравко Минчев получи приза „Учител будител“, който му бе връчен от областното ръководство на учителския синдикат към КТ „Подкрепа“.

"Знаме"


Свързани