Пазарджик

В Пазарджик: Заповядайте в света на еманципираните машини на Станислав Лем и Даниел Мроз!

  05.11.2024 07:19             
В Пазарджик: Заповядайте в света на еманципираните машини на Станислав Лем и Даниел Мроз!

ПАЗАРДЖИК. Назад във времето, или по-скоро напред във времето, ни пренася пътуващата изложбаБестиарият на Лем според Мроз”, посветена на световноизвестния полски фантаст Станислав Лем и илюстратора на негови произведения Даниел Мроз. Тя е експонирана в Регионална библиотекаНикола Фурнаджиеви е предоставена от Полския културно-информационен център. Сред гостите на откриването бяха областният управител Валентина Кайтазова, проф.Боян Дуранкев, зам.-кметът на община Пазарджик Нино Ненов, Светлана Каранешева от Полския културно-информационен център, представители на РУО на МОН, Юрий Илков от Клуба на фантастите в Пазарджик и др. Валентина Кайтазова, директорът на библиотеката Лъчезар Риков и Светлана Каранешева запознаха присъстващите (основно ученици от СУГеорги Брегови СУГеорги Бенковски“) с творчеството на Лем. Любопитни факти споделиха проф. Дуранкев и Юрий Илков, и също насърчиха младите хора да прочетат книгите му.

Изложбата представя резултатите от сътрудничеството между писателя от Лвов и графика от Краков. В основата на нейната концепция, чийто автор е Януш Гурски, професор в Академията за изящни изкуства в Гданск, е

препратка към средновековните албуми, представящи на читателите животни

като слон или камила, и наравно с тях – грифон, еднорог или двуглави обитатели на противоположния край на земното кълбо. Настоящите алегории на зверове са еманципирани машини, малко зловещи и в същото време гротескни, старателно нарисувани от майстора на четката Мроз, и съчетани с описанията им, открити в романите и разказите на майстора на словото Лем.

Библиотекарите от отдел “Изкуство” подредиха съпътстваща изложба-витрина на полски композитори, художници, скулптори и др.

Кой обаче беше Станислав Лем?

Младите хора на го познават. Светлана Каранешева припомни, че 2021-а бе обявена от Сейма на Република Полша за година на Станислав Лем и бяха организирани изключително много събития. И подчерта изключителността на Станислав Лем - философ, който предвижда бъдещето - не с тези термини, с които боравим днес, но с богата собствена терминология, която изпотява преводачите. Каранешева посочи

13 предсказания на Лем, които са се сбъдналитаблетите, електронните книги, смартфоните, Гугъл (и дори Матрицата)

Лем предсказва залеза на хартиените книги още през 1961 г., в романа „Завръщане от звездите“.Той си ги представя като кристали, на които съдържанието се съхранява и възпроизвежда чрез специално устройство – оптон. В същия роман предсказва и появата на аудио книгите, които нарича лектони, настройващи се на всякакъв видове глас, тембър и модулация. Лем умира през 2006 г. и доживява реализирането на много от своите предсказания и прогнози, и

не е бил очарован, че някои негови прогнози са станали факт

Каранешева цитира едно апокрифно изказване, приписвано на Лем: „Докато не използвах интернет, не знаех, че в света има толкова много идиоти“.

Лем предсказва, че след време хората ще имат неограничен достъп до огромна база данни, която той нарича Библиотека на Трион В своите „Диалози“ (1957) писателят предвижда съвременната технологична посока на развитие. Постепенното натрупване на „информационни машини“ и „банки от спомени“, пише той, ще доведе до създаването на „държавни, континентални, а по-късно и на планетарни компютърни мрежи“.

В романа си „Гласът на Господ“ от 1968 г. той пише: „Свободата на словото понякога е по-смъртоносно средство за мисълта. Забранените мисли могат да се разпространяват тайно,но какво да се прави,

когато важният факт се губи в поток от фалшификации,

а гласът на истината е заглушен от невероятна врява“. Езра Глитър от „Ривю ъф букс“ коментира това: „По времето, когато Лем пише това изречение, Фейсбук и потокът от сайтове за публикуване на фалшиви новини не съществуват. Но той със сигурност не би бил изненадан от тяхната поява“.

В “Облакът на Магелан“ (1955) Лем предсказва появата на 3-Д-печата, а някои твърдят, че е създател на игрите. Уил Райт, който е автор на най-популярната игра в света – „Симс“, често цитира Лем като основно вдъхновение за своята игра. Писателят предвижда и нанотехнологиите, а днес в Научния център „Коперник“ във Варшава може да бъде видяно компютърно устройство, създадено да пише поезия, или както го нарича Лем – електрибард.

Кой е Даниел Мроз?

Неговият живот е свързан с много популярно полско списание –„Пшекруй“. Роден е малко преди Първата световна война, в Краков. Още като ученик има възможност да се докосне до изкуството, благодарение на една изключително популярна в Краков по това време творческа личност – създател на галерия, популяризиращ японската култура. Даниел обича техниката и по-късно ще видим това в нарисуваните от него сложни машини в книгите на Лем.

От малък чете Жул Верн и признава, че самолетите и автомобилите са негова мания

И понеже расте във време, когато физическата подготовка е издигната в култ – тренира бокс и гребане. Уроците остават на заден план и не успява да се задържи дълго в едно училище. Завършва гимназия през 1939 г. – в навечерието на Втората световна война (малко по-късно баща му е погубен в концлагера Аушвиц, а майка му е убита в семейното жилище). Мроз следва в Академията за изящни изкуства в родния Краков, занимава се с графичен дизайн. Главният редактор на списание „Пшекруй“ го забелязва още по време на следването му и го кани в редакцията. Така графикът става един от пионерите на тясната връзка между илюстрацията и типографията. Мроз се превръща в любим илюстратор на Лем.

Дори Лем, който никак не е лек характер, без съпротива приема отлагането на премиерата наКибериада

в очакване на закъснелите илюстрации от Мроз (той на два пъти илюстрира „Кибериада“ – през 1965-а и 1972 г.). Светът на технологиите и роботите в илюстрациите му е изключително осезаем - той вплита в рисунките си десетки други вдъхновения – и средновековната медна гравюра, и илюстрации от енциклопедии, сюрреалистични колажи, както подчерта Светлана Каранешева. Самият Мроз коментира свободата на интерпретации на своите илюстрации: „За мен верността към литературата означава единствено вярност към реалността. В съответствие с текста аз рисувам статуя, пейка, дърво, луна. Позволявам си обаче да интерпретирам по-свободно отделните персонажи“.

Мроз прибягва по принуда една по-архаична техника на рисуване - на гравюрата

Използва перо и туш, рисувайки стотици тънки черни линии, защото „Пшекруй“, което е било недолюбвано от официалната власт, било издавано на изключително некачествена вестникарска хартия. За да могат неговите рисунки да бъдат отпечатани по подходящ начин, той използва именно тази техника и те оцеляват във времето.

Както пише един критик: „Мроз навлиза в сферата на един различен вид фантазия. Фантазия, напомняща Бош, и същевременно пародия на илюстрациите от 19 век. Не фантазия на сънищата, а интелектуална и рязка сатира. Едно иронично намигане“.

Неговата дъщеря казва, че баща й

не е почитател на фантастиката и дори го наричакосмически глупости

Той бил краен песимист, когато ставало дума за бъдещето на света. „Беше ужасен от човечеството – от неговата жестокост към себе си и природата“, свидетелства тя. Но от друга страна оценявал езика и творчеството на Лем, хумора му и за това, че зад космическата обстановка не се крият „глупости“, а философски проблеми.

Роденият през 1921 г. Лем е преведен на 41 езика, а книгите му са продадени в над 27 милиона екземпляра. И който не вярва, че „Соларис“ не е писан от Джордж Клуни, а от Станислав Лем, който казва, че ако адът съществува, той безусловно е компютризиран, може да дойде да си заеме книгата от библиотеката. И да разгледа изложбата, която е тук до 10 ноември.

Тодор ГРОЗДЕВ


Свързани