ГАБРОВИЦА. Нов кръст се издигна над беловското село - изграден е с дарения и на Димитровден бе осветен за небесна закрила над Габровица, намиращо се в лоното на три планини – Родопите, Рила и Средна гора. На освещаването на кръста присъства и кметът на община Белово инж. Стойко Стефанов, който е и сред дарителите. На това място ще бъде изградена и чешма, обещават ентусиастите.
В Габровица се надяват, че с кръста тук ще идват още повече туристи. А тук има какво да се види. През цялото Средновековие районът е един от центровете за отстояване на българската народност и държавна независимост. Габровските ханове възникват като средновековно селище, на запад от днешните Ханове. Над това средновековно селище се намират основите на черквата. Всяка година на Спасовден се прави курбан на това място. Срещу Хановете наляво от Марица изолираната височина се нарича Градището – с основа вероятно от средновековна крепост за охрана на пътя. През втората половина на XVIII в., когато много турски войски минават по пътя, и после през кърджалийската епоха населението на Хановете е много притеснявано, затова част от него бяга навътре в планината и постепенно създава днешното село Габровица.
Вече писахме, че беловското туристическо дружество „Алабак – Бельово“ съвместно с общинската администрация направи почистване, облагородяване и благоустрояване на паметника на Александър Пипонков - Чапай в Белово и в района на средновековната базилика „Свети Спас" и пътеките, които водят от нея до с. Голямо Белово. Ентусиасти възродиха туристическо дружество в навечерието на 114-я му рожден ден на 26 март тази година. ТД „Алабак – Бельово“ е наследник на сформираното на 26 март 1910 г. ТД „Юндола“ от дребни и средни собственици на дървопреработвателни съоръжения, търговци, общински служители, железничари, учители… Белово и районът винаги са се славили със здравословния си климат и са посрещали квартиранти още преди освобождението от турско робство. Още от средата на XIX век тук е идвал да почива харемът на сараньовския бей.
(Зн)