Четвъртък, 05 Дек 2024
 
Други

Наши съкровища красят изложба в САЩ

  06.11.2024 06:18             
Наши съкровища красят изложба в САЩ

14 музея от България представят археологически шедьоври

ЛОС АНДЖЕЛИС. Изложба „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ ще отвори врати на 3 ноември в музея „Джон Пол Гети“ в американския град. В експозицията са представени 14 музея от България с общо 150 предмета, които представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата.

Сред най-ценните археологически находки в престижното събитие са надписът от Пистирос на Археологическия музей „Проф. Мечислав Домарадски“ в Септември и релефът от Жаба могила на Историческия музей в Стрелча. Тук е и Панагюрското златно съкровище на Регионалния археологически музей в Пловдив, което естествено свързваме с мястото на откриването му – Панагюрище, и което се очаква да е акцентът в изложбата. Както е известно, съкровището включва

9 златни съда – фиала и 8 ритона

с различни зооморфни и антропоморфни фигури. То е принадлежало на все още неизвестен владетел на племето одриси, управлявал в края на 4 и началото на 3 век преди Христа.

Музейните специалисти и посетителите на изложбата ще се докоснат и до каменния надпис от емпорион Пистирос край Ветрен и до релефа на лъв – пантера от Жаба могила край Стрелча.

- Надписът от Пистирос, по-известен като „Ветренският надпис“, се състои от 44-редов текст, изписан на старогръцки език – разказа Виолета Дунева, директорка на Археологическия музей в Септември. – Изработен е върху

гранитен блок, с тегло над 500 килограма

Гранитът е добиван в близкото село Виноградец. От същия материал е градена и част от крепостната стена на античния обект Пистирос, открит за археологическата наука през 1987 г. Основан е от гръцки заселници от Егейското крайбрежие.

През следващата 1988 г. започват разкопките в землището на град Ветрен с ръководител - полският археолог Мечислав Домарадски, довели до откриването на голям търговски център – емпорион Пистирос. Името на емпориона става известно с открития през 1990 г. каменен надпис. Разчетен е през същата година от проф. Велизар Велков и Лидия Домарадска, съпруга на Мечислав Домарадски. Тя е част от екипа, който проучва Пистирос.

Надписът дава информация за статута на населеното място за това, че той е

търговско селище

Заселниците от Тасос, Аполония и Маронея установяват търговски контакти с населението от Пистирос. Откритите артефакти свидетелстват, че в античния търговски център гърци и траки живеят заедно на едно и също място. Надписът от Пистирос е датиран някъде около 4 век преди Христа. Той се счита за най-стария писмен документ, който урежда търговията между гърци и траки, допълни директорката на музея Виолета Дунева.

Директорката на Историческия музей в Стрелча Николета Петкова пък представи релефа на лъв – пантера, открит в Жаба могила край средногорския град. Ето как тя описа ценния паметник на културата:

- Релефът е част от фасадата на могилата, много рядка за епохата находка. За изложбата в САЩ избрахме този от лявата част на входа, а дясната – в малко по-лошо състояние, може да се види в постоянната експозиция на музея в Стрелча.

Фрагментът е от варовиков блок. Според последни проучвания и след графична възстановка се установява, че това е част от фасадата на

най-ранната гробница,

която е разрушена преди или по време на строителството на двете вече известни гробници в Жаба могила.

Украсата е полихронова, цветовата палитра е в червено, синьо, черно. Орнаментът е нанесен със свободна ръка, след като предварително е скициран с тънка червена линия. Датиран е около 350-330 г. преди Христа.

Жаба могила е един от най-интересните археологически паметници в Древна Тракия, един от най-старите градежи в Тракия. Проучена е от д-р Георги Китов в края на 70-те години на 20 век, уточни директорката на музея Николета Петкова.

Припомняме, че

надписът от Пистирос и релефът от Жаба могила

гостуваха в изложбата „Епопея на тракийските царе. Археологически открития в България“, открита в Лувъра в Париж през 2015 г. Тогава в експозицията участваха 17 български музеи. Сега в музея „Джон Пол Гети“ в презокеанския град родни музеи са 14.

Американският музей носи името на известния индустриалец, петролен магнат, собственик на петролна империя – от Оклахома до Саудитска Арабия. Той е най-богатият за времето си човек в света.

През 1997 г. в Лос Анджелис е създаден художествен музеен комплекс – „Гети Център“, съхраняващ по-голяма част от колекциите на музеите „Гети“.

В музея „Гети“ са изложени и предоставени на публиката за безплатно разглеждане около

50 000 произведения на изкуството

– основно скулптури, картини, рисунки, фотографии и ръкописи. Отделно е изложена и античната колекция на Гети във Вила „Гети“, построена по модела на вилата на Папирусите от Херкулан край Неапол.

Комплексът „Гети Център“ включва 3 института – изследователски и консервационен, както и Институт за лидерство за обучение на ръководни кадри за музеите. Всички те носят името Гети.

Настоящата изложба в музея „Джон Пол Гети“ ще бъде интересна не само със златото и среброто, а и с възможността да покаже ежедневието на траките, техните бит и култура, както и съществувалите по това време търговски контакти. Изложбата може да се види до 3 март 2025 г.

Пенка МИХАЙЛОВА


Свързани