Четвъртък, 21 Nov 2024
 
Пазарджик

Танцов състав “Мало Конаре“ стана на 15 години - някои от носиите са на повече от век

  10.11.2024 06:27             
Танцов състав “Мало Конаре“ стана на 15 години - някои от носиите са на повече от век

Танцьорите много се гордеят с автентичността не само на костюмите, но и на хората

МАЛО КОНАРЕ. С голям юбилеен концерт, много гости и бурни и продължителни аплодисменти танцов състав „Мало Конаре“ отбеляза 15-годишнината от своето създаване. Събитието се превърна в истински празник на фолклора и българщината. В него се включиха и приятели и съмишленици на рождениците, „с които заедно поддържаме духа и огъня“. Официални гости също не липсваха, начело с кмета на селото Димчо Караиванов, председателя на читалището д-р Боряна Спасова, Костадин Низамов, художествен ръководител на ансамбъл „Пазарджик“, доц. Георги Гаров, преподавател в Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград и други. Кметът на общината Петър Куленски пък бе изпратил поздравителен адрес. А 460-те седящи места в салона на местното читалище „Просвета“ се оказаха недостатъчни да поберат всички зрители. Имаше и правостоящи.

Сред гостуващите изпълнители бяха танцов състав „Севдице“ - София, Сборна формация народни хора – Разлог, Ива Гидикова – гост-солист, фолклорен танцов ансамбъл „Загоровче“ - Септември, детски танцов състав „Българъ“ при читалище „Просвета – 1929“ - Мало Конаре, бивши студенти от ЮЗУ „Неофит Рилски“.

Танцовият състав при народното читалище "Просвета-1929" в най-голямото пазарджишко село

е основан през 2009 г.

През първите няколко години хореограф е Гергана Ламбрева, а коорепетитор и неин помощник е съпругът й Георги Ламбрев. И двамата са част от ансамбъл "Пазарджик". По стечение на обстоятелствата Гергана продължава да води състава сама. И така вече 15 години.

В състава танцуват между 25 и 30 жени (числеността варира през годините). Възрастта им е различна – от под 30 години до над 60 години. 10-12 от танцьорките са в него от самото му създаване:

- Имаме и двама мъже, които са ни много ценни – добавя с усмивка г-жа Ламбрева. – Единият е водачът, другият – опашкарят. И жените, и мъжете посещават заниманията с голямо желание. Радват ги и изявите, които имаме на сцената. Изключително топли и сърдечни хора са. Танцът и хорото ни събират. Хванем ли се за ръце, всичко друго остава на заден план. Сплотени и близки сме – като едно голямо семейство.

Характерно за състава „Мало Конаре“ е, че всички в него се стараят

да се придържат максимално до автентичния фолклор

С това са и известни, а този стремеж не остава недооценен от професионалисти и познавачи. Донесъл им е и не една и две награди.

- Хората, които разучаваме и представяме, са от извора, ако мога така да се изразя. Такива, каквито са играли поколенията преди нас, доколкото те са се запазили във времето – обяснява Гергана Ламбрева. – Повечето хора в репертоара ни са от нашия край, но не изключваме и останалите области.

Автентични са и костюмите на танцьорите от състава в Мало Конаре:

- Извадени са буквално от старите сандъци на баби,

лели, свекърви, съседки и жени от селото. И това се отнася за всичките им части – и ризите, и сукманите и т. н. Има някои, които са по на над 100 години. Нямаме нито един костюм, който да е шит днес. Сукманите, с които сега танцуваме, са били ежедневните носии на жените в миналото. Имали са и празнични  – уточнява хореографката.

Ръководеният от нея състав получава покани за разнообразни участия:

- Имаме запитвания дори от чужбина – от Дания, Англия, Финландия

Последно беше от Дания. Човекът много искаше да отидем там на място и да изнесем открит урок. Той самият ръководи малка танцова група от българи и искаше хем да танцуваме, хем да ги научим на някои от нашите хора. Поемаше разходите по престоя, но самолетните билети трябваше да са за наша сметка и не успяхме да заминем. И у нас, и в чужбина се харесва точно това, за което вече стана дума – че танцуваме неща, които са истински и автентични.

В актива си танцов състав „Мало Конаре“ има редица награди. В читалището дори са подредили кът с купите, статуетките, медалите, грамотите, сертификатите. Както и със снимки от участия. Неотдавна станаха златни медалисти и носители на специалната награда от Балканския шампионат „Еврофолк – Жива вода“ в Хисаря. По време на последното си участие през септември – в 18-ия Национален тракийски фолклорен събор „Богородична стъпка“ пък грабнаха най-голямото отличието - за най-добър танцов състав и парична премия от „Богородична стъпка“.

Танцьорите са важна част и от културните прояви в селото – коледни концерти, концерти за Деня на християнското семейство, за Осми март и други. Не отказват участия също така в

благотворителните събития на местната общност

Главни действащи лица са и на Празника на Мало Конаре през май, а и на тържества извън селото. Един от незабравимите им общи спомени пък е изненадата, която подготвили за една от танцьорките, която чествала юбилей. Облекли народните си носии и отишли в ресторанта, за да потропват хора в нейна чест. Гостите на тържеството също се включили, а най-щастлива била рожденичката.

Най-развълнувани след юбилейния концерт за 15-годишнината пък бяха самите танцьори. „И така дългоочакваният ни концерт мина, написаха те във Фейсбук. За нас беше удоволствие да играем за вас, прекрасна публика! Нестихващите ви аплодисменти, възгласите „Браво, браво!" ни дават стимул да продължаваме все така, че да бъдем и по- добри, за да ви радваме с още наши хора и концерти! Благодарим ви, че в този вълнуващ момент бяхте с нас, подкрепяхте ни, празнувахме заедно рождения ни ден!“.

Мария ДЪБОВА


Свързани