Пазарджик

Интересът към зеленото образование напълни зала „Маестро Георги Атанасов“

  11.11.2024 15:54             
Интересът към зеленото образование напълни зала „Маестро Георги Атанасов“

Пазарджик е домакин на Първата национална научно-практическа конференция „Зелено образование за устойчиво бъдеще“

Днес бе открита Първата национална научно-практическа конференция „Зелено образование за устойчиво бъдеще“ в пълната зала "Маестро Георги Атанасов". Тя е за учители, директори, педагогически специалисти и ученици, работещи по проблемите на промените в климата, използването на зелената енергия и изграждането на ключови компетентности в областта на екологичното образование и възпитание.

Кметът Петър Куленски благодари за възможността и привилегията именно Пазарджик да бъде домакин на първия по рода си форум у нас.

- Климатичните промени не са някаква абстракция

Те засягат ежедневието на всеки един от нас - на родния ни град, на родното ни място, на семействата и поминъка ни – подчерта градоначалникът.

- Зелено образование е пътят към бъдещето. Това е образованието за оцеляването на човечеството – убедена е пък Емилия Лазарова, заместник-министър на образованието и науката, която днес също е в Пазарджик.

Тя припомни, че

отговорността към опазването на околната среда се възпитава у децата на България още от ранна детска възраст

Както и че разнообразните проблеми на устойчивото развитие, включително опазването на околната среда, са застъпени в учебните програми и присъстват в учебното съдържание на класовете на всички образователни етапи. Като благоприятна тенденция посочи, че вече се организират повече еко състезания. И че въпрос, касаещ еко образованието, е бил включен в Националното външно оценяване. Даде и примери за различни любопитни инициативи, например

умна оранжерия

А за мястото на екологията в местното образование говори главен експерт в РИОСВ Цветанка Чочева, която не скри задоволството си, че от 25 години работи с местните училища и ако в началото тя ги е търсила, то вече те се свързват с нея по собствена инициатива и със собствени добри идеи.

Тя също даде красноречиви примери за плодовете от това взаимодействие – по-приветливи и зелени училища, включително с

дървета, отгледани от учениците от семенце

И което е не по-малко важно – у децата и младите хора се формира по-дълбоко разбиране за необходимостта от грижа и специално отношение към природата и нейните нужди.

Сред официалните гости на конференцията беше още областният управител Валентина Кайтазова. И тя акцентира върху това, че само с общи усилия можем да се справим с промените в климата и природата.

Гост бе също така Тремьо Диниго от Секретариат на Коалиция образование за климата.

- Обществото често се развива по-бързо отколкото политиката и администрацията. Поради тази причина трябва да реагираме, да се адаптираме, а много често - дори да предвижда какво ще последва. Лесно е да се каже, но е трудно да се направи. Затова трябва да се учим и да развиваме нови компетентности – обърна внимание той.

Организатори на конференцията, която продължава днес и утре, са Синдикатът на българските учители - Общински координационен съвет - Пазарджик, Националната група България - Коалиция образование за климата - Европейската комисия и Община Пазарджик, с подкрепата на РУО – Пазарджик и представители на български посланици на European Climate Pact и Scientix.

Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители, също присъства на събитието. Тя откри богатата изложба на екотематика във фоайето на зала „Маестро Георги Атанасов“.

ЦЕЛИ НА КОНФЕРЕНЦИЯТА

- Трансформиране на образованието чрез климатично обучение, създавайки критично мислещи, социално ангажирани и осъзнати ученици и граждани, подготвени за справяне с климатичните промени.

- Привличане на общественото внимание към проблемите на глобалните климатични промени и техните последствия.

- Осигуряване на възможности за запознаване на участниците с GreenComp, Европейската рамка за компетентностите в областта на устойчивостта, GreenComp общността, Коалиция Образование за климата и Scientix (общността за научно образование в Европа) за подпомагане на учащите в изграждане на компетенции за устойчиво бъдеще и улесняване сътрудничеството между всички заинтересовани лица в образованието за мобилизиране на конкретни действия за екологична устойчивост около основни приоритетни области.

- Изграждане на ключови компетентности у учениците за по-добро разбиране на предизвикателствата, свързани с климатичните промени и провокиране на търсене и предлагане на решения на екологичните проблеми в съответствие с принципите на устойчивото развитие.

- Стимулиране на обществото за борба с изменението на климата и възстановяване на хармонията между човека и природата.

- Формиране на гражданска ангажираност у учениците към глобалните проблеми, застрашаващи климата на Земята чрез взаимодействие с местните, националните и световните институции.

- Развитие на умения за изразяване на отношение и граждански позиции към глобалните екологични проблеми чрез творческа и художествена дейност.

 (Зн)

 


Свързани