Този плод събира най-много витамини на едно място
Кой плод събира най-много витамини на едно място? Касис – е отговорът. Природата пази най-големите си съкровища в най-малките си опаковки. Това може да го потвърдят и черните и червените боровинки, къпините, малините, аронията, черницата, горските ягоди. В случая с касиса обаче то ги надминава до едно. Само по един витамин, витамин Р, отстъпва на аронията. Касисът е полезен и за диабетиците (Световният ден за борба с диабета се отбелязва всяка година на 14 ноември от 2007 г. насам) – те могат да го консумират, но и да го използват за лечебни цели. Познатото още като „черно френско грозде” растение неслучайно е използвано като билка още в древността. Първите сведения за него са от източници от средновековна Западна Европа. Оттогава то влиза легитимно в градините, но не се е консумирало, а се ползвало като цяр. Нашите баби също са го брали, макар не за ядене и не плода, а само листата – за народна медицина.
Касисът е сам в семейството си
(в семейство Ribes влизат само простото френското грозде - redcurrant, и черното френско грозде - blackcurrent) и въпреки малко подвеждащия си външен вид – не е родственик с боровинките или аронията. Касисът е претенциозен към почвата си и трудно се хваща. Цъфти със зеленикави цветове през май, а от лятото чак до септември, в зависимост от климатичните особености и надморската височина, може и да дава плод – малки топченца събрани на гроздчета.
По време на Втората световна война, поради липсата на храни, богати на витамин С, Британското правителство насърчава отглеждането на касис. Почти цялото производство е било използвано за направа на стимулиращ сироп, който е даван безплатно на децата, за да се предотвратят болести като скорбут и да се запази населението здраво. Въпреки доказаните си качества,
в началото на 20 век този плод е бил забранен за отглеждане в САЩ
Причината е гъбичка, която се развива по ствола на храста. Оказва се, че тя може да бъде изключително опасна за белия бор и може да унищожи цели гори. През 1966 г., федералната забрана е била отменена в някои щати като Ню Йорк, Орегон, Върмонт и Кънектикът. През 2007 г. това се случва и на други места в страната, пише сайтът Cvetita.herbal.
За негова родина се смята Централна и Северна Европа и Северна Азия. Най-подходящи за отглеждането му са планинските и предпланинските райони.
Касисът се бере когато плодовете омекнат и са още на храста. Ако имате малко храсти, съответно количества, може в рамките на седмица да берете касис всеки ден по малко. После да заливате набраното със захар и да го затваряте в буркан на тъмно и хладно и и така всеки ден. Това се превръща в суровина, подходяща за сироп, сок, сладко и желе. Компотите е добре да се правят веднага след обирането. Той е нетраен плод и не може дълго да се съхранява, но може да се суши и да се добавя в чая, подобно на аронията. Във всеки случай не го задушавайте в найлонови торбички.
Използва се от листата до семената
Билкарите използват цялото растение. Изключително популярно в народната медицина е маслото, извлечено от семената на касиса. От листата се правят лековити отвари. Плодовете му са любими на кулинарите, тъй като имат специфичен тръпчив вкус. Те се използват за направата на различни сладка, конфитюри, компоти, желета и сиропи. Различни научни изследвания доказват, че касисът може да бъде изключително полезен при различни здравословни проблеми.
Касисът има най-богатото съдържание на витамини (без витамин Р), съчетани в един-единствен плод. Особено високо е наличието на витамин С – първото място във вечната класация се държи от лютите чушки, веднага след тях е касисът. По-интересно е, не толкова съдържанието на витамин С, колкото съчетанието му със споменатия витамин Р (още рутин).
Когато се свързва с витамин С, той го прави 20 пъти по-устойчив и съответно – полезен
Касисът е един от плодовете, при които термичната обработка не влияе на витамин С, който пък е доста неустойчив. Но капризите му са оправдани – витамин С е най-силният антиоксидант. Всъщност касисът съдържа четири пъти повече витамин С от портокалите и има двойно по-силни антиоксидантни качества от боровинките. Той има висока концентрация на: антоцианини, полифенолни вещества, антиоксиданти, витамин С, витамин А, витамини В1, В5, Б6, витамин Е, гама-линоленова киселина (GLA).
Следващи по значение в списъка на касиса с полезни вещества са антоцианините, присъщи на всички червени, тъмночервени и сини плодове и зеленчуци. Това са отново вид флавоноиди, подобни на витамин Р – естествени антиоксиданти, които преборват свободните радикали, обновяват клетъчно организма, имат значение за кръвоносната система и стените на капилярите. В касиса има още много микроелементи. Калият в малките плодчета е с два пъти по-голямо съдържание от това в бананите. И още магнезий, калций, фосфор, манган, желязо, мед, цинк, йод. Омега 6-мастна киселина, представена от Гама-линоленична киселина (ГЛК/GLA), толкова рядко срещаща се в живи плодове и зеленчуци. Тя има значение за нервната система, общото добро състояние – от красива коса и нокти чак до репродукцията и психическата стабилност.
В 100 грама касис се съдържат 63 калории, 1,4 грама протеини, 15,3 грама въглехидрати, 0,41 грама мазнини. Освен това той надвишава витаминното съдържание на цитрусите и ягодите с около 4-5 пъти.
Редица изследвания показват, че касисът може да е полезен за кръвообращението, имунната система, здравето на очите, здравето на червата, здравето на бъбреците.
Доказано е, че екстрактите от касис намаляват рисковите фактори за метаболитни състояния като диабет тип 1 и 2
Укрепва имунната система. Листата му имат редица полезни свойства, включително антимикробно, противовъзпалително, антивирусно, антитоксично, антисептично, противораково. Едно проучване показва, че хранителните добавки с касис засилват имунния отговор при хора, които спортуват редовно. Освен това участниците са установили, че се е увеличила физическата им издръжливост и тренировките им са станали по-дълги и пълноценни. Друго изследване на здрави възрастни хора показва, че маслото от семена на касис повишава имунната система. Касисът оказва пряко въздействие върху възпалителния отговор на организма. Маслото от семена на касис съдържа споменантата по-горе гама-линоленова киселина (GLA). Високото съдържание на GLA и антоцианини може да спомогне за намаляване на ставни или мускулни болки, скованост, болезненост, увреждане.
За добра сърдечно-съдова система
Антоцианините са идеални за профилактика на атеросклероза и превенция на инфаркт и инсулт, подобно на черните боровинки. Доказано е, че сокът от касис (както и този от нар) спомага да се намали натрупването на плаки в артериите много по-ефективно от виното и гроздовия сок. Касисът е с високо съдържание на калий и GLA, които също могат да помогнат за понижаване на кръвното налягане. GLA помага на клетките в сърцето да се предпазят от увреждания. Освен това тази киселина забавя слепването на тромбоцитите в кръвоносните съдове. Клинично изследване установява, че касисът на прах увеличава сърдечния кръвоток и намалява общото периферно съпротивление. Това дава основание на учените да смятат, че той може да помогне за възстановяване след тренировка.
За добра кожа
Националната фондация за псориазис в САЩ препоръчва маслото, извлечено от семената на касис, за облекчаване на симптомите на псориазис. Учените смятат, че ако това масло се приема перорално, то може да помогне за забавяне на растежа и развитието на петната от псориазис. Освен това този продукт може да се прилага и директно върху суха, сърбяща или пареща кожа.
Помага на очите
GLA и линоловата киселина, които се съдържат във витамин С, могат да помогнат за лечението на сухота в очите. А касисът е богат и на двете. Клиничните проучвания с касис показват, че тези плодове подобряват функциите на очите, включително способността на очите да се адаптират към тъмнината, притока на кръв към очите, по-бавно прогресиране на увреждането на зрителното поле при хора с глаукома, намалява симптомите на зрителна умора.
Хората, които всеки ден работят с компютър и натоварват зрението си, могат да имат полза от добавки с касис. Едно проучване установява, че 1 супена лъжица плодове от касис намалява зрителната умора два часа след приема.
Препоръчват калия и за профилактика на бъбречна недостатъчност и болести, свързани с отоци и задържане на течности.
За тонус
Плодът е много подходящ и за хора, които са на режим и се стремят да елиминират излишните мазнини, тъй като касисът е богат на танини, а и горските плодове са и сред най-нискокалоричните. Танините в състава му спомагат и за успокояване на възпаленията и инфекциите, появили се в коремната област. Може да си направите домашен сок от касис с други полезни плодове, да го използвате като отлична добавка към редица закуски като го включите в овесената си каша, протеиновите палачинки, в киселото мляко за десерт след солена закуска… В комбинация с балансирано хранене, спортуване и качествен сън, хапването на полезни плодове като касиса значително ще понижи различни рискове, свързани със здравословното ви състояние.
За деня само малка шепичка касис задоволява нуждите от пресни витамини, минерали. Пресен, във вид на сироп, на сладко или на десертно вино, касисът е полезен и има своето място във вашето меню.
„Знаме“