Черните петъци отминават, но често нашите домашни уреди се развалят, много преди да им е дошло времето. Да, наистина днес всичко се прави с тенденцията да не се използва 20 години напред, а когато се развали, ремонтът да е по-неизгоден от покупката на нов уред. Можем обаче да избягваме грешки, които съкращават живота на бялата и черната техника. Защото, да си признаем, кой от нас е чел внимателно ръководствата за употреба или се отнася внимателно към „джаджите“. Едни от най-често срещаните наши грешки са описани от BrightSide.
Перални машини
- не поставяйте тежки предмети върху пералнята, не сядайте върху нея.
- когато слагате дрехите в нея, не забравяйте да проверите джобовете внимателно. Махнете монетите и други подобни обекти.
- използвайте единствено детергенти и омекотители, предназначени специално за перални машини. Тези за ръчно пране създават твърде много пяна и могат да я развалят.
- измивайте гумените части след всяко пране. Извадете чекмеджето, в което слагате препаратите, и го изчистите. Оставете го да изсъхне хубаво. Правете това често, за да избегнете образуването на мухъл.
- щом цикълът на пералнята приключи, веднага извадете прането. Ако го оставяте да престои в нея дълго, ще увредите барабана.
- ако пералнята не разполага със специален цикъл за самопочистване, чистете я ръчно (поне веднъж в месеца). Пуснете я без дрехи на възможно най-горещия цикъл с екстра изплакване. Сложете лимонов сок или оцет в чекмеджето за препаратите.
Хладилници
- първата стъпка, която трябва да предприемете, е свързана още с доставката на хладилника у дома ви. Уверете се, че той ще бъде докаран до вас в изправена позиция (не трябва да е наклонен на повече от 40 градуса). В противен случай компресорът може да потече и да увреди цялата система.
- пускането на хладилника веднага след доставянето му може да доведе до теч на компресора. Ако знаете със сигурност, че той не е бил превозван в наклонено състояние, изчакайте 4 часа (най-добре 6), преди да го включите. В случай че се съмнявате в качеството на превоза, най-добре го стартирайте чак след 15 часа.
- не поставяйте топли ястия в хладилника. Първо ги охладете.
- съвременните хладилници не се нуждаят от пълно размразяване два пъти в годината. Хубаво е обаче да ги почиствате изцяло от време на време (като преди това са изключени от захранването).
- не забравяйте да бършете прахта в задната част на хладилника (най-добре с прахосмукачка). Естествено, първо го изключете от електрическата верига.
Уреди за бавно готвене
- важно е да избърсвате вътрешната част на капака на вашия уред, след като сте сготвили храната, за избегнете нежеланата влага, мазните изпарения и парченцата храна, които може би са се натрупали по него.
- не поставяйте мокри от външната страна тенджери в уреда си, тъй като ще го развалите.
- не използвайте тенджерата на уреда, за да миете ориз в него, ще я издраскате. В този ред на мисли – чистете я единствено с мека гъба.
- уверете се, че тенджерата не е напълнена със съставки над допустимия максимум.
Съдомиялни
- винаги поставяйте чиниите по правилния начин – обърнати надолу.
- преди да ги поставите в съдомиялната, не забравяйте да отстраните храната от тях, както и мазнотиите, като ги изплакнете в мивката.
- отлепете всякакви стикери по чиниите и чашите – те могат да задръстят филтрите.
- когато поставяте чиниите в уреда, подредете ги така, че да не се докосват една с друга и да не пречат на ротацията на водната пръскачка.
-използвайте единствено специални таблетки и пудри. Прилагането на стандартни препарати за миене ще развали уреда.
- важно е да не позволявате на вилиците, лъжиците и други подобни по-малки предмети да се разпръснат в уреда. Ако ги поставите неправилно, може да увредите въртящите се части.
- винаги поставяйте сол и препарати за изплакване в чекмеджето на съдомиялната. Това ще подобри производителността й и ще удължи живота й.
Микровълнови фурни
- когато готвите леки продукти, най-добре поставете и чаша вода в микровълновата. Водата ще абсорбира част от радиацията на уреда и ще доведе до по-добри резултати.
- старайте се да не поставяте предмети върху уреда. Ако няма как, поне се уверете, че обектите не блокират вентилационните процепи.
- никога не пускайте микровълновата, докато е празна. Това може да увреди много лесно устройството, което генерира микровълните.
- избягвайте поставянето на тежки предмети в уреда (в ръководството ще намерите максималния капацитет в това отношение).
- не използвайте посуди, които не са подходящи за микровълновите печки. Можете да предизвикате пожар.
- не стопляйте продуктите повече, отколкото е необходимо.
- отстранявайте своевременно мазните остатъци по вътрешността на уреда с помощта на меки кърпи.
Тостери
- тостерът ви не трябва да влиза в контакт с вода, не го използвайте с мокри ръце. Дръжте го настрана от лесно запалими обекти, например пердета.
- тостерът е подходящ за сухи тестени храни. Това не включва продукти с глазура, масло или крем.
- ако използвате тостера всеки ден, е важно да почиствате трохите, които се натрупват в него, поне веднъж в седмицата. Не забравяйте първо да го изключите от електрическата верига.
Блендери
- не използвайте уреда, за да смилате изключително горещи, току-що сготвени продукти. Първо изчакайте да изстинат поне до 70-80 градуса.
- гледайте да не влизат каквито и да е течности в мотора на блендъра. За да го почистите, използвайте влажна кърпа.
- не използвайте блендъра за твърде дълъг период от време, моторът може да прегрее. Правете паузи, ако е необходимо.
- не се препоръчва да използвате уреда за разбиването на твърди съставки, например крекери.
Лаптопи
- Няма нищо по-лошо за лаптопа от това да го оставяте постоянно включен. Поне веднъж на ден го изключете напълно. Така той при новото стартиране ще може да инсталира всички нови версии на програмите и софтуера си, така че да работи максимално добре. Почиствайте го редовно от прах и не го оставяйте на дивана – така прегрява лесно и се разваля.
Телефон
- Най-голямата грешка, която много хора допускат с телефона си е зареждането му през цялата нощ. Свързаността на телефона с електричеството след като батерията е заредена до 100%, може сериозно да я увреди и да съкрати живота на любимото ви смарт устройство.
„Знаме“