Родителите прекалено често се месят в избора на репертоар
ПАЗАРДЖИК. За поредна година Пазарджик събра близо 80 талантливи деца и млади хора в Международната музикална академия – конкурс „Нота по нота“. За нея, както и за призьорите, „Знаме“ вече писа на сайта www.zname.info. Ето пък каква оценка даде пред нашия екип проф. Етиен Леви - солист на вокална група „Трик“, вокален педагог и преподавател в Нов български университет. Той е бил ментор и в журито и на предишни издания. Познава добре музикалния форум и е един от хората, които следят най-отблизо надграждането му, както и израстването на участниците.
- Искрено съм щастлив, че отново съм в Пазарджик на този прекрасен конкурс „Нота по нота“ – призна с усмивка той. – И тази година чухме много силни изпълнители, видяхме
момичета и момчета, които са положили изключителен труд
Талантът е ясен, притежават го. Но, знаете, че през годините във всяка една област от нашия живот хората, които са непостоянни, на които им липсват трудолюбие, отговорност и професионална дисциплина, просто изчезват от полезрението.
Докато тук е налице една много сериозна работа на нашите колеги - вокалните педагози. Изпълнители, които познавам от предишни участия, са пораснали в професионално ниво, с радост го отбелязвам. Доста от тях са изключително добри и смело мога да заявя, че вече са готови за професионална работа на голямата сцена.
Интересен отговор даде Етиен Леви и на въпроса за репертоара на изпълнителите при подобни участия:
- Репертоарът е отговорност на вокалния педагог
- подчерта дебело няколко пъти. – Вокалният педагог не бива да позволява на родителите да се намесват в професионалната му работа. За съжаление, забелязвам, че това се случва прекалено често – не само у нас, но и в чужбина. Признавам си, лично аз не бих го позволил. Вокалният педагог е този, който е наясно с моментното състояние на детето. Той познава гласа му, диапазона, силата – абсолютно всички неща, които са свързани с вокалната техника. Той е човекът, който трябва да определи коя песен да се пее и коя да отпадне.
Това, че плащаш, за да се учи детето ти, не ти дава право ти да нареждаш репертоара. Подобна практика, не само, че е изключително погрешна, но може да бъде и пагубна. По този начин родителите вредят. Защото едно е детето да пее в банята вкъщи, съвсем друго е, когато излезе на конкурс или пред публика на концерт - с всички притеснения и т. н. Да не се забравя, че пеенето е сложен психологичен и физиологичен процес и всичко оказва влияние върху изпълнението. Изобщо не е лесно.
Обичаният наш изпълнител не е съгласен с обвиненията, че „няма достатъчно добра българска музика“:
- Според някои, музиката на певците от моето поколение - преди мен и малко след мен, вече е остаряла, ретро музика. Точно тези песни обаче са изключително мелодични и биха могли да намерят нов прием с нов начин на трактовка от изпълнителя и вокалния му педагог.
Но и от репертоара на по-младата генерация има достатъчно добри песни - на Мария Илиева, Михаела Филева, Михаела Маринова, Графа, Любо, Владо Михайлов, Рафи Бохосян и много други.
Етиен Леви разбира
желанието на младите изпълнители да се изявяват в риалити формати
- Напълно естествено, когато си се развивал години наред и чувстваш, че притежаваш талант. Трябва обаче да си готов за подобно предизвикателство, защото то не е малко. А конкурси като „Нота по нота“ определено те подготвят. Тази селекция, която е много добре премислена, дава възможност на най-добрите да стигнат до финала и след това да преценяват, разбира се, с помощта на вокалните си педагози, дали да се явят на по-голяма сцена.
Към тазгодишните участници в „Нота по нота“ Етиен Леви се обръща с думите:
- Сигурен съм в издигането им. Както вече казах, искрено вярвам, че трудолюбието, чувството за отговорност и професионалната дисциплина ще съпътстват таланта им. Това е гаранцията за успех. Ако някой си мисли, че е страшно гласовит, изключително талантлив и може да не работи, това е
началото на слизането по наклонената плоскост
В заключение Етиен Леви благодари на директорката Инна Церовска и целия екип на Младежкия дом, който стои зад „Нота по нота“, на Община Пазарджик, на другите двама ментори - Мая Райкова от БНР и световно признатата джаз музикантка Вики Алмазиду, на вокалните педагози, на „моите млади колеги – изпълнителите“.
- Въобще - благодаря на всички, които са съпричастни този прекрасен конкурс да се случва всяка година в Пазарджик.
Мария ДЪБОВА
Отличените в тазгодишното издание на „Нота по нота“
Големият победител Преслав Делчев