На този и на други поразителни факти се натъкнаха учениците от НУ „Васил Левски“
ПАЗАРДЖИК. Информирани – съзнателни – отговорни. Това е мотото, под което ще премине тази учебна година за възпитаниците на НУ „Васил Левски“. Наред с всички знания, които те ще трупат по всеки учебен предмет, ще се информират и за глобалните екологични проблеми. Климатичните промени, изсичането на горите, пожарите, прекомерното замърсяване на води, въздух и почви ще са в центъра на образователно-изследователска им дейност.
- Светът поставя акцент върху екосъобразния начин на живот и нашите ученици се движат в крак със световните тенденции в образованието и възпитанието – доволна е директорката Славея Маринова-Методиева. – За тази цел сме предвидили поредица от интересни дейности и инициативи, допълва тя.
Възпитаниците на НУ „Васил Левски“ вече са разгледали
текстилната индустрия като един от най-големите замърсители
Направили са го с помощта на TEXLIFE Ltd. - текстилна компания, чието мото е „Рециклирай сега за по-добро утре“. В първия урок децата подробно са проследили пътя на дрехите - от малкото семенце на памука, лена и конопа до голямата фабрика и накрая - до гардеробите ни. Първокласниците са се докоснали до нишката, видели са умален модел на стан за тъкане на платно, запознали са се куките за плетене. В начинанието с ентусиазъм се включили всички - учители, родители и деца. Венета Вучкова,
майка на първокласничката
Божидара Тодорова, дори споделила своите практически знания и умения с любознателните ученици.
- Какво обаче се случва с дрехите, след като вече не са ни нужни? Точно тук се включиха нашите нови приятели от компания Lifetex. Те изпратиха посланик на доброто дело „Нов живот за старите дрехи“- талисманът ПАНДА, символ на чистата природа – разкри още директорката. – Учениците разбраха какъв огромен екологичен проблем представляват ненужните текстилни изделия. Силно ги впечатли например малко известният факт за
огромното количество вода, нужно за производство дори на една-единствена памучна тениска - 2700 литра
Звучи потресаващо, но наистина е факт! Получиха още много подобна информация, която, вярваме, че всеки човек трябва да знае.
Урокът приключи с поход до контейнер за текстилни изделия. ПАНДАТА придружи децата и им показа как се опаковат дрешките, как се поставят в контейнера и как поемат пътят към нов собственик. Благородно! Точно там ПАНДАТА разказа на децата какво още може да се направи от отпадъчен текстил - дамаски за автомобили, пълнеж за матраци и още много други продукти.
ПАНДИ и НУ „Васил Левски“ са си подали ръка за още добри дела!
(Зн)