Няма да изневеря на себе си и ще си остана винаги творец, уверява новият директор
ПАЗАРДЖИК. В навечерието на празниците разговаряме с новия художествен ръководител на ансамбъл „Пазарджик“ Костадин Низамов, който спечели конкурс за мястото, овакантено след пенсионирането на дългогодишния ръководител Атанас Чолаков.
- Г-н Низамов, честито! Оглавихте емблематична за Пазарджик музикална формация. Как се чувствате?
- Благодаря! Чувството е смесено, защото с новата длъжност идват и новите отговорности и предизвикателства, които предстоят. Но мисля, че заедно с моите колеги от ансамбъла, нещата ще продължават да се случват в правилната посока, както е било до сега и пътят да е само напред.
- Надграждането на професионалния творчески път едва ли е лесно?
- Става с много труд и упоритост през годините. Вие знаете, започнал съм през далечната 1995 г. като артист-балетист, след това през всички етапи, като балетмайстор, като хореограф и сега вече като директор на ансамбъла, където отговорността е изключително голяма.
- Как виждате бъдещето на формацията като репертоар и изяви?
- Ансамбълът ще продължи своя път на развитие и мисията си за издирване , съхранение, опазване и популяризиране на фолклора от нашия край - Пазарджишкия. Ще продължаваме да надграждаме репертоара си с нови музикални танцови постановки, музикални и песенни произведения. А изявите и концертите, те не са спирали. Ние работим за тяхното увеличаване, но всичко по реда си.
- Коя е формулата за успеха?
- Най-важното за успеха на всеки един колектив, не само ансамбъл, но и други творчески формации, според мен е в добрия екип и много работа.
- Къде се крият по-големите предизвикателства в управленската програма?
- За мен най-голямото предизвикателство е сблъсъкът с административната работа, но нещата се случват бавно и постепенно в правилната посока. А що се отнася до творческата ми работа в ансамбъла, тя няма да спре. Дори вече работя по нови проекти. Но всичко с времето си. Няма да изневеря на себе си и ще си остана винаги творец. А пред творците граници няма. Така че очаквайте не само нови танцови постановки, но и нови песни и музикални проекти.
- Ще се възползвате ли от идеите на колегите от ансамбъла, участвали също в конкурса за директор?
- Имам свое виждане за работата и развитието на ансамбъла и ще следвам него. Но винаги съм отворен за диалог, за интересни и оригинални идеи, които могат да бъдат полезни.
- Ще отстоявате ли искането на предишното ръководство за нов статут на професионалните ансамбли?
- Този въпрос е дискутиран неведнъж. Заедно с колегите от страната ще продължаваме да се борим и дано успеем да доведем нещата до положителен резултат. Това ще облекчи до голяма степен общините финансово и ще ни кара да се чувстваме по-спокойни в работата си.
Борбата и целта е ансамблите да станат регионални културни институти.
- Как ще посрещнете Коледните и Новогодишните празници?
- По стар български обичай, в семеен кръг. На трапезата ще има традиционни постни български ястия, приготвени от съпругата ми Екатерина. За Нова година мой ангажимент е да осигуря пуйката или друга месна вкусотия. Ще има и хубаво червено вино за наздравица… Използвам страниците на вестник „Знаме“ да пожелая на всички хора весела Коледа и щастлива Нова година.
Костадин Низамов е роден на 15 октомври 1974 г. в Пазарджик. През 1988 г. е приет в Държавно хореографско училище-София, профил „Български танци“, в класа на изтъкнатия хореограф и педагог Никола Колев. Завършва с отличен успех. През 1995 г. става артист-балетист в АНПТ „Пазарджик”. От 1997 г. е балетмайстор, в периода 2015 - 2020 г. е артист-балетист и хореограф на ансамбъл "Пазарджик", а от 2020 г. е хореограф на ансамбъла. Автор на музикално-танцовите постановки „На мегдана”, „Изгряло ми ясно слънце на момкови двори”, „Извили се дор три хора”, "Тодарица", " Мераклийската". Сценарист и режисьор на "През девет гори в десета"- втора част от музикално- танцовия спектакъла "Самодивска орис". Негови постановки успешно са реализирани в репертоара на други ансамбли. През 1997 г. е назначен за ръководител и хореограф в ДЮФА „Елица”. Автор и съавтор на успешни музикално-танцови постановки за деца. Основател и ръководител на редица танцови колективи в областта. Бакалавър в ЮЗУ „Неофит Рилски“, „Българска народна хореография“, златен медал. Магистър „Хореографска режисура“. Участвал като жури в много конкурси и фестивали в областта, носител на наградите „Сладкопойна чучулига” (2016), “Златна муза" (2017), “Златната лира” (2017), Награда за ярки постижения в областта на изкуството и културата на Община Пазарджик (2019) и други.
Пенка МИХАЙЛОВА