Наши ученици изследват мидите на Марица и плануват зелени пасивни къщи, търсейки пресечната точка между екологията и математиката
ПАЗАРДЖИК. Климатичните промени поставят пред нас редица предизвикателства. Да вземем водната криза, с която в момента се борят различни населени места у нас, включително в област Пазарджик. Оказва се, че водата ще бъде един от най-безценните ресурси през следващите години. А при нас водопроводната мрежа е толкова остаряла, че губим от 60 до 70% от този ресурс.
Така че всичко, за което ще стане дума в рамките на Първата научно-практическа конференция „Зелено образование за устойчиво бъдеще“, няма да бъде някаква абстракция. Само с много работа и добро взаимодействие между науката, институциите и, разбира се, гражданите ще се справим с предизвикателства, които ни готви природата.
Думите са на кмета на общината Петър Куленски на откриването на първия по рода си форум, на който Пазарджик имаше честта да бъде домакин през ноември. И той, и останалите участници бяха категорични, че грижата за природата и разбирането на нейните нужди трябва да започват още в най-ранна детска възраст. И че ключова тук е ролята на образованието.
Впечатляващи проекти от цялата страна бяха представени в рамките на двудневната еко конференция.
„Нов живот на хартията“,
„Моят въглероден отпечатък“, „Малки стъпки за големи промени - Как да пазим околната среда с работата си в фризьорския салон?“, „Зелена класна стая“, „Зелени пасивни къщи – пресечна точка между екология и математика“ (на ОУ „Проф. Иван Батаклиев в Пазарджик“), „Да събудим семената“ са само част от заглавията.
Ученици от различни градове също изнасяха доклади. Не по-малко любопитни бяха и темите, по които те са работили. „Зелени пасивни къщи – пресечна точка между екологията и математиката“, „Концепция за смарт къща“, „Еко ТрансФормънс“, „Екологичен филамент за 3D принтер“, „Escape Boxes за зелено образование“, „Зеленото бъдеще през призмата на съвременното изкуство: креативността среща екологията“ и т. н.
Ето какво разказаха десетокласничките Мелис Мехмедова, Алекса Александрова, Ния Казанджиева от столичната Професионална гимназия по дизайн „Елисавета Вазова“, с ръководител Галя Аралова, за своите зелени еко моливи с капсула за засаждане.
- Те не са само средство за писане, а символизират кръговрата в природата, съчетават практичността с грижата за околната среда и промяната на нагласите - от изхвърляне към създаване, от потребление към засаждане. Концепцията ни е проста и градивна:
"от отпадък към растение"
След като моливите станат твърде малки за писане, те се засаждат в почвата, био разградима капсула се разпада и освобождава семената, от които израстват билки, подправки или декоративни растения. Биха били чудесни рекламни еко материали в инициативи, кампании и корпоративни събития на екологично ориентирани фирми и физически потребители.
В рамките на проекта си момичетата са изработили 4 "зелени" еко молива по разработена от тях лесна, достъпна и природосъобразна технология с ниска себестойност. Ползвали са екологични, евтини, отпадъчни, преизползвани и рециклируеми материали. Създали са също така опаковки, подложки и инструкции за използване, както и елементи за корпоративната идентичност (лого, слоган). Направили са си дори маркетингова стратегия за реклама на продуктите чрез методите на графичния и рекламен дизайн.
Проектът им бе сред отличените от Регионалната инспекция на околната среда и водите (РИОСВ) – Пазарджик в конкурса „В час с климатичните промени“. Отличен бе и проектът на единайсетокласника от ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ в Свищов „Пожарогасилен роботизиран автомобил“. Той е създал
противопожарен робот, способен да намира и гаси пожари
в открити и затворени пространства, намалявайки човешката намеса в опасни среди – приложим дори в треднодостъпни части на защитени територии.
Проектите на нашите ученици също не отстъпваха на гостите. Например „Разгадай климатичната загадка
и премини към екологичната препратка“ на Кристиан Станчев и Мария Венчева от 11 клас в ПМГ „Константин Величков“. Те пък са създали образователна игра „По-по-знай“ , която включва 30 карти с по 3 понятия, свързани с климата и климатичните промени, както и 3 специални карти, речник на понятията и указание с правила. Атрактивен, нестандартен, резултатен, интересен и забавен е методът на обучение, който единайсетокласниците предлагат.
Останалите проекти, които от пазарджишката екоинспекция откроиха, са:
- „Мидите в река Марица“ на Катерина Фингарска, Лора Георгиева, Нира Лискова, ученици в 7 клас в ОУ „Св. Климент Охридски“ в Пазарджик, които са участвали в теренни проучвания и са влезли в ролята на изследователи, които не само сочат проблеми, но предлагат и решения.
- „Герои на рециклирането“ на Гергана Цанкова и Ивана Данденова от 7 клас в ОУ „Христо Ботев“ в Калугерово за споделените множество активности, проведени през последната учебна година, които насърчават събирането и рециклирането на отпадъци – събрани и предадени за рециклиране са били над 100 килограма пластмасови бутилки, засадени са дървета, проведен е впечатляващ „Ден на рециклираните костюми“, за който „Знаме“ писа.
- „Зелена енергия за светло бъдеще“ на Мартин Попов, Мария Калбурова и Ивайла Ежова от 7 клас в ОУ „Св. Климент Охридски“ в Пазарджик за разяснените екологични ползи от зелената енергия за околната среда и приложимостта й в училище.
Еко бяха и раздадените награди от РИСОВ и останалите организатори на форума - раници с фотосоларен панел, соларни зарядни устройства, тениски и информационни материали, като най-голямата беше
посещение на Европарламента
- Зеленото образование е пътят към бъдещето. Това е образованието за оцеляването на човечеството – заяви Емилия Лазарова, заместник-министър на образованието и науката, която също бе в Пазарджик тази седмица.
Тремьо Диниго от Секретариата на Коалиция образование за климата към ЕС пък допълни:
- Обществото често се развива по-бързо отколкото политиката и администрацията. Поради тази причина трябва да реагираме, да се адаптираме, а много често - дори да предвижда какво ще последва. Лесно е да се каже, но е трудно да се направи. Затова трябва да се учим и да развиваме нови компетентности.
Програмата на научно-практическата конференция бе изключително наситена разнообразна. Освен доклади от проектите, изнесени от учители и ученици, включваше още сесии, кръгли маси, работилници, като техните теми също бяха прелюбопитни - „Да се свържем с сателит на НАСА“, „Космическа класна стая - поглед от Космоса върху екологичните проблеми на нашата планета Земя“, „ДНК екстракция с подръчни материали“,
„Геймификация в училище - ключ към устойчиво развитие и зелено образование“,
„Златното сечение, пентаграма и изследвания с числата на Фибоначи и числата на Каталан.
Организатори на конференцията са Синдикатът на българските учители - Общински координационен съвет - Пазарджик, Националната група България - Коалиция образование за климата - Европейската комисия и Община Пазарджик, с подкрепата на РУО – Пазарджик и представители на български посланици на European Climate Pact и Scientix.
Янка Такева, председател на Синдикат на българските учители, същи присъства на събитието. Тя откри и богатата изложба на екотематика във фоайето на зала „Маестро Георги Атанасов“.
Мария ДЪБОВА