ПАЗАРДЖИК. Петата си самостоятелна изложба под надслов: „Сламени сърца“ подреди ден преди Бъдни вечер художникът и галерист Ангел Ангелов в галерия „Вагабонд“. Тя отново е вдъхновена от морето и палитрата от емоции край морския бряг. От десетина години Ангел Ангелов прекарва летните месеци като спасител в Синеморец. С него винаги е и съпругата му – Румяна Ангелова.
- Летата ни са изпълнени с красиви и романтични преживявания. Опитвам се да ги пресъздам в картините си. Посвещавам ги на нея, тя присъства в много от тях. Изобщо това е една много лична изложба – всичко е преживяно, почувствано, усетено – не скри пред „Знаме“ художникът.
Доказателство за това, че изложбата е лична е и красивата картина „В очакване на Персеидите“.
- Всяка година, на 12 и 13 август, в Синеморец падат метеорити
Цялото ми семейство много обича да наблюдаваме това явление. Още повече, че на 13 август е родена нашата дъщеря Гергана, а точно на тази дата звездите падат през цялата нощ.
Гергана, заедно с съпруга си – немеца Томас, и малкия им син Балдур, бяха сред най-развълнуваните гости на откриването на изложбата. Преди няколко дни тримата бяха пристигнали от Германия където живеят от много години.
Заслужава си да споменем и лиричните имена на платната – „Лятото изтече като пееща вода“ (цитат от Петя Дубарова), „Вода за птиците“, „Искам да ти подаря залез“, „Тъжният плаж“,
„Пет-шест бала вълнение“,
„Луната се скри“, „Зной“, „Ягодова луна“, „Дърво в безкрая“, „Преди буря“, „Небесна прегръдка“, „Синеморски коне“, „Залезът и двата чадъра“ и други.
Сламени плашила – мъжко и женско, са централни образи в няколко от творбите. По този повод на откриването се получи любопитна дискусия:
- Доста хора ми задават въпроса защо използвам сламени хора и сламени сърца, за да споделям толкова лични неща. За мнозина сламата е нещо чупливо, нетрайно, лесно запалимо, преходно. Но сламата може да бъде и много жилава, корава и твърда. Затова обичам да я оприличавам на човешките чувства.
Думите на художника провокираха различни асоциации, свързани със сламата, сред присъстващите. Ето някои от тях. Материал, който запазва топлината. Използван доста в строителството, особено в миналото. Пак в миналото върху сламени рогозки са направени не едно и две деца. Майка на житото, с което се храним. Върху нея израства хляба.
В Япония пък самураите са пробвали новите си мечове с мокра слама
Ако той не успее да разсече от първия път един сноп мокра слама, следващия удар е бил насочен към майстора на меча и там пропуски не е имало...
Ето какво каза на откриването пък кураторът Стефан Попов, кинолог и международен съдия:
- Познавам Ангел повече като приятел, отколкото като художник. И точно защото познавам неговите душевност, мъжество, привързаността му към красотата, към семейството, лесно мога ги да открия в неговите картини. Спомням си как баща ми, който бе голям познавач на изкуството, казваше за него: „На него Господ му е дал очи - за да вижда, сърце - за да усеща, и ръце - за да го пресъздаде“.
Стилът на Ангел е самобитен и много ясно изразен, емоциите при него са много –
светлина, радост, тъга, истина
Ангел не може да се сбърка с друг художник. Това е и причината творбите му да са толкова мили, толкова приятни, толкова силни. Той гледа еднакво сериозно и в миналото, и в настоящето, и в бъдещето. Убеден съм, че това, което оставя след себе си, е значимо, най-малкото защото е преминало през душата.
Същите картини, които сега са в пазарджишката галерия „Вагабонд“, са участвали и в изложба в Бургас. Получили са много добри отзиви.
- Неслучайно правя тази изложба преди Коледните празници – каза в заключение домакинът. - За мен това е времето, когато всички ние се зареждаме с положителна, с красива енергия. Нека да продължаваме да гледаме към доброто, към съзидателното, към човешкото и през новата година.
Мария ДЪБОВА