Диетологът д-р Иве Левкова дава полезни съвети и примерно меню
Признайте си, около Коледа, Нова година и многото имени дни след това всички похапнахме повечко от необходимото и прекалихме с наздравиците. Храните бяха по-мазни от обичайното, десетите - по-тежки, по-богати бяха дори салатите. Не се притеснявайте, всичко това е нормално.
Проблемите се появяват обаче, когато това празнично изобилие на храна и разнообразни напитки, се превърне в кулинарна атака на храносмилателната ни система дни наред. Това води до стрес на стомаха и червата, повишен апетит, умора и чувство на вина, предупреждава Д-р Ива Левкова, диетолог в МБАЛ „Уни Хоспитал“ в Панагюрище. И препоръчва да направим
едноседмичен или двуседмичен курс на следпразнично разтоварващо хранене,
особено ако не сме постили преди това.
Ето какво още съветва д-р Левкова.
- Не започвайте рязко с детоксикация и прочиствания. Много хора смятат, че трябва да стигнат до крайност, за да „поправят“ това, което са изяли по време на празниците. Но бързите диети не са устойчиви и рядко са здравословни, ако продължат за по- дълъг период. По-правилно е постепенно да се премине към обичайния хранителен режим или да се започнем нов по-здравословен. За начало изключете
мазните и пържени храни, каймата, колбасите, тестените и захарни изделия,
алкохола и безалкохолните напитки.
Преминаването към по-лек хранителен режим трябва да е не само плавно, но и с определени храни. Не бива да се започва веднага с пълен глад. Ако не се премине плавно, могат да възникнат сериозни нарушения в храносмилането – чернодробни проблеми, жлъчни и панкреатични кризи.
Киселото мляко е много подсолена първа стъпка. Както и обезсолено сирене, извара, риба, сурови ядки, пресни зеленчуци и сезонни плодове. Ако все пак обичате месо, нека поне да бъде нетлъсто – от
риба, заек, пуйка
– не повече от 2-3 пъти седмично. Храненето трябва да бъде разнообразно, с малки порции храна, не обилно! Салатите и ястията е добре да бъдат без добавена сол и мазнина! Желателно е да включите плодове в ярки цветове – нар, червен грейпфрут и портокал, ябълки, замразени дребнозърнести плодчета – малини, къпини, боровинки, тиква, киви. От зеленчуците – моркови, червено цвекло, червени чушки, ряпа, целина, магданоз, авокадо, пащърнак и др.
Препоръчително е да подправяте храната с естествени антисептици – чесън, лук, джинджифил, сок от лимон, босилек, джоджен, копър, чили.
Плодовете консумирайте винаги на гладно, поне половин час преди или два часа след хранене. Ядките добре се съчетават със зеленчуците, като дресинг или песто, а соковете и водата пийте между основните хранения, а не по време на храна.
Важно е да не се пропуска закуската сутрин
– хапнете в рамките на 30 минути след събуждане. Когато имате направени закуска и обяд, и две междинни „закуски” с плод или сурови ядки, това ще ви помогне да не прегладнеете до вечерята, и ще хапнете нормална порция.
„По-малко от всичко“ е правилният подход, за да не получите стомашно-чревни проблеми, да приемате повече течности и да се движите повече от обичайното – поне 30-40 минути на ден.
Диетологът д-р Левкова предлага и примерно меню за деня:
07:00 ч. – билков чай, след 20-30 минути 1 варено яйце или плочка обезсолено сирене с половин домат;
10:00 ч. – билков чай, след 20-30 минути 1 ябълка или круша;
13:00 ч. – половин час преди обяда билков чай, след което и основно ястие: 150гр. пилешко филе или риба на скара или фурна + 150 гр. зеленчукова салата без сол и олио, овкусена само с лимон или 1 пресен зеленчук – домат, краставица, морков;
16:00 ч. – билков чай, след 20-30 минути 1 плод – напр. портокал, киви;
19:00 ч. – 150гр. печени зеленчуци на скара или фурна или постно ястие +150 гр. зеленчукова салата без сол и олио, овкусена само с лимон.
Много разумно е да приключим празничното преяждане/препиване с един разтоварващ ден, през следващите няколко седмици, в който се консумират предимно леки растителни храни, съдържащи целулоза и влакнини за изчистване на червата – пресни салати, ябълки, тиква, цитруси. Пие се много вода, преди и след храненето.
Избирате една от петте изброени позиции и за целия ден ядете само това. Количеството храна около (1-1,5кг)
разпределете в пет приема
– съответно в 7 часа, 10 часа, 13 часа, 16 часа, 19 часа.
1 ден само зеленчуци.
2 ден само плодове – без банани и сушени плодове.
3 ден – плодове и зеленчуци редувани по приеми – например в 08:00 часа зеленчук, в 10:00 часа плод, в 12:00 ч. зеленчук, в 16:00 ч. плод и в 19:00 ч. зеленчук,150 гр. пилешко филе или риба на скара или фурна +150 гр. зеленчукова салата без сол и олио, овкусена само с лимон или 1 пресен зеленчук – домат, краставица.
4 ден кисело мляко с краставици.
5 ден билков чай + плодове – без банани и сушени плодове.
И тъй като грижата за здравето е лична отговорност на всеки, моят съвет е да започнете от днес да променяте стила на хранене и живот…. Ако вече не сте започнали, разбира се, казва в заключение диетологът.
„Знаме“