Понеделник, 20 Яну 2025
 
Пазарджик

Д-р Патишанов ще даде тласък на мини-инвазивната хирургия в АГ отделението

  20.01.2025 12:56             
Д-р Патишанов ще даде тласък на мини-инвазивната хирургия в АГ отделението

Искам с работата си в МБАЛ-Пазарджик да помогна да покриваме почти целия спектър в Акушерството и гинекологията, споделя лекарят с 35 години опит

Д-р Спас Патишанов има над 35 години медицински опит. Той е сред утвърдените имена в Акушерството и гинекологията. От началото на 2025 г. вече работи в екипа на АГО отделението на МБАЛ-Пазарджик.

Д-р Патишанов завършва Медицински университет в гр.Пловдив през 1988г. и има придобита специалност “Акушерство и гинекология“. От 1991 г. до 2006 г. работи в МБАЛ -Пловдив. Работил е в Отделението по акушерство и гинекология на МБАЛ „Здраве“- Пазарджик и в АГ клиника Торакс – Пловдив. От 2014г. До 2024 г. е началник на Отделението по акушерство и гинекология към УМБАЛ "Пълмед"- Пловдив, след което работи в болница "Селена" в Пловдив.

Има придобити специализации за мини-инвазивна хирургия в гр.Плевен, Флоренция, Италия и Будапеща, Унгария.

Д-р Патишанов идва в областната болница в Пазарджик с амбицията да предаде своя опит на по-младите си колеги и да въведе мини-инвазивната хирургия и в АГ отделението. Определя себе си като работохолик и казва, че е длъжник на семейството си. Иска да има повече време за двете прекрасни внучки Виктория и Симона.

- Какво Ви насочи към Медицината? Имаше ли някой, който Ви вдъхнови да изберете тази професия?

- Нямах намерение да следвам Медицина, но когато бях ученик в 8 клас, се разболях и трябваше по-дълго време да контактувам с лекари. Тогава реших по-подробно да изуча тази специалност и лека-полека ми стана интересна, и ми хареса, затова се насочих към кандидатстване в Медицинския университет в Пловдив. Приеха ме от първия път с много добри оценки на приемните изпити. В семейството ми аз съм първият лекар.

- Как избрахте специализацията по специалността „Акушерство и гинекология“?

Д-р С. Патишанов: Нямах никакво намерение да специализирам тази специалност. Исках „Спортна медицина“ или „Ортопедия“, обаче тогава, когато аз учех имаше разпределение. Тъй като нямаше свободни места за тези специалности, а за „Акушерство и гинекология“, започнах тази специализация, която така ме грабна , че нямаше време да мисля за нещо друго. Хареса ми, макар че е тежка, но работата носи много удовлетворение. Специализирах първоначално в продължение на 6 месеца в Първа градска болница в Пловдив, след това продължих в Окръжна болница-Пловдив, където работих 15 години.

- Спомняте ли си влизането за първи път в родилна зала, за да присъствате на раждане?

- Може би бях специализант от един месец, когато останах сам в родилна зала, а след три месеца можех вече да правя и секцио. Знаете ли какво ми се случи? Преди една година момиченце, което се роди през ноември месец 1988 г., вече като голяма жена, избра да бъда лекарят, при който и тя ще ражда своята дъщеричка. Мария беше едно от първите бебета, които някога аз изродих. И се радвам, че след 36 години съм човекът, който и помогна да стане и тя майка. Имам и други такива случаи.

- Избрахте от началото на 2025 г. да дадете нов старт в професията си. Какво Ви мотивира да започнете работа в АГО отделението на МБАЛ-Пазарджик ?

- Аз съм научил много в Акушерството и гинекологията и знам, че има на какво да науча колегите в Пазарджик. Искам да им дам тласък и в една нова област за тях-мини-инвазивната хирургия. Реших че сега е моментът това, което умея да го предам. Аз няма да стана по-млад и няма къде да занеса тези знания. Искам по-младите колеги също да ги обуча. Вече 20 години обучавам акушер-гинеколози в различни отделения, но никога не съм искал да ставам преподавател в университета. Така да се каже ги уча на терен, на работното място.

- А кои са вашите учители в професията?

- На първо място това е д-р Никола Дренски, който беше един от най-уважаваните акушер-гинеколози в Пловдив. Не бих пропуснал и д-р Жорж Пелев, акад. Григор Горчев, проф. Славчо Томов. Това са хората, които ме въведоха в мини-инвазивната хирургия, безкръвните операции. Те ми показаха , както се казва пътя. Сред моите учители нареждам й д-р Атанас Попов и д-р Иван Ненов.

- Какви очаквания имате от новото си работно място?

- Искам с работата си в МБАЛ-Пазарджик да помогна да покриваме почти целия спектър в Акушерството и гинекологията.

- Какви нови подходи и методи на лечение бихте желали да въведете в практиката на МБАЛ-Пазарджик?

- Ще въведем лапароскопия и оперативна хистероскопия. Искам и тук да прилагаме едни много щадящи методи за операции, при които се нанася по-малка травма на пациентките и имат по-добър ефект от лечението, а възстановяването е много по-бързо. Ако при една отворена операция престоят в отделението е пет дни, то при една лапароскопска се намалява до два дни и кръвозагубата е много по-малка, болката е по-малка. Рискът от инфекции и други следоперативни усложнения е значително по-нисък.

- Вие как се насочихте към мини-инвазивната хирургия и какво значение има тя за съвременната гинекология?

- Когато работех в Окръжна болница в Пловдив имаше лапароскоп, който беше от по-нисък клас и се използваше за диагностика. На един конгрес, в който участвах в Пловдив, се запознах с проф. Горчев и покрай него се заинтересувах повече и оттам започнах специализация в Плевен, в първия такъв курс, в който се обучавахме. През 2008г. участвахме и в Европейски конгрес във Флоренция по мини-инвазивна хирургия. В Будапеща също през 2014 г. проведох специализация. Смятам, че мини-инвазивната хирургия ще продължи да се усъвършенства, предлагайки още по-голяма прецизност и безопасност за пациентките и постепенно ще заменя традиционните подходи в гинекологията. Този оперативен метод е подходящ при стерилитет, яйчникови кисти, възпалителни заболявания, миоми, може да се премахне и цялата матка.

- Какви иновации в областта на акушерството и гинекологията смятате, че ще променят значително практиката в следващите години?

- Новите репродуктивни технологии доста неща ще променят. Преди 20 г. жена със запушени тръби беше обречена да няма деца, а сега това вече не е проблем. И не само това. Вече жени, на които яйчниците са отстранени, могат да забременеят с донорски яйцеклетки и да износят дете, само да имат матка, а в бъдеще смятам, че и това няма да е проблем, дори без матка. Мисля, че в близките 10 години ще има много сериозни постижения в тази област. Техниката се развива с бързи темпове и очаквам още много подобрения в нашата специалност. Спомням си в началото на моята специализация през 1988 г., когато още нямаше ехографи и тестове за бременност, се правеха тестове с жаби. Ходил съм по река Марица да хващам жаби, за да правя тестове.

- Спестявате ли при преглед нещо на пациентките си, ако виждате, че имат проблем?

- Всяка жена се интересува дали всичко е наред и при бременност и при гинекологичен преглед по друг повод, но не съм от хората, които спестяват нещо, ако виждам някакъв проблем. Човек трябва да бъде честен с пациентите си. Няма как да ги излъже и да скрие.

- Какво е чувството да помагате при появата на нов живот? Може ли да се опише?

- Това не може да се опише, преди да се случи си мислиш колко е трудно, дори се ядосваш, но когато се роди живо и здраво бебенце и всичко е наред забравяш другото. За мен раждането е като допинг.

- Как подхождате към пациентки, които ги е страх от бременността и раждането?

- Разговарям с тях, обяснявам. Лекарят е човекът, който е компетентен и трябва да обясни какви са възможностите, дали има основание за притеснение. Има рискове и те трябва да се обяснят, за да може пациентката да направи своя избор. Когато са информирани по-правилния начин жените се успокояват.

- Какви качества смятате за най-важни за един акушер-гинеколог в съвременната практика?

- Първо трябва да си обича работата, да чете много, да е сръчен, да може да анализира, да е спокоен.

- Как успявате да балансирате личния си живот с толкова натоварената и отговорна работа?

- Досега при мен всичко беше за сметка на личния живот. Няма балансиране. Ощетявах близките си за сметка на пациентките. Взимал съм отпуска само по 7 дни в годината. Вдигали са ме по среднощ за раждания. Ставаш и тръгваш, няма как да не отидеш.

- Какво може да споделите за вашето семейство? Израждал ли сте собствените си деца?

- Съпругата ми е медицинска сестра и ме разбира. Имаме двама сина - Димитър и Александър. И двамата се родиха в ръцете ми. По-малкият завърши Медицина и вече е общопрактикуващ лекар. Големият е мениджър във фирма. Той ме дари с две прекрасни внучки - Виктория и Симона, които са на 5 и 3 години.

- Кое е най-ценното, което сте научили през годините?

- Най-ценното е, че съм се научил да работя добре. Уверен съм в своите възможности.

- Какво бихте искали всяка жена да знае за грижата за себе си по време на бременност?

- Най-важното е да слуша лекаря, който си е избрала да и води консултацията.

- Какви уроци Ви е дала Медицината не само като професия, но и за живота като цяло?

- Научи ме да гледам по-философски на нещата.

- Какъв е най-важният съвет , който искате да дадете на младите момичета, бъдещите майки и всички жени?

- Патишанов: Ваксинирайте се срещу човешкия папиломавирус HPV ! Тази ваксина спасява животи и трябва да се прави масово. Ваксинацията е една от най-важните стъпки, които можем да предприемем за предотвратяване на рака на маточната шийка. Там, където задължително се прави тази ваксина в Австралия и Нова Зеландия вече няма случаи на този вид рак, докато в България е пълно с млади момичета, които имат проблеми. Дори аз препоръчвам тази ваксина не само за момичетата, но и за момчетата. Ваксината действа и като имуномодулатор, за да може да се изчисти организма от този вирус, ако все пак сте се срещнали с него и е попаднал в организма ви. Силно насърчавам родителите да се информират и да обсъдят възможностите с личния лекар, защото тази превантивна мярка, може да спаси живот. Ваксината е безопасна, клинично тествана и е доказала ефективността си в значителното намаляване на случаите на рак на маточната шийка и предраковите изменения.

- А какъв съвет бихте дали на себе си, ако се върнете в началото на своята работа?

- Продължавам да си давам един съвет : „По-спокойно, не бързай“.

- Какво си пожелавате?

Д-р С. Патишанов: Пожелавам си здраве, спокойствие, повече време със семейството и двете ми внучки.

„Знаме“


Свързани
Последни новини
Анкета
Обяви

СДРУЖЕНИЕ "БЪДЕЩЕ" ТЪРСИ РЕХАБИЛИТАТОР - НА 8 ЧАСА, С ДОБРО ЗАПЛАЩАНЕ. 0879 001 031

ПРЕДЛАГАМ ПОЧАСОВО ГЛЕДАНЕ НА ХОРА. 0876 70 68 53

Курсове от 150 часа по „Пчеларство”, „Растениевъдство”, „Животновъдство” Курс „Агроекология” – ОКОС- 30 часа. Курс „Професионални потребители на продукти за растителна защита от професионална категория на употреба” - 30 часа. Център за професионално обучение „Виктория –ПМ”, провежда обучения за земеделски производители в дистанционна форма, без откъсване от работа. Придобитите удостоверения служат при кандидатстване по всички проекти и мерки към ДФЗ. За повече информация: 0879/408-773,052/710-454, 0889/695-125. Email: [email protected], сайт: www.viktoria-pm.com
Всички