В последните години вейпингът стана популярен като алтернатива на традиционните цигари, а паралелно с популярността му зачестяват и новините за инциденти след пушене на вейп от малолетни и непълнолетни. Преди часове ГДБОП преустанови дейността на интернет-сайтове за продажба на вейпове и различни по вид и състав продукти, съдържащи забранени за внос, продажба и употреба в страната ни наркотични вещества, а вътрешният министър Даниел Митов заяви, че МВР работи от дълго време за противодействие на продажбата и разпространението на вейпове с наркотично съдържание и вече има блокирани сайтове. Големият проблем обаче е, че вече има хора, които забъркват подобни смеси и тук - в страната.
Стига да не е закупен от съмнително място, за вейпа се смята, че е по-малко вреден от обикновените цигари, но дори и тогава това не означава, че е напълно безопасен. Използването на електронни папироси крие редица рискове за здравето, а това не трябва да бъде подценявано от пушачите-любители на този тип „димене”.
Вейпинг е жаргонен израз за използване на електронни цигари, с течност,
съдържаща никотин и други овкусяващи и ароматни вещества. Може да се изкушите да се обърнете към електронни цигари (електронни цигари, вейп и други устройства) като начин да улесните отказа от традиционните цигари. Но дали пушенето на електронни цигари (наричано още вейпинг) е по-добро за вас от използването на тютюневи изделия?
Електронните цигари загряват никотина, ароматизатори и други химикали, за да създадат аерозол, който вдишвате. Трябва да се знае, че течностите за електронни цигари и вейп течностите се отнасят за едно и също нещо. Вейп течността се зарежда във изпаряващото устройство, което я превръща в аерозол или т.нар. пара. На пазара могат да бъдат открити различни по вид и качество вейп течности за електронни цигари. Различните видове вейп устройства изискват и различен вид течност. Това е така заради различната функционалност на електронните устройства и техният модел на работа. Някои устройства ( от типа MTL устройства) изпиват трудност при работа с течности с по-висок вискозитет (по-високо съдържание на растителен глицерин – VG).
За кратко време вейп индустрията измина дълъг път
В началото течността за електронните цигари, се съдържаше в контейнери или касети за еднократна употреба. С появата на вейп модовете и вейп танковете за течност от фазата на зараждаща се култура вейповете вече намериха пазарна ниша. В момента в САЩ се произвеждат повече от 100 марки течности за ел. цигари. Изключително важно е производителите на вейп течности да гарантират на своите клиенти високо качество и спазване на всички правила за качество при производството. Само по-този начин потребителите биха могли да бъдат сигурни, че потребяват качествени и безвредни за здравето продукти.
За съжаление
много течности за електронни цигари са с ниско качество
поради факта, че се произвеждат в държави със занижени или липсващи правила за контрол при производството. Не липсват случаи, когато подобен тип течности с неизяснен произход и съмнително качество се оказват и вредни за здравето. За жалост, често пъти в тази категория са и самоделните течности за електронни цигари, които различни ентусиасти, превъплъщавайки се в лабораторни учени, се опитват да сътворят „шедьовър“, който да им донесе мечтания вкус и удоволствие. Но обикновено резултатът е незадоволителен и със съмнително качество, подлагайки на риск живота и здравето на потребителя. Поради тази причина най-добре би било пушачите на вейп течности да се доверяват на доказани производители, които спазват високи правила за качество и контрол при производството на своите продукти.
Течност за електронна цигара – какво съдържа?
Основните съставки във всяка течност за такива цигари са пропилен гликол и растителен глицерин. Другите съставки са никотин и овкусители (те представляват около 8% до 10% от общия състав на течността), а останалата част от нея е пропилен гликолът PG и растителния глицерин VG. Всички от посочените по-горе съставки с изключение на никотина са вещества, широко използвани в хранително-вкусовата промишленост. За разлика от тях, никотинът в течностите за електронни цигари е фармацевтичен клас, който се извлича от тютюневите растения. Именно поради тази причина и правителствените служби за контрол определят вейп течностите със съдържание на никотин като тютюневи продукти.
Дори и с качествени съставки и течности обаче, това не означава, че вейпингът е безопасен. Обикновените тютюневи цигари
съдържат 7000 химикала, много от които са токсични
Въпреки, че още няма неоспорими доказателства, няма съмнение, че вейпингът ви излага на по-малко токсични химикали, отколкото пушенето на традиционни цигари. Както електронните, така и обикновените цигари съдържат никотин, който според изследванията може да бъде толкова пристрастяващ, колкото хероина и кокаина. Което е по-лошо, много потребители на електронни цигари получават дори повече никотин, отколкото биха получили от традиционния тютюнев продукт.
Вредно въздействие върху белите дробове
Един от най-сериозните рискове, свързани с вейпинга, е въздействието върху дихателната система. Вейп устройствата произвеждат аерозол, който съдържа никотин, тежки метали, летливи органични съединения и други вредни вещества. Те могат да предизвикат възпаления, хронични белодробни заболявания и дори увреждания на белите дробове, подобни на тези, причинени от тютюнопушенето.
Никотиновата зависимост
Много вейп течности съдържат никотин – силно пристрастяващо вещество, което влияе върху мозъчната дейност. Дълготрайната употреба на никотин може да доведе до повишен риск от сърдечно-съдови заболявания, поведенчески промени и дори психични разстройства като тревожност и депресия.
Влияние върху сърдечно-съдовата система
Пушенето на вейп може да повиши кръвното налягане и сърдечния ритъм, което увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания. Никотинът причинява свиване на кръвоносните съдове, което може да доведе до хипертония и други здравословни проблеми.
Опасност от експлозии и технически неизправности
Вейп устройствата работят с литиево-йонни батерии, които в редки случаи могат да избухнат или да се самозапалят. Това може да доведе до сериозни наранявания, особено ако устройството се използва неправилно или е дефектно.
Вреда за младите потребители
Младите хора са особено уязвими към вредите от вейпинга, тъй като мозъкът им все още се развива. Ранното излагане на никотин може да повлияе върху когнитивните способности, ученето и паметта. Освен това, използването на електронни цигари може да доведе до преминаване към традиционното тютюнопушене.
Заключение
Макар че вейпингът често се представя като по-безопасна алтернатива на традиционните цигари, той не е безрисков. Вредите за белите дробове, сърцето и мозъка, както и потенциалните опасности от експлозии и технически проблеми, правят използването на електронни цигари също толкова обезпокоително. Най-добрият начин да се избегнат тези рискове е да се въздържате както от вейпинг, така и от традиционното пушене. Ако пък се доверите на вейп със съмнително качество, рисковете за здравето главоломно нарастват.
„Знаме”