Други

Забравен стенопис на Методи Пешунов за Марица и… сладкарка

  26.02.2025 07:34             


„Успях да снимам стенопис на Методи Пешунов, който се намира в някогашното кафе „Йор-Даниел“. Последно там се помещаваше сватбен магазин. Случайно забелязах, че магазинът се е преместил. Надзърнах през прозореца и видях стенописа. Помолих за снимки и лично собственичката на „Йор-Даниел“ ми съдейства да снимам. Благодаря!“, публикува пост в социалните мрежи фотографът Никола Колев преди дни. И разказа предисторията: „Преди години Методи Пешунов ме помоли да заснема негови творби в Пазарджик. Обикаляхме, снимахме, дори и в банката ни разрешиха снимки. Но в кафе „Йор-Даниел“ ударихме на камък. Сервитьорът не ни разреши да снимаме. Така и не се върнахме повече там. По-късно, когато вече сватбеният магазин се беше настанил, пак помолих да снимам. За съжаление стенописът бе покрит с платно и нямаше кой да ми съдейства. Е, днес най-после успях да снимам красивата творба на Методи Пешунов. Надявам се следващите наематели на помещението да намерят начин и да впишат стенописа в интериора“.

Методи Пешунов /Снимка Никола Колев/

По-късно Колев даде още подробности, разказани му от художника: „В помещението, където е творбата, първоначално е била банка „Хеброс“. Стенописът е поръчан за откриването на банката. Методи Пешунов го е създал за три нощи, той като е бил притиснат от времето. Древното наименование на река Марица е името Хеброс, останало през хилядолетията в историята като неин символ. Свързва се с легендата за царския син Хеброс, който бил син на местния цар Касандър. Той бил много непокорен и постоянно бягал от баща си. Един ден в пристъп на гняв Касандър се опитал да го посече, но боговете се смилили над сина и го превърнали в река. Хеброс е изобразен в горната част на стенописа. Художникът е  нарисувал символа на река Марица като момиче с развети коси, сякаш се носи по водите на реката. Оказа се, че момичето е реално! Срещу банката е имало сладкарница и там работила като продавачка красива девойка. Когато се движела, тя сякаш ходела по вода. Затова и Методи Пешунов решил нея да изобрази на стенописа. Няколко пъти ходел в сладкарницата, за да я рисува. Другите символи от стенописа са свързани с това, че в помещението ще има банка. Освен това,  край Марица винаги е имало богатства. По време на Античността, реката е била почитана като божество, което е изобразявано на монети. По онова време реката е била достатъчно дълбока и широка, за да пътуват кораби на гръцки колонисти от Тасос и да създадат своя търговски център, който снабдява цяла Тракия с вносни стоки.

В банка "Хеброс" са обмисляли стенописът да бъде изобразен на пощенска марка, но идеята не се е осъществила.

Това ми разказа Методи Пешунов за своята творба. Много се радва, че стенописът е запазен. Надява се, че следващите наематели на помещението ще го съхранят и ще го впишат в интериора“.

(Зн)


Свързани
Последни новини
Анкета
Обяви

ПРЕДЛАГАМ ПОЧАСОВО ГЛЕДАНЕ НА ХОРА. 0876 70 68 53

О Б Я В А             На основание Решение №200 на Общински съвет  – Панагюрище, прието на заседани

Публичен конкурс за избор на управител на „Пазари и паркинги“ в Панагюрище (обява)

ДАВАМ ГАРАЖ ПОД НАЕМ НА „ДОБРОВНИШКА“, 18 КВ. М. 0895 475 956
Всички