Регионална библиотека „Никола Фурнаджиев“ си поставя амбициозната задача да дигитализира в максимална пълнота местния периодичен печат
С висококачествен широкоформатен скенер А 2+ се сдоби преди броени дни Регионална библиотека „Никола Фурнаджиев“- гр. Пазарджик, която си поставя амбициозната задача да дигитализира в максимална пълнота местния периодичен печат. Новата придобивка бе закупена със средства по спечелен проект „Технологии в знанието – знание в технологиите“ пред Министерство на културата на стойност 75 000 лв. Скенерът е с висока скорост на сканиране, високо качество на изображението, приложен софтуер за сканиране и обработка на сканираните изображения. Този скенер ще даде възможност за сканиране и на други документи с по-голям формат – афиши, плакати, карти и др. За да се гарантира оптимизацията на работните процеси в Регионална библиотека „Никола Фурнаджиев“ и да се осигури сигурна среда за съхранение на информационните системи и масиви беше закупен и специализиран сървър за работа в WEB.
Регионална библиотека „Никола Фурнаджиев” – Пазарджик, в своята дългогодишна работа с потребителите, базирана на натрупания опит, винаги се е стремяла своевременно да отговаря на информационните им потребности и растящи изисквания. За да се предлагат качествени, полезни и иновативни услуги, търсени от нашите ползватели, е необходимо непрекъснато развитие, усъвършенстване и надграждане на библиотечните процеси и цифровите информационни технологии, коментира директорът на културната институция Лъчезар Риков. Стремейки се да организираме така процесите на заемане на библиотечни материали и услуги, че те да са максимално удобни, бързи и надеждни за потребителите ни, ние сме изправени пред необходимостта да търсим най-удачните начини и възможности, допълни той.
От 2019 г. Регионална библиотека „Никола Фурнаджиев работи по дигитализация на библиотечния фонд, като успешно защити проект „Развитие на регионалните дейности – обмен на метаданни и дигитална информация“. По него беше разработена система за регистрация и представяне на дигитални обекти от фонда на читалищните библиотеки в област Пазарджик, представляващи историческа и краеведска ценност от сферата на културно-историческото наследство, фолклора, обичаите и т.н. и представянето им като дигитална колекция в Интернет. Целта е потребителите да имат възможност да получават и дигитализирана информация, която да включва не само литература, но и местен фолклор, обичаи, традиции, танцово и певческо изкуство.
Към края на 2024 година са сканирани и са включени в Дигиталната библиотека общо 5114 файла – книги, пощенски картички, фотографии, периодични издания, архивни документи, ръкописи. През последните години темата за дигитализацията на библиотечните фондове е основополагаща за развитието на библиотеките. Основната цел на дигитализацията на печатни издания е осигуряването на неограничен отдалечен онлайн достъп до копието на цялото издание като визия и тяло.
По спечеления проект закупихме и интерактивна стена с дисплей с модерен дизайн, високо качество на картината, голям размер на екрана, който ще се ползва за различни дейности и инициативи, свързани с насърчаване на четенето и медийната грамотност. Целта ни е с въвеждането на иновативните технологични решения, заложени в проекта, да очакваме - повишен интерес към събитията и услугите в библиотеката и извън нея, привличане на нови публики, утвърждаване на библиотеката като модерна, функционална и безопасна среда за местната общност, коментира директорът на библиотеката.
(Зн)