ПАЗАРДЖИК. Журналистът и писател Ваньо Стоилов ще представи най-новите си книги в Регионална библиотека „Никола Фурнаджиев“ в четвъртък, 27 март 2025 г. Началото е в 15:00 часа в зала „Перото“ и входът е свободен.
Последната му книга „Ноти от мелодията на живота“ съдържа очерци и интервюта с хора, които кореспондентът на "24 часа" за област Стара Загора е взимал в годините между 1980 и 2024. Героите в книгата са общо 41, основно спортисти и музиканти, но и дейци на културата . Сред тях са изпълнители като Емил Димитров, лекоатлетите Петя Пендарева и Михаил Желев, борецът Никола Динев, футболната легенда на „Берое“ и наш земляк – роденият в Синитово Петко Петков, колегите му Петър Хубчев и Ферарио Спасов, кларнетистът Иво Папазов-Ибряма… Първото интервю е от 1980 година - с поетесата Елисавета Багряна.
Ваньо Стоилов се занимава с журналистика над 45 години и има три издадени книги. Двете предходни книги са отличени от Съюза на българските журналисти, като „Сплав човешка“ е носител на наградата на съюза „Златно перо“.Тя също ще бъде представена в регионалната ни библиотека. За „Сплав човешка“ авторът казва:„Тази книга е замислена, като един повик за единение и помирение в българската нация, тъй като разделението, което съществува при нея е твърде голямо и твърде отдавна. Моята теория, пък и други я споделят, че в България се води една необявена гражданска война още от 1918-та година, от войнишкото въстание насам, с много жертви на българи срещу българи - хора от една народност, от една вяра, от един етнос си причиняват възможно най-големите беди“. „Сплав човешка“ разказва за чирпанлията Васил Узунов, който заради политическите си убеждения е лежал в затвора след 1944 г. по-дълго от най-известния политически затворник в света Нелсън Мандела - цели 28 години. Ваньо Стоилов разказва и за необичайната съдба на единственото у нас партизанско бебе, родено в планината и спасено по волята на един... жандармерист“. Отделено е място и за атентата на гара Буново - най-големият железопътен атентат в българската история по брой на жертвите. Извършен е на 9 март 1985 г. с бомба, поставена във вагона за майки с деца на влака Бургас - София.
(Зн)