ПАЗАРДЖИК. „Знаме“ вече писа за опасността от разрушаване на стенописа „Четирите посоки на света“ в една от стаите на родната къща на художника Станислав Доспевски. Комисии – на Регионалния инспекторат за опазване на културното наследство към Министерството на културата и на Община Пазарджик нареждат временно аварийно укрепване на стенописа и дават насоки какво следва да се прави оттук насетне запазване целостта на сградата – паметник от национално значение.
Тази отговорна дейност е поварена на софийския арх. Георги Цапков с брациговски корени и на пазарджишкия художник-реставратор Николай Чолаков, син на маестро Атанас Чолаков. Възстановяването на
архитектурната и художествена ценност
Преминава през два етапа с изготвяне на комплексна оценка – на сградата и на стенописите. Първият етап приключи, готова е документацията, с която предстои Общината да кандидатства пред Министерството на културата за финансиране на втория етап за окончателно завършване на строителните и консервационно-реставрационни работи на паметника на културата.
Какво показаха състоянието и проучванията на къщата, попитахме арх. Георги Цапков и художника Николай Чолаков.
- Родната къща на художника Станислав се нуждае от спешен ремонт, но не е застрашен вид, категоричен е арх. Цапков. - Причини – бол.
През годините не са правени сериозни ремонти
и поддържащи дейности за функционирането на сградата. По програмата „Красива България“ се стига само до измазване фасадата на постройката. Последната строителна намеса след това е през далечните 80-те години на миналия век. Десетина години по-късно се появяват нарушения в структурата на сградата. Причината - промяна на средата около нея, пояснява архитектът.
Той посочва, че в този период не е обръщано достатъчно внимание от гледна точка на опазване на обект на културно наследство. И обясни, че
къщата и сградите в района около нея попадат върху пясъчен нанос
Почвата не е благоприятна и те страдат от сериозния проблем за стабилността им.
- След направеното геоложко проучване се постави специална тръба пред входа на къщата. Тръбата ще служи като измервателен уред за нивото на подпочвените води и тези от река Марица и канала Паша арк. Маркирана и дава възможност периодично да се следи състояние на водното количество, допълни архитектът.
Аварийното състояние на стенописа „Четирите посоки на света“ той обясин така:
- Нарушението на картината е инцидент, след натрупване в определен момент на напрежение в конструкцията на покрива. Това се случва заради нестабилността на сграда. Съществуват и други неблагоприятни атмосферни влияния – силен вятър, дъжд и коренната система на дърветата в близост. Те
повлияват с вибрациите си за появата на пукнатината на рисуваната картина
Стенописът е обезопасен, докато се намери решение как отново да се превърже към основата си, така че да не пострада, убеден е арх. Цапков.
Идеите за укрепване на паметника след проучването тепърва ще намерят място в проектите при изпълнение на втория етап от работата, за който, след кандидатстване, се очаква финансиране от Министерството на културата.
- Първо предвиждаме намаляване до минимум на природните явления и на вредните въздействия върху къщата. Мониторингът на обекта ще покаже състоянието му през съответната година. Усилията ни ще се насочат към евентуалната поява и на други драстични конструктивни нарушения. Готови сме да реагираме съобразно състоянието им към определения момент, защото укрепването с инжектиране в основата не е възможно. Процесът изисква
техника, която е невъзможно да влезе в около паметника
заради липса на пространство. Иначе, инцидентите, които не са фатални, ще се случват, даже и да вземем мерки.
Строителството е крехко и ще реагираме своевременно, бързо и качествено. Покривът задължително на сериозен ремонт в сухо време. Има и вариант за изграждане на временно защитно скеле. Архитектурно-строителните работи ще се вършат стъпка по стъпка с внимание и търпение. Защото голямата задача е да запазим автентичността на
ценния паметник, оцелял 200 години,
уточни арх. Георги Цапков.
Той описа сроковете за изпълнение на втория етап така:
- Между 6 и 8 месеца е времето за получаване на разрешение, след осигуряване на парите, за извършаване на консервационно-реставрационните и стриително-монтажните работи. Подготвят се документи и след това се обявява търг за избор на изпълнител. Ако нещата се случват добре, строителството ще започне догодина и ще завърши за срок от 3 месеца в летния сезон, прогнозира арх. Цапков.
Реставраторът Николай Чолаков разказа за проучването на повредената картина и състоянието на стенописите в къщата на Станислав Доспевски:
- Изготвено е становище за напуканата мазилка, за състоянието на стенописа, спецификата и технология за консервация на рисуваната картина. Тя е в аварийно състояние, а целта е ограничаване на бъдещо разрушаване. Важно е да се спрат и вътрешните и външни въздействия. Взети са проби от живописния слой на пейзажите, основна художествена тема в къщата, от
декоративната украса в стаите,
от полихроновите плоскости на фронтона отвън на фасадата. Проучени са и преустройствата за адаптиране на сградата за музей.
Проучванията включват сондажи и анализи от мазилки и бои, специално от повредената картина. С фотографско заснемане и инфрачервени лъчи ще се установи кои от слоевете на мазилката са оригинали и кои са възстановка. Това са подробности, които не могат да се видят с просто око. Важна е преценката какъв тип намеси са необходими за опазване целостта на сградата.
Реставрацията на стенописите зависи от състоянието на сградата, при която има слягане и движение. Нашите дейности са съобразени с тези на архитектурата и те ще се извършват паралелно. Защото стенописите са част от архитектурния контекст –
ако за картината основата е дърво, за стенописа това е стената
Пробата от мазилката и боите все още са в лабораториите на БАН и на Художествената академия за изследване в очакване на резултатите. Практическата работа на стенописите на къщата приключи. Работата продължава през втория етап, заключи художникът Николай Чолаков.
Потърсихме за коментар по темата и директора на Художествената галерия „Леон Бабачев“:
- Продължават архитектурните и художествените проучвания на къщата. Първия четиримесечен етап приключи. Изготвена е и научна документация. От 6-метровия сондаж се установи на каква голяма дълбочина се показа след пясъка чакъл. Галерията финансира проучванията на стенописите.
Иначе придвижването на документацията към институциите е грижа на Община Пазарджик. Важно е, че
кметът Петър Куленски лично се ангажира с решаването на проблема
с родната къща на художника Станислав Доспевски, доволен е Леон Бабачев.
Припомняме, че къща-музей „Станислав Доспевски“ е единственият дом-музей на възрожденския художник и е сред 100-те национални туристически обекти. Сградата е построена през 1864 г. от прочути брациговски майстори по проект на Станислав Доспевски.
Пенка МИХАЙЛОВА