Освен в живописта, художничката създава и декоративно приложно изкуство
ПЕЩЕРА. Три дами сътвориха изложба живопис „Да нарисуваш чувство“ в галерия „Проф. Веселин Стайков“. Художничките Милка Павлова, Диляна Антонова и Мими Славова с творчеството си зарадваха любителите на изобразителното изкуство в родопския град. Посетителите за първи път се докоснаха до картините на Мими Славова, която споделя живота си между България, Кувейт и Канада. Тя преживява емоцията от изложбата в Канада, където живее от 8 години. Годините в Кувейт са точно 20. В 29 живописни картини – масло, акварел, акрил, авторката представя различни похвати на художественото изкуство.
Какви точно са похватите и как твори, далече от родината си, разговаряме с художничката Мими Славова.
- Г-жо Славова, за първи път показвате свои картини в пещерската галерия. Как се рисува чувство?
- Щастлива съм да споделя с публиката една специална изложба. Темата „Да нарисуваш чувство“ е и мой стремеж да предам именно това усещане на ценителите на изобразителното изкуство. Всяка моя творба е опит да пресъздам различни емоции и вътрешни състояния, да ги превърна в образи и цветове. Работила съм с различни техники – акварел, акрил и маслени бои, за да уловя нюансите и дълбочината на чувствата, които съм искала да изразя. Всеки материал ми е помогнал да пресъздам различна атмосфера и настроение, така че зрителят да може не само да види картината, но и да я усети.
- Как се запалихте по рисуването?
- Още от много ранна детска възраст обичах да рисувам – това беше начинът ми да изразявам себе си и въображението си. С времето тази страст не само не угасна, а напротив – укрепна и се превърна в неразделна част от живота ми. И до днес използвам всяка свободна минута, за да се потопя в света на изкуството и да рисувам.
- Кажете повече за изобразителните похвати, с които експериментирате?
- В творчеството си експериментирам с различни техники и похвати както в изобразителното, така и в декоративно-приложното изкуство. Работя с ефирни и нежни акварели, маслени бои, графика, акрил и смесени техники като колаж и декупаж. Също така се занимавам с декорация на различни видове предмети, което ми дава възможност да съчетавам художественото с приложното и да придам индивидуалност на всяко свое произведение.
- Работите и в областта на декоративното приложно изкуство. Какво по-
точно майсторите?
- В областта на декоративното приложно изкуство ръчно украсявам и декорирам свещи, създавам уникални кутии за бижута, декорирам чаши, декантери за вино и различни видове бутилки. Всяко изделие носи индивидуален стил и внимание към детайла, като съчетавам различни техники за да придам завършен и артистичен вид на предметите.
- Какво Ви вдъхновява?
- Красотата на природата около мен – нейните цветове, форми и хармония. Всеки сезон носи своята уникална атмосфера и усещане, които се опитвам да уловя и пренеса в своите творби. Природата е моят най-голям източник на вдъхновение и вдъхва живот на изкуството, което създавам.
- Живяла сте цели 28 години извън България, как се чувствате далече от родината?
- Така се стекоха събитията в моя живот, че се наложи да напусна родния си Калофер и да поема по нов път. Живях дълги години в Кувейт, а сега съм в Канада. Макар да отсъствах цели 28 години, това ми даде възможност да разширя своя мироглед и да обогатя себе си както лично, така и творчески. Независимо къде съм била, Калофер винаги е бил в сърцето ми и ме е вдъхновявал. Чувствам се носталгично далече от родината. Липсват ми родните места, природата, атмосферата и близките хора. Макар че съм далеч, тази връзка с България и родния ми Калофер никога не е прекъсвала и често намира отражение в моето изкуство. Всяка година се връщам в Калофер, защото връзката ми с родния град е много силна. Миналата година имах изключително успешна изложба там на тема „Красотата в моя роден град“ - споделих с публиката своето вдъхновение от природата и духа на Калофер. За мен това беше не само творческо преживяване, но и емоционално завръщане у дома.
- Имате изложби в чужбина, какво показвате там?
- Представям предимно красотата на българската природа. Стремя се да предам нейната уникалност, багри и дух – планини, реки, поляни и характерни български пейзажи, които носят усещането за родния дом и културата ни.
- Как посетителите приемат творчеството на една българка?
- Тъй като самостоятелните ми изложби бяха изключително успешни, виждам как хората приемат моето творчество с топлина и искрено любопитство. Те проявяват едно гостоприемно и уважително отношение както към мен, като български художник, така и към изкуството ми. Това ме радва и ми дава още повече вдъхновение да споделям българската култура и природа с чуждестранната публика.
- С какво друго се занимавате?
- Извън рисуването, моята професия е рехабилитатор. Работата ми е свързана с грижата за хората и тяхното физическо възстановяване, което ми носи голямо удовлетворение. И в двете сфери – както в изкуството, така и в рехабилитацията – влагам сърце и внимание към детайла... Искам да използвам момента, за да изкажа своята искрена благодарност на град Пещера и на галерия „Проф. Веселин Стайков“, че ми дадоха възможността да представя своите творби. За мен е чест и удоволствие да споделя изкуството си с публиката тук и да бъда част от културния живот на този красив град.
Пенка МИХАЙЛОВА